Modna sypialnia. Tak ją urządziszhousemarket.pl - 24 czerwca 2020 13:24


Sypialnia to strefa wyciszenia i odpoczynku, w której możemy się zaszyć i zapomnieć o całym świecie. Samodzielne zaaranżowanie tej przestrzeni nie jest trudne, wystarczy plan działania i uruchomienie wyobraźni. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Odpowiednio dobrane meble i praktyczne dodatki sprawią, że łatwo stworzymy wnętrze, w którym kameralna atmosfera będzie szła w parze z wygodą i funkcjonalnością. Podstawą sukcesu w samodzielnej aranżacji sypialni jest przede wszystkim precyzyjne wymierzenie pomieszczenia oraz wyposażenia, które chcemy wykorzystać. Jeśli mamy wątpliwości, czy wybrane przez nas rozwiązania sprawdzą się w sypialni, warto skorzystać z wirtualnych kreatorów wnętrz.

Rozwiązania takie jak np. Voxbox nie wymagają instalowania - uruchamia się je bezpośrednio w oknie przeglądarki. Z jego pomocą możemy odtworzyć układ naszej sypialni, a potem zapełnić ją meblami, dodatkami i upewnić się, że nasz pomysł nadaje się do realizacji.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Znajdź miejsce w sypialni

Na co zwrócić uwagę planując sypialnię? Miejsce dla łóżka wybieramy nie tylko względem okna (by mieć dobre doświetlenie) i drzwi (by zapewnić sobie prywatność), ale też w stosunku do pozostałego wyposażenia wnętrza. Kluczowe jest, by mieć do niego wygodny dostęp, a zarazem móc swobodnie korzystać z pozostałych mebli. Dlatego szafka nocna musi być dopasowana wysokością do łóżka, a szafy na ubrania ulokowane tak, byśmy mogli wygodnie je otwierać, zaś szuflady w komodzie swobodnie wysuwać.

W małych pomieszczeniach nieocenione będą szafy z drzwiami harmonijkowymi. Dzięki nim zyskamy cenną przestrzeń. Jeśli zrezygnujemy z tradycyjnych drzwi na rzecz rozwiązań przesuwnych okaże się, że w pokoju nagle mamy znacznie więcej miejsca.

W mniejszych pokojach łóżko warto postawić w narożniku lub skierować dłuższym bokiem równolegle do ściany - to zapewni nam optymalne wykorzystanie przestrzeni. Najważniejsze jest, by dookoła mebla zapewnić sobie wygodną przestrzeń do codziennego wstawania.

A co z rozmiarami łóżka? Długość wybieramy do swojego wzrostu, zaś szerokość - w zależności od liczby użytkowników. Łóżko dla jednej osoby musi mieć min. 90 cm, dla dwóch - przynajmniej 140 cm.

Twoje miejsce

Nawet w sypialni, którą dzielimy z drugą osobą, warto wyznaczyć sobie prywatną przestrzeń. Własny kąt do codziennego wykorzystania pomoże nam wydzielić praktyczna toaletka. Jest ona nie tylko miejscem, w którym codziennie dbamy o swój wygląd. Dzięki temu rozwiązaniu, sypialnię szybko zmienimy na domową pracownię, gdy zechcemy odciąć się od reszty domowników i w skupieniu popracować. W tym czasie, gdy w domu przebywa cała rodzina, sypialnia może być naszym azylem także w ciągu dnia. Pomyślmy też, by dodać do przestrzeni i sobie trochę życia - np. poprzez rośliny. Te nie tylko staną się efektowną ozdobą, ale także pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie, pomogą się odprężyć i zrelaksować.

Zadbaj o klimat

Przy aranżacji sypialni, zwłaszcza takiej, która będzie też od czasu do czasu naszym miejscem pracy, należy pamiętać o odpowiednich dodatkach i oświetleniu. Pamiętajmy, że w zachowaniu równowagi i wewnętrznego spokoju zawsze pomaga porządek wokół nas. Dlatego nastrojowa sypialnia, to taka w której nie rozpraszają nas zbędne przedmioty, a otaczają nas rzeczy, których naprawdę potrzebujemy. Resztę chowamy do szafek, szuflad albo w komodzie.

Jeśli kolejne dni spędzamy w tym samym otoczeniu, to czasem lekka jego modyfikacja potrafi zdziałać cuda. Wystarczy lekko przemeblować sypialnię, przestawić meble albo wynieść coś do innego pokoju tworząc sobie np. kącik do praktykowania jogi. Możemy wymienić zasłony albo dodać element dekoracyjny. Ścianę za zagłówkiem łóżka możemy pokryć bardziej dekoracyjną tapetą albo wykorzystać wytrzymałe ściany dekoracyjne.

Czasami wystarczą też jedynie drobne poprawki lub modyfikacje. Na przykład w krześle Uni możemy zmienić oparcie - te są dostępne w kilku kolorach, dzięki czemu możemy dopasować krzesło do nowej aranżacji sypialni bez kupowania nowego mebla. Poczucie wpływu na przestrzeń i na to, jak wygląda, dodaje nam pewności siebie i uwalnia kreatywność.