Jaki tynk wybrać, by elewacja zachowała świeży wygląd przez lata?

Zadbana elewacja to bardzo ważny element każdego budynku. Wpływa bowiem na wygląd całej posesji, a jej estetyka tworzy scenerię dla naszego życia, stanowiąc ważny element przydomowej strefy wypoczynku. Dlatego tak ważne jest jej trwałe i estetyczne wykończenie. Jaki tynk wybrać, by fasada zachowała czysty, świeży wygląd przez lata?

Autor: housemarket.pl 03 czerwca 2022 17:33

  • Elegancka, modna fasada wpływa na wizualną prezencję budynków.
  • Na fasadę budynku duży wpływ mają czynniki architektoniczne.
  • By móc dłużej cieszyć się pięknym wyglądem fasady, warto zwrócić uwagę również na walory użytkowe tynków fasadowych.

Kilka lat i po naszej atrakcyjnej elewacji nie ma śladu - fasada blednie lub ciemnieje, pokrywa się zabrudzeniami, porasta grzybami, algami czy mchami. To niestety częsty scenariusz w naszych polskich warunkach. Duży wpływ mają na to czynniki atmosferyczne oddziałujące na budynek. Silne promieniowanie słoneczne powoduje, że kolory tracą swoje nasycenie, natomiast deszcz, śnieg i wiatr sprawiają, że wykończona cienkowarstwowym tynkiem strukturalnym powierzchnia długo pozostaje wilgotna, co sprzyja osadzaniu zanieczyszczeń i rozwojowi mikroorganizmów. Także niezbyt korzystne usytuowanie budynku.

Wysokie zanieczyszczenie powietrza w danym regionie, bliskość akwenów wodnych, ruchliwej ulicy czy zakładów przemysłowych - jest częstym powodem tego, że elewacje po kilku pierwszych latach zatracają swój pierwotny urok.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Można się jednak przed tym uchronić, stosując specjalnie zaprojektowane materiały o zwiększonej - w stosunku do tradycyjnych rozwiązań - ochronie przed zabrudzeniem oraz udoskonalonych właściwościach samoczyszczących.

Kolor to nie wszystko

Wybierając tynk dekoracyjny na elewację naszego domu, często skupiamy się na jego kolorze, by dobrze korespondował ze stolarką okienną i drzwiową, dachem oraz otaczającym krajobrazem, tworząc z nimi spójną kompozycję. By jednak móc dłużej cieszyć się pięknym wyglądem fasady, warto zwrócić uwagę również na walory użytkowe warstwy dekoracyjnej, takie jak trwałość, odporność na warunki pogodowe, zanieczyszczenia czy porażenia biologiczne. Dzięki temu nawet modna, ponadczasowa biel zachowa świeży wygląd przez lata.

Przykładem produktu jest paroprzepuszczalny, elastyczny tynk silikonowy o właściwościach samoczyszczących, a gdy zależy nam, by elewacja, bez względu na kolor i działające na nią czynniki atmosferyczne, najdłużej pozostałą czysta i utrzymała swoje walory estetyczne - wybrać rozwiązanie premium - tynk z efektem Drypor.

- Tynk elewacyjny Baumit StarTop łączy w sobie właściwości hydrofobowe i hydrofilne, których działanie pozwala ograniczyć do minimum brudzenie się powierzchni tynku. Właściwości hydrofobowe sprawiają, że podczas opadów krople wody niezwykle swobodnie spływają po powierzchni elewacji, zmywając zanieczyszczenia. Z kolei specjalna, mikroporowata (przypominająca koralowca), hydrofilowa struktura wewnętrzna tynku, dzięki formule Drypor, dodatkowo wspiera proces oczyszczania – rozprowadzając pozostałą wilgoć po powierzchni i ułatwiając jej szybkie wysychanie. Dzięki temu powierzchnia elewacji pozostaje sucha i w najlepszy sposób zabezpieczona przed wilgocią, zagrożeniami biologicznymi oraz wnikaniem zabrudzeń - wyjaśnia Tomasz Jarzyna z Baumit Polska.

Tynk elewacyjny premium – czy to się opłaca?

Wiele osób postrzega produkty premium jako rozwiązania droższe ze względu na ich wyższą cenę zakupu, wyciągając przy tym wniosek, że takie produkty to niezbyt opłacalna inwestycja. Ale czy aby na pewno?

Każdemu zależy, by fasada jego domu raz udekorowana jak najdłużej wyglądała jak nowa i poprzez swoją estetykę wywierała pozytywny wpływ na samopoczucie mieszkańców, podnosząc przy tym również komfort użytkowania budynku.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych