Letnia dekoracja okna. Postaw na delikatne firanyhousemarket.pl - 13 lipca 2020 10:58


Efektowna dekoracja okna może nadać wnętrzu nowego, letniego blasku. Zwiewne firany  woalowe przeniosą do wnętrza słoneczną aurę. Jak dobrać firany do wnętrza? Czym kierować się przy ich wyborze?

Jeśli planujesz we wnętrzu małą letnią metamorfozę, zacznij od doboru firan. Zastosowanie ich we wnętrzu niesie za sobą wiele zalet. Firany to bardzo uniwersalna ozdoba, która będzie pasować do wnętrza w każdym stylu - klasycznym, rustykalnym czy skandynawskim. Wykonane z dobrych gatunkowo materiałów będą stanowiły efektowne wykończenie wystroju wnętrza i wpuszczą do środka odpowiednią ilość światła.

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup firany, przeczytaj kilka praktycznych porad na temat ich wyboru.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wybrać firanę?

Kupno odpowiednich firanek nawiązujących zarówno do stylu mieszkania, jak i rodzaju pomieszczenia, nie zawsze jest łatwe. Przed zakupem zwróć więc uwagę na kilka elementów, które wpłyną na wygląd firanek po zawieszeniu. Firany na duże okna kupuje się przecież inaczej niż modele przeznaczone na mniejsze okna. Pamiętaj też, że efektowna aranżacja to także detale, takie jak sposób zawieszenia firany. Te elementy często są kropką nad i w wystroju wnętrza! Jak więc wybrać firanę idealną?

Weź pod uwagę sposoby jej zawieszania. Firany, zawiesisz nad oknem za pomocą 3 różnych typów mocowań:

- na taśmie marszczącej - pozwoli uzyskać równomierne marszczenie. Firanę zaczepia się żabkami na specjalnie przeznaczonych do tego kieszonkach znajdujących się na taśmie marszczącej. To idealne firany na duże okna, świetnie sprawdzą się w przestronnych wnętrzach.

- na szelkach - w tym przypadku szelki firany nawleka się na karnisz. Pamiętaj jednak, by podczas odmierzania odległości od karnisza do podłogi doliczyć wymiary szelek – firana nie powinna być bowiem zbyt długa. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale zarówno w sypialni, jak i w salonie.

- na kółkach - ten model prezentuje się bardzo elegancko. Firana na kółkach zwiększa wygodę użytkowania, ponieważ zamontowane kółka lekko przesuwają się po karniszu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się przy często otwieranych oknach balkonowych.

- Dobór firan jest uzależniony od rodzaju pomieszczenia, w którym ma się znajdować dekoracja. Obecnie do wyboru mamy trzy rodzaje firan – firany o konkretnej szerokości i długości, a więc gotowe do zawieszenia od razu po zakupie, firany na metry, które można dopasować do każdego rodzaju okien, a także firany na wymiar, będące idealnym rozwiązaniem dla wnętrz, które wymagają indywidualnego podejścia - wskazuje Renata Mikuś, stylistka marki Dekoria.

Wybierając firanę, zwróć również uwagę na jej długość. Kiedy wybrać długie, a kiedy krótkie firany?

Jeśli chcesz podnieść walory estetyczne pomieszczenia, wybierz długą firanę. Zakryje ona kaloryfer, który często jest uważany za mało estetyczny. Dłuższe firany jest ponadto łatwiej zaaranżować w ciekawy sposób. Jeśli cenisz sobie praktyczne rozwiązania wybierz krótszą firanę. Krótsze firany łatwiej utrzymasz w czystości, a przy tym będą się one lepiej prezentować na małych oknach, dlatego świetnie sprawdzą się np. w kuchni.

Firany na wymiar

- Jeżeli wymiary okna są niestandardowe lub po prostu marzysz o konkretnym modelu firanek z wybranego materiału i o sprecyzowanej formie, wybierz firany na wymiar. Nasze firany szyjemy z wysokogatunkowych tkanin. Są to przede wszystkim firany woalowe – lekkie, zwiewne i niezwykle efektowne wizualnie, które świetnie sprawdzą się w letniej aranżacji. Do wyboru masz kolor biały lub écru. Możesz postawić na firanki z fakturą lub gładkie, mogą też być zakończone u dołu obciążającą ołowianką lub szerokim, eleganckim podwinięciem. Szycie firan na wymiar to świetny sposób na utrzymanie indywidualnego charakteru wnętrza - przekonuje Renata Mikuś.

Wybierając firanę tego typu, musisz pamiętać o precyzyjnym określeniu potrzebnych wymiarów. Pomiar można przeprowadzić samodzielnie, stosując się do poniższych wytycznych.

Aby zmierzyć szerokość: zmierz długość karnisza i dodaj 80-100 proc. do firany na taśmie marszczącej oraz około 60 proc. w przypadku firan na szelkach oraz kółkach/przelotkach.

By zmierzyć długość: w przypadku firany na taśmie marszczącej zmierz odległość od żabki lub agrafki do podłogi lub parapetu, a firany na szelkach - długość od karnisza do podłogi. Jeśli masz zamiar zamówić firanę na kółkach lub przelotkach, zmierz długość od karnisza do podłogi i dodaj 2 cm.

Firany i rolety - jak je łączyć?

Firany i rolety często stosowane są we wnętrzu zamiennie. Jeśli nie wiesz, które rozwiązanie będzie dla lepsze wybierz efektowny duet - roletę i firanę. Pamiętaj jednak o ich odpowiednim połączeniu. Wybierając połączenie zwiewnych firan z roletami, zwróć uwagę na:

- zachowanie umiaru - do rolet wewnętrznych najlepiej sprawdzą się białe, kremowe lub pudroworóżowe firanki z gładkiego i transparentnego materiału

- dekoracyjny akcent - przemycisz go np. pod postacią efektownego zapięcia do firan; najlepsze będą takie o geometrycznym kształcie, w barwie zbliżonej do koloru rolety.