Mieszkanie od dewelopera. Jak wygodnie i ponadczasowo zaprojektować kuchnię?

Kuchnia powinna być odpowiednio zaprojektowane. Każdy sprzęt ma swoje logicznie uzasadnione miejsce, dzięki czemu korzystanie z kuchennych przestrzeni jest wygodne i ergonomiczne.

Autor: housemarket.pl 12 października 2021 12:56

Podstawowa zasada projektowania kuchni to stworzenie tzw. trójkąta roboczego, czyli odpowiednie rozmieszczenie lodówki, zlewozmywaka i płyty grzewczej. Między sprzętami powinien znaleźć się blat roboczy, odległości między wierzchołkami takiego trójkąta powinny być nieduże, a jego boki powinny mierzyć ok. 4-6 metrów. W szerszym ujęciu chodzi o stworzenie w kuchni stref roboczych, które pozwolą sprawnie i po kolei wykonywać dane czynności np. nie zmuszając nas do przemieszczania się co chwilę z jednego końca pomieszczenia na drugi.

W dobrze zaplanowanej kuchni powinny następować po sobie kolejne strefy:

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Strefa produktów spożywczych – tu znajdziemy szafki na suche i niepsujące się produkty oraz lodówkę
• Strefa naczyń oraz drobnego AGD – czyli szafki z zastawą, sztućcami itp. oraz drobnymi sprzętami AGD, takimi jak miksery, blendery, tostery
• Strefa mycia i sprzątania – miejsce na zlewozmywak, zmywarkę czy szafkę
z niezbędnymi w kuchni środkami chemicznymi, gąbkami, ścierkami itp.
• Strefa przygotowywania pokarmów – blat roboczy
• Strefa gotowania i pieczenia – przestrzeń, w której możemy zaplanować płytę grzewczą, piekarnik, okap oraz miejsce na przechowywanie niezbędnych sprzętów – garnków, patelni akcesoriów do pieczenia itp.

- Warto również rozważyć dodanie tzw. punktu zero – miejsca na rozpakowanie produktów. Ten etap ma znaczenie do dalszego ich wykorzystania i obróbki oraz samego gotowania. Umiejscowienie go w kuchni zależy m.in. od tego w jakiej formie robimy zakupy i jak lubimy je rozpakowywać. Związane jest to z ulokowaniem spiżarki, czy wysokiej szafkę będącej jej odpowiednikiem oraz ustaleniem jakiej wielkości i wysokości blat będzie nam potrzebny obok. - doradza ekspert Anna Sadowska-Wójcik, właściciel Pracowni Projektowo-Wykończeniowej Dcorproject.eu, projektantka i ekspertka w zakresie wykończenia wnętrz

Dostępne na rynku urządzenia kuchenne pozwolą zaaranżować nie tylko funkcjonalny, ale także nowoczesny i elegancki trójkąt kuchenny w najlepszym wydaniu. Od nowoczesnych pojemnych chłodziarek, poprzez eleganckie i funkcjonalne piekarniki, płyty grzewcze i zmywarki, czy też najnowszą serię wyciągów blatowych Vario 400 od Gagenau. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych