Natura w nowoczesnym wydaniu. Tak urządzono dom w świętkorzyskim Masłowie

Dom zlokalizowany jest w świętokrzyskim Masłowie. Aranżacja nawiązuje do przyrodniczych inspiracji - kamienia oraz palety barw naturalnego drewna w nowoczesnym wydaniu. Autorem projektu jest architektka Joanna Trela.

Autor: housemarket.pl 15 czerwca 2022 14:44

  • Motywem przewodnim projektu był styl nowoczesny, który został zestawiony z naturą.
  • Całość dopełniają szarości i grafit, któremu elegancji nadają złote elementy.
  • Przytulnym, a jednocześnie funkcjonalnym i dekoracyjnym akcentem w tym wnętrzu są również elementy oświetleniowe.

Zestawienie nowoczesności i natury

W budynku jednorodzinnym w Masłowie znalazło się miejsce na dużą przestrzeń dzienną, sypialnie z łazienkami, pracownię artystyczną, część sportowo-rekreacyjną, oraz niezbędne pomieszczenia techniczne. We wnętrzu nie brakuje również miejsc do przechowywania.

Motywem przewodnim projektu był styl nowoczesny, który został zestawiony z naturą w postaci ciemnego kamiennego łupka na ścianach, dębowego forniru oraz kompozycji z gresowych i drewnianych posadzek. Całość została dopełniona szarością i grafitem, któremu elegancji nadają złote elementy. Z kolei meble tapicerowane wprowadzają przytulny akcent. Dzięki połączeniu natury z miękkimi materiałami wykończeniowymi i złotymi barwami właściciele domu w Masłowie mogą cieszyć się nowoczesnością połączoną z ciepłem domowego ogniska.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Oświetlenie, które niejedno ma imię

Przytulnym, a jednocześnie funkcjonalnym i dekoracyjnym akcentem w tym wnętrzu są również elementy oświetleniowe. Warto zauważyć, że w projekcie znalazło się miejsce na zabudowy sufitowe, które pozwoliły na wyodrębnienie stref w rozległej przestrzeni dziennej. Dzięki świetlnemu podziałowi możliwe było przypisanie poszczególnym częściom wnętrza określonych funkcji.

Przemyślana instalacja oświetleniowa poprawia komfort domowników, którzy mogą zarówno pracować jak i odpoczywać, czy wspólnie spożywać posiłki a wszystko przy odpowiedniej ilości światła i możliwości zmniejszenia lub zwiększenia jego intensywności. Wiele punktów świetlnych o różnym charakterze pozwala dostosować grę światła do aktualnych potrzeb, stworzyć im odpowiedni nastrój.

- Kolory dębu, będące tłem dla złotych opraw polskiej marki AQForm, doskonale z nimi współgrają i wzmacniają razem oczekiwany efekt ciepła. Kolorystykę drewna dodatkowo podkreśla temperatura barwy źródła światła, która w tej realizacji została przyjęta na poziomie 3000 Kelwinów - mówi Joanna Trela, autorka projektu.

We wnętrzu możemy znaleźć m.in. oprawy Rafter points LED, które atrakcyjnie wyglądają na tle dębowego sufitu, przechodzącego płynnie w drewnianą obudowę schodów. A także smukłe Pet next LED aranżujące granicę między rozłożystą sofą w strefie wypoczynku a pasem komunikacji i schodami. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają w złotym wykończeniu - akcentując centrum jadalni tuż nad stołem. Projektantka zadbała również o dobrze oświetlone ciągi komunikacyjne i tu postawiła na oprawy Lens Line, które swoją prostą linearną bryłą idealnie wpasowują się w otoczenie.

Oświetlenie jest kluczowym elementem we wnętrzach. Jego niewłaściwy dobór nie tylko utrudnia funkcjonowanie ale wręcz może odebrać urok materiałom, kompozycjom czy detalom umieszczonym w zaprojektowanej przestrzeni. Stworzenie tak zwanych „scen światła” to doskonały sposób na zaprojektowanie praktycznego wnętrza, w którym każdy dizajnerski szczegół będzie odpowiednio zaakcentowany. W takiej roli świetnie sprawdziły się również kinkiety Tuba.

Jak wybrać oświetlenie do nowoczesnego wnętrza?

Jak podkreśla architekta , jedną z kluczowych ról w aranżacji wnętrza odgrywa światło. Przy wyborze opraw należy kierować się przede wszystkim rodzajem pomieszczenia, które mają rozświetlić.

Na przykład w kuchni, warto zapewnić możliwość osobnego oświetlenia blatu, posadzki czy też wyspy kuchennej. W tym pomieszczeniu dobrze jest mieć możliwość korzystania ze wszystkich źródeł światła jednocześnie lub wybranych części ale też móc włączyć delikatne światło w witrynach czy w okapie wtedy, kiedy zjawiamy się w kulinarnym sercu domu jedynie na chwilę.

Nie inaczej jest w jadalni, w której podczas nakrywania do stołu towarzyszą nam wszystkie źródła światła, ale już wtedy, kiedy zasiadamy do wspólnej kolacji, zazwyczaj korzystamy jedynie z niektórych opraw rozświetlających powierzchnię stołu lub możemy zamienić je na światło świec w towarzystwie delikatnej poświaty.

To jaką światło ma pełnić rolę zależy od przestrzeni i oczekiwań domowników – w sypialni, gdzie możemy znaleźć kinkiety Modern Ball architektce zależało przede wszystkim na stworzeniu klimatu idealnego do odpoczynku.

Oświetlenie to bardzo szerokie zagadnienie, będące podstawą tworzenia atrakcyjnych lub po prostu ładnych przestrzeni. Warto mu poświęcić wiele miejsca w każdym projekcie - dzięki temu realizacja będzie nie tylko praktyczna, ale przede wszystkim estetyczna.

Projekty przestrzeni mieszkalnych w stylu nowoczesnym zachwycają funkcjonalnością i ponadczasowością, jednak to, co naprawdę przyciąga w aranżacji domu jednorodzinnego w Masłowie, to przede wszystkim połączenie innowacji z naturalnymi akcentami, a wszystko to dopełnione dekoracyjną poświatą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych