Jakie dofinansowanie za zakup pompy ciepła? Jest kilka opcji

Coraz więcej instytucji dofinansowuje zakup i montaż urządzeń OZE, w tym także pomp ciepła. Z jakich ulg możesz skorzystać – zarówno w przypadku nowego budynku, jak i modernizowanego?

Autor: Housemarket.pl/aw 28 lipca 2022 13:17

Jedną z możliwości uzyskania dofinansowania jest program Czyste Powietrze, czyli rządowa inicjatywa, której celem jest zmniejszenie lub likwidacja emisji pyłów i innych zanieczyszczeń poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. W ramach programu możesz otrzymać dofinansowanie m.in. na montaż i modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, czy też zakup i instalację odnawialnych źródeł ciepła, takich jak kolektory słoneczne i instalacja fotowoltaiczna. Program ten skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli wybudowanych domów oraz wyodrębnionych lokali w zabudowie jednorodzinnej, bliźniaczej i szeregowej. Dofinansowanie przyznawane jest tylko na przedsięwzięcia rozpoczęte i zakończone, nie obejmuje budynków nowo budowanych. Przeznaczony jest dla właścicieli domów jednorodzinnych, które ogrzewane są kotłami na paliwo stałe tzw. kopciuchami.

Czyste Powietrze Plus

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Od lipca bieżącego roku ruszył kolejny program – Czyste Powietrze Plus, który w praktyce jest tym samym programem, co Czyste Powietrze, a różni się tylko sposobem dofinansowania. Nowe zasady mają znacząco skrócić czas oczekiwania na dotację na wymianę źródła ciepła. Część dotacji wypłacana będzie przed rozpoczęciem remontu. Przedpłata wyniesie do 50% maksymalnej kwoty dotacji. W programie podwyższona została również wysokość dofinansowania, nawet do 90% kosztu inwestycji. Maksymalna kwota, którą można otrzymać w ramach programu została zwiększona do 79000 zł.  Przy czym kwotę w wysokości 47000 zł będą mogli otrzymać wnioskodawcy, których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa wieloosobowego wynosi 1564 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym 2189 zł. Najwyższym poziomem dofinansowania, czyli 79000 zł, objęte będą rodziny o niskich dochodach, gdzie średni miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego wynosi 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Wnioski do programu można składać od 15 lipca 2022 r., w ten sam sposób jak w przypadku programu Czyste Powietrze – przez internet za pomocą generatora wniosków dostępnego na stronie NFOŚiGW, w urzędzie lub w banku. Czyste Powietrze Plus jest przeznaczony wyłącznie dla nowych osób starających się o dofinansowanie, czyli takich, które wcześniej nie korzystały z programu Czyste Powietrze.

Moje Ciepło 2022

Kolejna możliwość otrzymania dotacji to program Moje Ciepło 2022, którego celem jest przekonanie właścicieli nowych domów jednorodzinnych do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej za pomocą ekologicznego rozwiązania, jakim jest pompa ciepła. Program przeznaczony jest dla osób fizycznych – właścicieli oraz współwłaścicieli nowo budowanych domów. Definicja nowego budynku w tym programie oznacza taki, w przypadku którego nie zgłoszono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o otrzymanie pozwolenia na użytkowanie tego budynku (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW). Warto dodać, że przewidziano również wsparcie dla nowych budynków, w których złożono już powiadomienie o zakończeniu budowy – warunkiem jest, że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r. Beneficjentem musi być osoba, która wskazana jest w pozwoleniu na budowę bądź zgłoszeniu budowy.  Wsparcie będzie udzielane w postaci bezzwrotnej dotacji, stanowiącej od 30 do 45% kosztów zakwalifikowanej inwestycji. W rezultacie można otrzymać od 7 do 21 tys. zł na zakup oraz montaż pompy ciepła. Wnioski przyjmowane są od 29 kwietnia 2022 roku do 31 grudnia 2026 roku.

Stop Smog        

Obok programów Czyste Powietrze oraz Moje Ciepło 2022 istnieje również program Stop Smog, w którym można uzyskać dofinansowanie na wymianę lub likwidację przestarzałych źródeł ciepła. W programie mogą uczestniczyć wnioskodawcy, których nieruchomości położone są na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Przewidziane jest do 70% dofinansowania kosztów inwestycji. Program został zainaugurowany w 2019 roku i ma potrwać do 2024 roku.

Programy gminne i miejskie

Innymi możliwościami pozyskania dofinansowania i zmniejszenia kosztów wymiany źródła ciepła są programy gminne oraz miejskie obowiązujące w danym regionie. O dostępność regionalnych programów dofinansowania do pomp ciepła w roku 2022 warto zapytać w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska.

Ekologiczne rozwiązania

W swoim asortymencie marka Vaillant posiada powietrzne pompy ciepła o zróżnicowanej mocy – od 3 do 12 kW.  Można je więc zastosować w budynkach zarówno o mniejszym, jak i większym zapotrzebowaniu na moc grzewczą. Na stronie marki Vaillant znajdziesz pomocne e-booki oraz artykuły na temat nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań dla swojego domu. Możesz również skorzystać z kalkulatora, który porówna koszty ogrzewania domu za pomocą różnych źródeł ciepła. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych