Kuchnia minimalistyczna. Jak ją zaaranżować?

Zasadniczą cechą minimalistycznych kuchni jest prostota. Styl ten charakteryzuje harmonia, spójność, geometryczna forma, niewielka gama kolorów i dużo światła. Kuchnia w stylu minimalistycznym to elegancja i klasa. O sposobach na przemianę kuchni w modną, lecz powściągliwą w środkach przestrzeń opowiada Kamila Prałat, ekspertka firmy Solgaz.

Autor: housemarket.pl 01 grudnia 2021 10:49

Minimalizm to dla wielu doskonały nurt wnętrzarski, pozwalający na odpoczynek od stylów narzucających bogactwo wzornicze i ilościowe. Stawia na maksymalne rezultaty aranżacyjne przy minimalnych środkach wyrazu. Jak zatem, na przykład, dobrać barwy do minimalistycznej kuchni?

Jak mówi Kamila Prałat, ekspertka firmy Solgaz - polskiego producenta gładkich, opatentowanych płyt gazowych bez płomieni – konkretne zestawienia kolorów w minimalistycznej kuchni… nie mają znaczenia.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Rzecz w tym, aby zastosowana paleta barw była uboga – dwa lub trzy kolory w zupełności wystarczą. Minimalizm to również brak widocznych dodatków, przyrządów czy bibelotów - niemal wszystkie rzeczy schowamy do szafek, w których dominują proste uchwyty czy baterie w kolorze chromu. Mile widziane są też surowe wykończenia, czyli bardzo modny dziś beton. W kuchniach minimalistycznych często rezygnuje się również z uchwytów na poczet bezdotykowych systemów otwierania. Takie rozwiązanie da nam zupełnie gładkie i proste fronty - mówi Kamila Prałat.

Układ i prostota

Jak urządzić kuchnię w stylu minimalistycznym? Przede wszystkim warto postawić na proste oraz funkcjonalne rozmieszczenie mebli i sprzętów. Układ mebli kuchennych zwykle przypomina kształtem literę L, w której ściana zabudowana jest meblami do samej góry, oczywiście z subtelnymi i gładkimi frontami.

- Dobrym rozwiązaniem będzie też wyspa na środku pomieszczenia, na której pojawi się płyta kuchenna oraz szuflady i szafki. Warto pamiętać, że wszelkie dekoracje i detale powinni być bardzo delikatne - w myśl zasady, że im mniej tym lepiej. – podpowiada ekspertka Solgaz.

Sprzęt AGD - minimalistyczna ozdoba

Oprócz mebli i dodatków, doskonałym uzupełnieniem całości minimalistycznej aranżacji jest również odpowiedni sprzęt kuchenny - często to właśnie on pełni rolę pełnoprawnej ozdoby tego typu pomieszczenia. Doskonałym przykładem i absolutnym hitem designerskim są zlewozmywaki i baterie w kolorze złota czy czerni.

- Skoro rezygnujemy z ozdobnych uchwytów szafkowych, zadbajmy o stylowe baterie, które będą intrygującym elementem całości aranżacji, z pewnością przyciągającym wzrok. To jednak nie wszystko. Dopełnieniem każdego wnętrza jest także stylowe oświetlenie. A tu minimalistycznych rozwiązań nie brakuje – od punktowych źródeł światła, po metalowe kinkiety czy wiszące lampy w stylu loftowym - dodaje Kamila Prałat.

Nie mniej ważny jest także wybór płyty kuchennej czy piekarnika. W przypadku tej pierwszej, jednym z minimalistycznych rozwiązań jest innowacyjna płyta gazowa bez płomieni, która umożliwia korzystanie z najtańszego paliwa w Polsce oraz cieszenie się korzyściami płynącymi z braku wystających rusztów i otwartego płomienia.

Aranżując minimalistyczną kuchnię pamiętajmy nie tylko o estetyce, ale i o doborze minimalistycznych sprzętów AGD. Dzięki temu tworzymy wyjątkowe pomieszczenie, w którym przygotowywanie posiłków będzie prawdziwą przyjemnością.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych