Mieszkanie w stylu etno. Zobacz inspiracje

Inspiracje z dalekich podróży i pamiątki przywiezione z egzotycznych wakacji mogą stać się zaczątkiem do aranżacji domu w stylu etnicznym.

Autor: HouseMarket.pl 08 sierpnia 2016 15:51

Wnętrza w stylu etnicznym wypełniają wzory i przedmioty wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów i pochodzące z egzotycznych dla nas kultur. Mogą to być przywiezione z dalekich podróży drobne pamiątki, czy też oryginalne meble jak wzorzysta pufa lub wygodny skórzany worek do siedzenia. Przedmioty wykonane z korka i ratanu również znajdą tu swoje miejsce. Bez wątpienia to jednak drewno jest kwintesencją stylu etnicznego. Wykonana jest z niego podłoga oraz znakomita większość dodatków i elementów dekoracyjnych.

- Kolor podłogi jest jednym z najważniejszych elementów, nad którymi powinniśmy się zastanowić, gdy decydujemy się na styl etniczny. Jego ciepłe barwy, zbliżone do kolorów ziemi, podkreślą etniczny charakter wnętrza. Równocześnie drewno będzie stanowić świetną bazę dla pasujących tutaj mebli rustykalnych - mówi Oke Nollet, Dyrektor Artystyczna Quick-Step.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wypalanie drewna to tradycyjna technika stosowana w Japonii zwana tam Shou Sugi Ban. Dzięki niej drewno staje się nie tylko odporne na szkodniki i działanie czasu, ale również zyskuje piękny, głęboko czarny kolor. Niestety z prawdziwego wypalanego drewna nie da się stworzyć praktycznej podłogi. W pracowniach Quick-Step powstała podłoga laminowana, której kolor i faktura w pełni oddaje wygląd drewna typu Shou Sugi Ban. Takie pokrycie podłogi będzie wyglądało idealnie we wnętrzach etnicznych. Uważajmy jednak, by nie przesadzić z ciemnymi barwami. Ich nadmiar może sprawić, że mieszkanie lub dom staną się nazbyt ponure. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest urozmaicenie takiej aranżacji barwnymi elementami.

Harmonia i równowaga we wnętrzu

W stylu etnicznym należy zachować równowagę. Odnosi się to przede wszystkim do wyboru kolorystyki. Zasadniczą rolę we wnętrzach w tym charakterze odgrywają intensywne, ciemnie i nasycone barwy. Oczywiście nie znaczy to, że jaśniejsze odcienie nie znajdą tu swojego miejsca. W celu uzyskania zrównoważonego efektu trzeba połączyć ciepłe kolory ziemi z bardziej żywymi i nasyconymi barwami. Ciemną, brązową lub nawet czarną podłogę możemy wykorzystać jako bazę i połączyć ją z dającą wrażenie ciepła czerwienią, turkusem w odcieniu morskim lub ochrowymi żółciami. Takie zestawienia wydają się zawsze bardzo naturalne i wprowadzają przytulną atmosferę. Jeśli dodatkowo chcemy nadać aranżacji odrobiny luksusowego wyglądu, wówczas wystarczy zastosować elementy z bardziej szlachetnych materiałów. Ściany mogą pokryć jedwabne tapety, wybierając miękkie meble postawić na połyskujący aksamit, a wśród dodatków powinny znaleźć się przedmioty wykonane z brązu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych