La déco éclectique - czyli maksymalizm we wnętrzachhousemarket.pl - 26 sierpnia 2020 09:33


W ostatnich latach słyszeliśmy wiele superlatyw w odniesieniu do minimalizmu – zarówno podczas tworzenia aranżacji domu, jak i wyboru stylu życia. A jednak coraz częściej, podczas urządzania swoich mieszkań, zwracamy się w przeciwnym kierunku – ku maksymalizmowi. Czym charakteryzuje się ta filozofia aranżacji przestrzeni? I jak wprowadzić ją do wnętrza swojego mieszkania?

Mniej znaczy więcej, a więcej może oznaczać w sam raz. Wbrew najbardziej oczywistym przypuszczeniom – maksymalizm nie polega na umieszczeniu w mieszkaniu możliwie największej liczby przedmiotów. Maksymalizm to wprowadzenie do wnętrz kontrastujących ze sobą zestawień kolorystycznych, wzorów i mebli, które bardziej niż prostotą, zachwycają interesującą formą. W końcu słowo, które najpełniej opisuje styl maksymalistyczny to „eklektyzm”.

Maksymalizm lubi kontrasty

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Można powiedzieć, że nie ma takiego zestawienia kolorów, które nie wpisze się w maksymalistyczną koncepcję aranżacji mieszkania. Jest to styl, który charakteryzuje się zarówno stonowanymi, dość bezpiecznymi, jak i bardzo wyrazistymi, niemal krzykliwymi połączeniami kolorów. Wszystko będzie więc zależało od tego, w jakich przestrzeniach czujemy się najlepiej. W pierwszym przypadku świetnie sprawdzą się biele w połączeniu z kremami, granatami i błękitami lub innymi pastelowymi kolorami. W drugim przypadku warto dać ponieść się swojej wyobraźni – bardzo efektowne okażą się połączenia granatu i różu, butelkowej zieleni i żółci lub fuksji, czy też ciemniej zieleni i fioletu. Barwnych eksperymentów może nie być końca! Pamiętajmy jednak o tym, by nie stosować zbyt ciemnych kolorów w małych, niezbyt dobrze doświetlonych pomieszczeniach – w przeciwnym razie pomniejszymy optycznie wnętrze.

Wzorzyste tapety

Kolejnym, bardzo ważnym elementem wystroju maksymalistycznego wnętrza jest tapeta z przyciągającym wzrok printem. Jeśli uwielbiamy motywy florystyczne, wybierzmy tapetę z pięknym kwiatowym wzorem. Jeżeli lubimy geometrię, bardzo dobrze sprawdzą się tapety z bardziej i mniej artystycznie przedstawionymi figurami geometrycznymi. Tutaj również nie ma jednej właściwej drogi – przeglądając katalogi z tapetami na pewno uda nam się trafić na wzór, który nas zainspiruje. Oczywiście należy tutaj wziąć pod uwagę również ogólną kolorystykę we wnętrzu. Tapeta będzie mogła się w nią harmonijnie wpisać lub wręcz przeciwnie – dzięki wyraźnemu kontrastowi, będzie głównym elementem aranżacji danego pomieszczenia.

Meble tapicerowane

Ze względu na fakt, że maksymalizm kojarzy się z eklektycznymi i dość wytwornymi wnętrzami, bardzo dobrym rozwiązaniem podczas aranżowania mieszkania w myśl właśnie tej koncepcji, okażą się meble tapicerowane. Piękne obicia, stylowe i puszyste poduchy oparciowe oraz zdobienia poszczególnych tapicerowanych elementów sprawią, że każdy maksymalistyczny salon będzie komfortową i zachwycającą przestrzenią. A na co zwrócić uwagę wybierając meble tapicerowane do maksymalistycznej sypialni?

- Z całą pewnością sprawdzą się tutaj łóżka tapicerowane – standardowe lub kontynentalne. Istotne jest, by zwrócić uwagę na wezgłowie łóżka. We wnętrzu w stylu maksymalistycznym powinniśmy raczej zrezygnować z gładkich i prostych zagłówków. Znacznie lepiej sprawdzą się te bogato zdobione – np. z głębokimi i gęstymi pikami lub ze stylowymi wypukłościami, nawiązującymi do kształtu tabliczki czekolady. Co więcej, zwróćmy również uwagę na drobne detale, które dopełnią wnętrze. Z ciemnymi i wytwornymi kolorami maksymalizmu – butelkową zielenią, granatem, fuksją, fioletem – bardzo dobrze będą współgrać złote, metalowe nóżki - podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Więcej tekstur, więcej różnych materiałów

Maksymalizm, jak żaden inny styl aranżacyjny, pozwala nam na eksperymentowanie i łączenie ze sobą niekoniecznie oczywistych elementów. Modernistyczne fotele i skandynawskie stoliki kawowe, rzeźby w stylu art déco i „surowe” elementy rodem z nowojorskich loftów – najważniejsza zasada to brak zasad. Do wnętrz z meblami tapicerowanym nie bójmy wprowadzać się mniejszych mebli oraz dodatków z drewna, z kamienia, czy ze szkła. Połączenia różnych materiałów w jednej przestrzeni pozwoli nam w pełni odwzorować eklektyczny charakter stylowych, maksymalistycznych wnętrz.

Design i światło

W eklektycznym i maksymalistycznym wnętrzu nie powinno zabraknąć również klimatycznego oświetlenia. Świetnie sprawdzą się tutaj zarówno masywne, jak i smukłe i nowoczesne lampy stołowe oraz podłogowe. Jeżeli chodzi o oświetlenie górne, sprawa ma się bardzo podobnie. Styl akcesorium nie ma dużego znaczenia, ponieważ zarówno oświetlenie we współczesnym, włoskim stylu, jak i żyrandol w postaci francuskiego antyku bardzo dobrze wpiszą się w eklektyczną estetykę mieszkania.

Maksymalizm jest koncepcją aranżacyjną, którą docenią wielbiciele interesujących i jedynych w swoim rodzaju rozwiązań. Ze względu na eklektyzm, a przez to łączenie ze sobą nieoczywistych elementów, zaplanowania maksymalistycznej aranżacji będzie nieco trudniejsze. Jednak z całą pewnością będzie to wysiłek, który pozwoli nam stworzyć wyjątkowe, piękne i niezwykle komfortowe wnętrze.