Model hybrydowy - system grzewczy dla dużych inwestycji

Koszt podgrzewania ciepłej wody w przypadku kotła gazowego jest taki sam, niezależnie od pory roku. Powietrzne pompy ciepła natomiast mają największą moc i największą sprawność latem. Warto, aby pracowały wtedy z pełną wydajnością i w trybie ciepłej wody. W dużych obiektach zużycie wody może być spore, więc montaż pompy ciepła do pracy tylko na ciepłą wodę wydaje się najbardziej racjonalnym rozwiązaniem. Warto projektować systemy, w których pompa ciepła w pełni zostanie wykorzystana.

W standardowym układzie rolę szczytowego źródła ciepła pełni grzałka elektrczyna. W przypadku małych inwestycji moc sprężarki jest wystarczająca, aby pokryć ponad 90 proc. zapotrzebowania. Przy dużym budynku moc grzałki może jednak być niewystarczająca, a koszt ogrzewania przy niższych temperaturach - odczuwalny.

Paliwem spalanym w kotle gazowym jest, jak sama nazwa wskazuje, gaz. Może to być gaz ziemny lub płynny. Do pracy sprężarki wykorzystywana jest energia elektryczna. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja triVAI, w którą wyposażone są regulatory firmy Vaillant. Po wprowadzeniu ceny gazu oraz ceny prądu, sterownik ten sam wybiera, które urządzenie jest bardziej ekonomiczne. Na podstawie cen energii oraz sprawności pompy ciepła, która zależy od temperatury zewnętrznej, sterownik uruchamia kocioł lub pompę ciepła. Funkcja ta umożliwia pracę zarówno z kotłem gazowym, jak i olejowym. Obecnie cena 1 kWh prądu w Polsce to około 63 gr, natomiast gazu 23 gr. Przy porównaniu tych dwóch wartości wynika, że sprawność pompy ciepła musi być większa niż 2,7, aby urządzenie to było w danej chwili rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. Znając tę wartość oraz zapotrzebowanie budynku, możemy dobrać pompę tak, aby układ ten pracował w jak najbardziej oszczędny i wydajny sposób.

Układ hybrydowy sprawdzi się nie tylko w dużych inwestycjach, ale również jest ciekawym rozwiązaniem podczas modernizacji starego lub budowy nowego domu. Patrząc długofalowo, inwestycja w dwa uzupełniające się źródła ciepła z czasem się zwróci, a inwestor będzie dodatkowo przygotowany na dynamiczne wahania ceny obu źródeł energii.

Innym przykładem na ekonomiczne wykorzystanie tego układu jest dom ogrzewany kotłem gazowym, generujący nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznej. W takiej sytuacji zakup małej pompy ciepła będzie najlepszym sposobem na zwiększenie autokonsumpcji i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Oczywiście ostateczny wybór rozwiązania w każdym przypadku wymaga uwzględnienia charakterystyki instalacji w konkretnym budynku. Więcej informacji na temat układów hybrydowych znajduje się na stronie firmy Vaillant, która posiada bogate doświadczenie w realizacji układów hybrydowych zarówno o małej, jak i dużej mocy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych