
Kamień naturalny ma w sobie niepowtarzalny urok. Granity, marmury i onyxy - ale także wciąż nieco mniej znane w Polsce kwarcyty - czerpią swój urok z natury. Odpowiednio dobrane pod kątem walorów wizualnych oraz cech użytkowych, mogą wzbogacić dosłownie wszystkie pomieszczenia domu, a także balkon czy taras.
Kamienie naturalne są znakomitym wyborem absolutnie do wszystkich wnętrz. Nie tylko ozdobią je, ale przede wszystkim odpowiedzą na najbardziej wyśrubowane wymogi funkcjonalne. W zależności od rodzaju, te cenne skarby natury stawią czoła m.in. wysokim temperaturom (np. w oprawie kominka lub biokominka, ale też w domowej saunie), mrozom (np. na balkonie lub tarasie czy na elewacji), intensywnemu ruchowi. Wiele z nich – jak zwłaszcza granit i kwarcyt - jest też odpornych na zarysowania, obtłuczenia, zadziory, zaplamienia i zmatowienia, o które nietrudno w przypadku materiałów innych niż kamień.
A przy tym nie tylko każdy rodzaj kamienia, ale nawet każda płyta ma nieco inny odcień, rysunek, układ żył. Kryje się tu nieosiągalny w przypadku innych materiałów walor niepowtarzalności, niespodzianki, tajemnicy… Nie znaczy to jednak, że zakup kamienia naturalnego nie ma w sobie coś z loterii – w każdym razie nie w przypadku kamieni marki Interstone. Tu konkretny slab, konkretną płytę można wybrać osobiście podczas wizyty w wybranym oddziale, gdzie czekają zawsze gotowi do pomocy eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i znajdą rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb oraz budżetu. Można też bez wychodzenia z domu, samodzielnie albo razem z architektem wnętrz, wybrać je online. Wcześniej jednak warto zastanowić się, w jaki sposób kamień chcemy wykorzystać.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Gdy mowa o kamieniu naturalnym w mieszkaniu, pierwszym skojarzeniem – a przede wszystkim marzeniem wielu osób – są piękne i bardzo trwałe blaty kuchenne czy łazienkowe z granitu. Co ważne, to marzenie łatwo spełnić i to wcale niekoniecznie za duże pieniądze. Do tych tak wymagających wnętrz polecić należy także kwarcyty, równie wytrzymałe, a piękne jak delikatniejszy marmur. Niektóre z nich, jak wspomniany już kwarcyt Patagonia, są miejscami półprzezroczyste i wspaniale wyglądają również podświetlone od spodu.
Warto pamiętać, że w kuchni wykonuje się z kamienia także tzw. backsplashe, czyli osłony ścian między blatem a szafkami. Piękny slab kamienia to jednocześnie wymarzony materiał na pokrycie korpusu wyspy kuchennej, na ogół znakomicie widocznej od strony salonu.
W łazience z kolei – oprócz blatu – kamień naturalny można wykorzystać na ścianach. Tu świetnie sprawdzą się spokojniejsze kolory i wzory, jak delikatny beżowy kwarcyt Perla Santana. Kamień w łazience może się też pojawić na jednej wybranej ścianie, np. za wanną lub w strefie prysznica. To idealne miejsce na wzorzyste onyksy, granity czy kwarcyty, ale też bardziej kruche trawertyny, czy szlachetne agaty. Każdy z nich może stać się tu ozdobą równie znakomitą jak obraz, ale doskonale odporną na chlapiącą wodę i kłęby pary. Efektu dopełni odpowiednie oświetlenie.
Kamień naturalny w łazience idealnie sprawdzi się także na podłodze. Zabezpieczy ją przed wodą, a zarazem da wnętrzu charakter i klasę. Dobrym wyborem będą tu zarówno twarde granity czy kwarcyty, jak i marmury. Wokół nie brakuje imitacji, a przecież można mieć we własnym domu szlachetny oryginał.
Jaki kamień najlepiej nadaje się do salonu? Pierwsza myśl, jaka się nasuwa, to marmur, np. beżowy Crema Marfil Interstone. Polerowany albo w modnym półmacie, zestawiony już nie tylko ze złotem czy miedzią, ale także z woskowanym drewnem, lakierowaną na czarno stalą, tkaninami o grubym splocie i ręcznie formowaną ceramiką. Choć to kamień relatywnie miękki, co od tysiącleci wykorzystują rzeźbiarze, jednocześnie świetnie sprawdza się na posadzkach nawet w miejscach publicznych.
Jednak na posadzkę czy schody świetnym wyborem będzie również kwarcyt lub granit. Kamień ten jest odporny na zarysowania, plamy, wilgoć oraz wysokie i niskie temperatury. Dlatego również w intensywnie użytkowanym salonie otwierającym się na ogród będzie przez długie lata prezentował się tak nieskazitelnie, jak tuż po ułożeniu posadzki.
Ale przecież kamień w salonie to nie tylko podłoga. Również blat kredensu, a coraz częściej także stołu jadalnianego. Parapety. Obudowa kominka. Okładzina centralnej ściany pomieszczenia. Oprawa głównych drzwi. I… co tylko się komu zamarzy.
Inaczej niż np. w Grecji czy we Włoszech, dekoracyjne kamienie nie są w Polsce częstym wyborem do sypialni. A przecież tak dobrze współpracują m.in. z ogrzewaniem podłogowym i jeszcze długo oddają ciepło po wyłączeniu instalacji! A nawet jeśli pozostają w dotyku chłodne, wizualnie mogą dać wnętrzu wiele ciepła, elegancji, wyrazu. Na poniższym zdjęciu widać, jak przytulną atmosferę kreuje bestsellerowy kwarcyt Perla Santana w eleganckiej łazience z toaletką. Kto z kolei marzy o bardziej wyrazistym efekcie, może sięgnąć po najbardziej wzorzyste odmiany np. onyksu.
Szykowne sypialnie, garderoby, a także łazienki można też wzbogacić kamieniami szlachetnymi. Wśród eksponowanych w przeszklonych szafach strojów i biżuterii przepięknie wyglądać będą płyty kryształu górskiego lub agatu. Wyjątkowe walory tego kamienia – niezwykłe bogactwo kształtów i kolorów – wydobyć można światłem nie tylko skierowanym z zewnątrz, ale przede wszystkim umieszczonym od spodu. W sypialni łatwo w ten sposób wykreować zarówno przytulny nastrój, jak i niepowtarzalny efekt, który każdego wieczoru będzie budził odczucie wyjazdu do najbardziej luksusowego hotelu.
Marka Interstone dostarcza kamień do polskich wnętrz już od 22 lat. Ma w ofercie około 300 rodzajów kamienia naturalnego z 15 krajów. Każdego roku sprzedaje ok. 230 tys. mkw. płyt, z których powstają zachwycające posadzki (również na balkonach i tarasach), parapety, okładziny ścienne, a także blaty kuchenne i meble. Ponadto Interstone jest oficjalnym dystrybutorem spieków kwarcowych włoskiej marki Laminam w Polsce i właścicielem marki Interlite.