Minimalizm we wnętrzu. W tym mieszkaniu nie trzeba sprzątać

Czy mieszkanie, w którym nie trzeba sprzątać albo sprząta się rzadko, to tylko nieosiągalne marzenie? Okazuje się, że nie. Jest to możliwe do osiągnięcia dzięki minimalizmowi - nurtu, który całkowicie odmienił nasze podejście do codziennego życia.

Autor: housemarket.pl/Black Red White 29 czerwca 2017 13:46

Z miesiąca na miesiąc minimalizm jest coraz bardziej popularny, a jego wpływ widać w wielu obszarach życia, m.in. w sztuce, aranżacji wnętrz czy modzie. Z biegiem czasu stał się doskonałą odpowiedzią na potrzebę przewartościowania codzienności. Sprawia, że rezygnujemy z posiadania jak największej liczby przedmiotów, a skupiamy się na zdobywaniu doświadczeń, spędzaniu czasu z najbliższymi czy rozwijaniu swoich zainteresowań.

Jednak minimalizm to również narzędzie, które z łatwością można wykorzystać w organizowaniu i porządkowaniu swojej przestrzeni. Według zasady Pareta „80/20” przez 80% czasu korzystamy jedynie z 20% posiadanych przedmiotów – pozostałe są nieużywane i to właśnie one tworzą bałagan. Aby dobrze zorganizować swój dom, należy pozostawić więc jedynie te rzeczy, które rzeczywiście są wykorzystywane lub mają szczególną wartość.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Użyteczne, piękne czy sentymentalne?

Minimalizm, rozumiany jako narzędzie, to nie tylko wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy, ale dokładna analiza i selekcja posiadanych przedmiotów. Wystarczy posegregować wszystkie drobiazgi według prostego schematu – użyteczne, piękne, sentymentalne. Jeśli dana rzecz nie mieści się w powyższych kategoriach, powinniśmy ją, w zależności od poziomu zużycia, albo sprzedać/oddać, albo wyrzucić/ poddać recyklingowi. Po tej analizie w domu powinny pozostać jedynie przedmioty, które lubimy i używamy.

Minimalizm i co dalej?

Minimalizm to poza analizą i selekcją rzeczy również ich odpowiednia organizacja. Bałagan powstaje, gdy przedmioty nie mają swoich stałych miejsc lub są nieodpowiednio przechowywane. Przedmioty codziennego użytku powinny leżeć w miejscach dostępnych na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu szybciej będzie można z nich skorzystać. Natomiast przedmioty używane rzadziej warto odpowiednio przechowywać np. w szufladach, szafach modułowych, pudełkach lub meblach wielofunkcyjnych.

5 zasad minimalizmu, które ułatwią zachowanie porządku w domu:

 1. Wyznacz stałe miejsce dla wszystkich przedmiotów.

2. Wszystkie rzeczy przechowuj zgodnie z ich kategorią oraz blisko miejsc, w których są używane.

3. Przedmioty, które są zniszczone, popsute lub przestały spełniać swoją funkcję, jak najszybciej napraw lub wyrzuć.

4. Jeśli wykonanie jakiejś czynności związanej ze sprzątaniem zajmuje mniej niż 5 minut, lepiej zrób ją od razu.

5. Raz na pół roku powtórz analizę i selekcje przedmiotów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych