Kamień naturalny. 5 mitów i 5 faktów

Kosztowny, problematyczny w montażu, kłopotliwy na co dzień? Ależ nie! Wielka różnorodność gatunków, odmian, kolorów oraz wzorów kamienia naturalnego pozwala odpowiedzieć na wszelkie potrzeby oraz wyzwania – i funkcjonalne, i stylistyczne. Specjaliści firmy Interstone, która od ponad 20 lat sprowadza do Polski kamienie z całego świata, prostują najczęściej powtarzane mity na temat tego wyjątkowego materiału i przedstawiają kluczowe fakty.

Autor: housemarket.pl 03 grudnia 2021 14:27

Mit 1. Kamień jest drogi

Kamienie naturalne oferowane są w różnych przedziałach cenowych, nie tylko ekskluzywnych. Koszt zależy m.in. od gatunku, formatu płyty, grubości. Dużą rolę odgrywa też skala przedsięwzięcia – granitowe blaty do kuchni w bloku nie będą kosztowały tyle, ile marmurowa posadzka w wielkiej willi. A doradcy w showroomach i magazynach, np. Interstone znajdą rozwiązanie na każdą kieszeń.

Fakt 1. Kamienie naturalne to bogactwo kolorów, wzorów, faktur

Producenci oferują niezliczone rodzaje kamienia z całego świata. Różnią się między sobą, ale i każdy slab kamienia jest inny. Zarówno naturalny układ żył czy pasów przebarwień, jak i sposób cięcia bloku różnicują wygląd gotowych płyt marmuru, granitu, kwarcytu czy onyksu. To dlatego materiał do swojej realizacji najlepiej wybierać w hurtowni osobiście.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mit 2. Kamień naturalny to zły wybór na blat kuchenny

Granitom czy równie odpornym kwarcytom niegroźne są wysokie temperatury, wilgoć i woda, kwasy i zasady obecne w żywności. Aby długo i dobrze służyły, na etapie montażu odpowiednio się je impregnuje. Co ważne, blat nie musi być gruby (wystarczą 2 cm), a stolarze mają wprawę w przygotowaniu zabudowy w taki sposób, aby konstrukcja utrzymała ciężar kamienia. Dodatkowo blat z granitu czy kwarcytu może np. zostać wyfrezowany tak, aby powstał ociekacz.

Fakt 2. W kuchni idealnie sprawdzają się kwarcyty

Wspomniany kwarcyt warto poznać bliżej. Choć wyglądem przypomina marmur, ma bardzo dużą wytrzymałość. Jest równie twardy jak granit, niepodatny na zarysowanie czy ścieranie, odporny nawet na skrajne czynniki atmosferyczne, od mrozu po żar. Z jednej strony świetnie sprawdza się więc na tarasach i balkonach, z drugiej – w oprawie kominków. Świetnie nadaje się na blaty zabudowy kuchennej albo mebli, parapety, okładziny ścienne, a także na posadzki, schody, a nawet elewacje budynków.

Mit 3. Podłogi z kamienia naturalnego są niebezpieczne, bo śliskie

Polerowany granit po deszczu czy pod śniegiem mógłby się zamienić w ślizgawkę. Ale wystarczy tylko zmienić sposób wykończenia powierzchni, a łazienka, taras czy droga do domu będą całkowicie bezpieczne. Świetnie sprawdzi się tam np. płomieniowanie – faktura o walorach antypoślizgowych. Interstone oferuje wiele wykończeń dostępnych kamieni, a eksperci chętnie podpowiedzą najlepsze w danym przypadku.

Fakt 3. Kamienie naturalne są piękne, praktyczne i bezpieczne

Wybór m.in. płomieniowania, szczotkowania (satyny) i poleru poszerza zakres możliwych do uzyskania efektów, od chłodnej elegancji połyskliwego białego lub czarnego marmuru po zadziwiające ciepło, jakie bije od szczotkowanych kwarcytów w odcieniach beżu. Ale to nie koniec wartych przypomnienia walorów kamienia. Marmur idealnie sprawdza się na posadzkach. Granit oferuje bogatą paletę kolorów i wzorów, również wpisujących się w przytulną atmosferę domu. A każdy kamień naturalny jest materiałem ekologicznym i bezpiecznym dla użytkownika.

Mit 4. O kamienie naturalne trzeba ciągle dbać

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych