
Jakie tendencje dotyczące wzornictwa i materiałów wybijają się na pierwszy plan oraz na co w tym roku stawiają producenci wyposażenia kuchni i architekci? Zobacz trendy na 2022 rok.
Kuchnia od dawna była określana sercem domu, jednak w ciągu ostatnich lat zmagań z pandemią te dwa słowa nabrały nowego znaczenia. Ograniczone możliwości spotkań na mieście spowodowały, że więcej czasu spędzamy w naszych czterech ścianach. Kuchnia coraz częściej jest „centrum towarzyskim”, w którym spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Przede wszystkim musi zatem być komfortowa – ergonomiczna i funkcjonalna. I przy okazji bardzo atrakcyjna wizualnie.
Wybór funkcjonalności i estetyki to kluczowy moment podczas projektowania kuchni. Przestrzeń musi być maksymalnie użyteczna i przyjazna, dostosowana do potrzeb wszystkich domowników i kojarząca się nie z obowiązkami, a z przyjemnością i relaksem. Dlatego tak ważne jest zastosowanie rozwiązań, które sprawiają, że codzienne użytkowanie jest proste i bezproblemowe. Zabudowa meblowa i sprzęty kuchenne mają prostą formę. Czysta linia i doskonałej jakości materiały oraz wyposażenie sprawiają, że przestrzeń kuchenna jest bardzo praktyczna.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Jednym z rozwiązań wprowadzonych do oferty właśnie z myślą o minimalistycznej, wygodnej przestrzeni są listwy korytkowe marki Schuco - schowane profile podfrontowe montowane zamiast tradycyjnych uchwytów, które gwarantują łatwość otwierania szafek i utrzymania gładkiej powierzchni drzwiczek w czystości. Nie oznacza to, że z trendów znikają uchwyty – w klasycznych kuchniach pełnią funkcję dekoracji. Najmodniejsze są te o prostych formach, zapewniających wygodne użytkowanie i łatwe utrzymanie w czystości, ale o szlachetnym wykończeniu w kolorze złota (także różowego), mosiądzu czy ponadczasowej czerni.
Otwarta część kuchenna jest pełnoprawną przestrzenią strefy dziennej – w kwestii estetyki i wzornictwa traktujemy ją na równi z salonem. Silnym trendem 2022 roku jest jednolita zabudowa w kuchni i w salonie – meble są zrobione z tych samych materiałów i utrzymane w jednakowej kolorystyce, nie ma wyraźnej granicy między strefami. Najbardziej popularne style to minimalizm i klasyka. W obu równie chętnie sięgamy po drewno jako materiał ponadczasowy, a jednocześnie – dzięki wyraźnemu usłojeniu – niepowtarzalny, ciepły, silnie podkreślający bliskość człowieka z naturą.
- Przywiązujemy coraz większą wagę do dbałości o środowisko, która objawia się nie tylko zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań, ale też wyborem dobrej jakości materiałów, nieszkodliwych dla środowiska, które posłużą wiele lat. Ekologia staje się równie ważna, co ergonomia – zauważa arch. Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni projektowej MIKOŁAJSKAstudio.
W projektach kuchni (podobnie jak w przestrzeni dziennej) pojawiają się także inne naturalne materiały o wielowymiarowych strukturach, takie jak kamień czy len. W Peka nawet maty antypoślizgowe do wnętrza szuflad właśnie ze strukturą przypominającą len.
- Już 2021 rok zapoczątkował trend skierowany na „powrót do natury”. Rok 2022 będzie kontynuacją poprzedniego, w jeszcze większym stopniu skłaniając konsumentów do racjonalnych wyborów i zrównoważonego podejścia do planety – mówi arch. Małgorzata Liebhart, WZ Studio.
Właśnie m.in. z tego powodu projektujemy kuchnie z materiałów, które kojarzą się z naturą np. forniry, naturalne kamienie. Nie jest to jedyny moment w kuchni, który można skojarzyć z równoważonym ekologicznym projektowaniem.