Kuchnia przyjazna zwierzętom - czyli jaka?

Przypadkowe strącenie kubka, „potajemne” zabieranie do zabawy akcesoriów kuchennych - to tylko niektóre ze scen, z którymi przychodzi nam się zmierzyć podczas gotowania w towarzystwie czworonożnego przyjaciela. Niektóre z nich, spowodowane nieuwagą lub nieodpowiednim zabezpieczeniem sprzętów kuchennych, mogą skończyć się poważnymi zatruciami lub oparzeniami. Jak zapobiec nieszczęśliwym wypadkom spowodowanym przez naszych pupili w kuchni?

Autor: housemarket.pl 13 stycznia 2022 15:11

Na barkach właścicieli spoczywa ogrom odpowiedzialności związanej z mieszkaniem ze swoim zwierzakiem. Zabezpieczenie każdego zakątka domu i dostosowanie się do obecności oraz potrzeb pupila, a także pozbycie się szkodliwych substancji lub ich odpowiednie zabezpieczenie, ukrycie ostrych przedmiotów czy ciągła kontrola oraz obserwacja poczynań naszego czworonoga – to tylko niektóre kwestie, o których powinien pamiętać każdy dobry właściciel - zarówno dla swojego komfortu, jak i bezpieczeństwa zwierząt.

Rośliny vs zwierzęta

Rośliny stanowią nieodłączną część kuchennych przestrzeni. Są one hodowane nie tylko ze względu na aspekty aranżacyjne, ale również przez liczne właściwości kulinarne, poprawiające smak przygotowywanych potraw lub późniejsze ich trawienie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że często spotykane gatunki roślin – na przykład aloes czy azalia - potrafią być szkodliwe dla zwierząt, którym grozi ogromne niebezpieczeństwo po spożyciu choćby małego listka.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W przypadku psa, ukrycie trującej rośliny nie stanowi większego problemu. Wtedy wystarczy przełożyć roślinę na wyższą półkę - a w domach jednorodzinnych – przesadzić w miejsce niedostępne dla pupila. Niestety, przeniesienie roślin na wyższą półkę w kuchni nie rozwiązuje problemu w przypadku właścicieli kotów. Ze względu na swoją żywą i ciekawską naturę, zwierzaki te uwielbiają meblowe wspinaczki, zdobywając coraz to wyższe półki czy szafki. Buszując po kuchni, nietrudno odkryć ukrytą na najwyższej półce azalię czy aloes, których zjedzenie w najlepszym wypadku poskutkują zatruciem i wymiotami, a w najgorszym - śmiercią - mówi Kamila Prałat, ekspertka Solgaz.

„Popularne” odganianie i zniechęcanie przeróżnymi specyfikami ciekawskiego kota nie rozwiąże jednak problemu. Najskuteczniejszym sposobem, choć dla niektórych przykrym, jest pozbycie się wszystkich trujących roślin i, być może, zastąpienie ich gatunkami przyjaznym czworonożnym domownikom.

Chemikalia i odpady – jak bezpiecznie składować

Silne środki czyszczące, płyny do zmywania, kostki do zmywarki lub spryskiwacze – dbając o czystość w kuchni, sięgamy po silne detergenty. Chemikalia te stanowią również i zagrożenie, dlatego świadomi konsekwencji, uważamy podczas ich stosowania. Często jednak umyka naszej uwadze konieczność odpowiedniego ukrycia ich przed zwierzakami. Przypadki chodzą zarówno po ludziach, jak i zwierzętach, dlatego też powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu – na przykład - spryskiwaczy czy kostek do zmywania, jak i szkodliwych odpadów powstałych w wyniku stosowania tych detergentów.
Uwadze naszego pupila nie umknie także wyrzucona do kosza czy worka stara ryba lub resztka czekoladowej muffinki. Upatrzona zdobycz prędko zostanie porwana przez domowego drapieżnika, powodując bałagan oraz narażając podopiecznego na zatrucie – przykładem tego jest czekolada, która stanowi truciznę dla zwierząt. Nieuwaga właścicieli czy zbyt duży kredyt zaufania wobec futrzaka doprowadza do domowych tragedii, w których cierpi kierujące się instynktem, nieświadome zagrożenia zwierzę.

Sprzęt kuchenny pod kocim atakiem

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych