Małe mieszkanie. Nowoczesne systemy do przechowywania

Dobrze zaprojektowane, małe mieszkanie to takie, w którym - mimo niewielkiego metrażu - przestrzeń przeznaczona na przechowywanie będzie w sposób funkcjonalny i pomysłowy mieścić wszystkie przedmioty codziennego użytku. Aby to mogło zadziałać, warto kierować się pewnymi zasadami, które pozwolą na tego typu aranżację. Czym się kierować w tworzeniu odpowiednich stref przechowywania w małym mieszkaniu? Na to pytanie odpowiada Aldona Mioduszewska z wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar.

Autor: housemarket.pl 08 marca 2022 15:20

Krok pierwszy - wykorzystaj kubaturę pomieszczenia

Przy aranżowaniu przestrzeni w małym mieszkaniu dobrze jest przeznaczyć jedną ze ścian na zabudowę meblową do przechowywania różności - od podłogi aż do sufitu. Jak podpowiada Aldona Mioduszewska z wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar musimy przy tym pamiętać, aby konstrukcja ta nie była ciężkim monolitem.

- Może być to zabudowa łącząca szuflady, zamykane szafki, półki, komody – stworzona tak, by zachować optyczną lekkość. Część takiej zabudowy możemy zastąpić półkami wiszącymi. W przypadku zagospodarowywania przestrzeni, warto mieć na uwadze również wszelkie skosy, czy wnęki. Są one idealnym miejscem na szafy, dodatkowe półki, nietypowe regały - mówi Aldona Mioduszewska.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodaje, że warto przeprosić się także z pawlaczami, gdyż stanowią one idealne miejsce na przechowywanie przedmiotów, z których korzystamy od czasu do czasu.

- Pamiętajmy także, że pawlacze najlepiej zamawiać na wymiar, aby optymalnie wykorzystać wysokość pomieszczenia, samego mebla, a także jego głębokość - bo im głębsza, tym trudniej sięgnąć po rzeczy z tyłu. Znakomitym pomysłem jest wykorzystanie przestrzeni pod stopniami schodów na regał na książki. To spektakularna forma biblioteczki - dodaje ekspertka z Galerii Wnętrz Domar.

Krok drugi – pomysłowe i nieoczywiste miejsca

Zagospodarowywanie małego mieszkania w taki sposób, by było ono jak najbardziej „pojemne” i funkcjonalne, powinno opierać się o takie miejsca, które na pierwszy rzut oka nie są dla tego zadania tak oczywiste. W tej kwestii najlepiej przyjrzeć się miejscom za zasłonami lub pod parapetami – to dobre obszary na dodatkowe półki, które w wyjątkowo pomysłowy sposób sprawdzą się przy przechowywaniu mniejszych przedmiotów – na przykład płyt CD, dokumentów, książek czy albumów.

- Miejmy na uwadze to, aby tego typu półki nie były zbyt głębokie i zanadto nie wystawały poza krawędź parapetu czy nie odznaczały się na zasłonie. Oprócz tego możemy również zagospodarować przestrzenie ścian nad szafką RTV czy też nad łóżkiem – tam też warto zorganizować półki lub szafki na drobniejsze przedmioty. Znakomitym miejscem na przechowywanie np. sezonowych ubrań są pojemniki pod łóżkiem - mówi ekspertka Domar.

Krok trzeci – łazienka, kuchnia, drzwi i fronty szafek

Kuchnia i łazienka to miejsca, które potrzebują odpowiednich przestrzeni pozwalających na funkcjonalne przechowywanie. W tym celu możemy wykorzystać powierzchnię drzwi na wiszące organizatory, na kosmetyki czy przyprawy, gdzie dobrym rozwiązaniem są także relingi, na przykład na doniczki z ziołami. Relingi można także znakomicie wykorzystać w przestrzeni kuchni pomiędzy blatem, a szafkami wiszącymi.

- Dobrym rozwiązaniem jest także zaplanowanie drzwi przesuwnych chowanych w ścianę, dzięki temu oszczędzimy dodatkową powierzchnię ściany – dodaje Aldona Mioduszewska.

Krok ostatni - postaw na wielozadaniowość, czyli meble hybrydowe

Współczesne meble to często meble hybrydowe, które łączą w sobie kilka różnych funkcji. Dlatego też nikogo nie dziwi już podwyższany i rozsuwany stolik kawowy, który przyda się podczas rodzinnej kolacji. Do łask wracają również meblościanki z rozkładanymi tapczanami czy sofy i meble wypoczynkowe, wyposażone poza oczywistą funkcją spania w półki, stoliki boczne, a nawet coolery na piwo.

- Kiedy już wiemy, że hybrydowe wyposażenie stanowi klucz dla naszej przestrzeni, przychodzi czas na jego poszukiwania. Oczywistym będzie przeszukanie stron sklepów internetowych, by dowiedzieć się, gdzie i za ile możemy kupić wybrane przez nas modele. Pamiętajmy jednak, że żadne opisy wirtualne nie zastąpią wizyty w sklepie - dlaczego tak ważny jest bezpośredni kontakt z meblem. Kluczowe elementy wyposażenia powinniśmy dotknąć, usiąść lub położyć się na nich, poczuć teksturę tapicerki lub drewna i laminatu, zobaczyć jak odbijają światło oraz jak prezentują się w rzeczywistości. Co więcej, zdjęcie często nie oddaje rzeczywistych gabarytów mebla. W sklepie możemy liczyć także na rzeczową i konkretną poradę - często uporządkowującą nasze założenie - podsumowuje Aldona Mioduszewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych