Mieszkać ze sztuką. Dom w stylu modern classic

W tym wnętrzu architektka Małgorzata Bacik z pracowni MM Architekci postawiła na styl modern classic, z wyrazistymi akcentami stylistyki zarówno dawnej, jak i zupełnie nowoczesnej. Bazę dla udanego mariażu starego z nowym stworzyły szlachetne, trwałe materiały, które śmiało wybiegają w przyszłość.

Autor: housemarket.pl 02 kwietnia 2021 15:33

Przeciwieństwa się przyciągają – chce się powiedzieć, oglądając eleganckie, ale bezpretensjonalne wnętrza widoczne na zdjęciach. Co widzimy w samym tylko salonie? Po lewej fotel w stylu art déco, przed nim minimalistyczny stolik o geometrycznej metalowej konstrukcji i szklanym blacie, ustawiony na orientalnym dywanie. Po prawej współczesna kanapa – a w tle biedermeierowski stół otoczony przedwojennymi krzesłami. W głębi, nad kominkiem lustro w duchu rokoka, obok bardzo powściągliwa w kształtach przedwojenna konsolka. Wielka różnorodność stylów, konwencji, form i materiałów pod ręką Małgorzaty Bacik zamieniła się jednak w zadziwiająco spójną kompozycję. Jak udało się to osiągnąć?

Bez wątpienia duża w tym zasługa dość tradycyjnej, ale w istocie ponadczasowej bazy wnętrza. Warto zwrócić uwagę m.in. na podłogę z desek dębowych (Rock-Vivo firmy Boen), szczotkowaną dla podkreślenia rysunku słojów, fazowaną w celu uwydatnienia układu, a na końcu zaolejowaną.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Dzięki temu finalny efekt bliski jest dawnym posadzkom pastowanym – zaznacza Małgorzata Bacik. Produkt ten, równie dobry do starego dworku i do zupełnie współczesnego mieszkania w stylu skandynawskim, architektka wybrała z bogatej oferty podłóg dostępnych w salonach Dekorian Home.

Ogromnie ważnym elementem projektu są też delikatne, neutralne barwy ścian.

– Chłodne beże tworzą przytulną atmosferę, ale zarazem dają wnętrzu oddech – zwraca uwagę projektantka. Farby w podobnych odcieniach łatwo znaleźć w ofercie Dekorian Home. Czekają tam również eleganckie sztukaterie firmy Orac Decor, które wespół w zespół ze szlachetną stolarką nadają wnętrzom prawdziwą klasę. Podobnie jak w przypadku podłóg, także cokoły i fasety czerpią ze wzorców historycznych, jednak mają uniwersalny charakter. Wyraźnie widać to w holu, gdzie harmonizują i z dość nowoczesnym gresem, i ze stylizowanym siedziskiem (karło zostało wykonane współcześnie, ale w oparciu o wzorce międzywojenne), i z portretem starca autorstwa samego Teodora Axentowicza (na ścianie w głębi) – cenną pamiątką rodzinną, która wyznaczyła kierunek poszukiwań stylistycznych w aranżacji wnętrz.

Skoro o pamiątkach mowa, warto zaznaczyć, że w prezentowanych wnętrzach mnóstwo jest przedmiotów z historią – dawną lub nową. Wspomnianą już prostą konsolkę pani domu otrzymała od cioci. Czas obszedł się z tym mebelkiem niezbyt łaskawie, ale po troskliwej renowacji stolik znów cieszy oczy – i przypomina o bliskiej osobie. Z kolei wiszące nad kominkiem lustro wypatrzyła w jednym z antykwariatów Małgorzata Bacik. Co ciekawe, natrafiła na nie w czasie… wycieczki rowerowej. Od razu wysłała zdjęcie inwestorce.

– Rama była piękna, stan zachowania doskonały, cena bardzo przystępna. Pani domu szybko wsiadła więc w samochód i pojechała do sklepu – wspomina architektka.

Podobne anegdoty towarzyszą wielu przedmiotom, kupowanym z myślą o tym projekcie w galeriach antyków w całej Polsce.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych