Nowoczesna kuchnia - tego nie może w niej zabraknąćhousemarket.pl - 17 lutego 2020 09:57


Trendy dotyczące urządzania wnętrz zmieniają się jak w kalejdoskopie – projektowanie kuchni nie jest tu wyjątkiem. Co powinno znaleźć się w nowoczesnej kuchni? Mamy dla was 5 propozycji.

1. Wyspa łącząca kuchnię z salonem

Kuchnia jako oddzielne pomieszczenie wciąż nie jest reliktem przeszłości, ale w nowoczesnym budownictwie raczej unika się całkowitego rozdzielania jej od salonu. Czasem ta dzienna strefa mieszkania mieści w sobie również jadalnię lub choćby kącik jadalniany. W dość dużych wnętrzach możliwe jest rozmieszczenie wszystkich elementów - sama kuchnia zazwyczaj nie jest ogromna, a szafki mieszczą się na jednej ścianie, do tego dochodzi stół i 4-6 krzeseł plus strefa wypoczynkowa.

Idealnym meblem, który pozwoli na subtelnie rozdzielenie przestrzeni, jest wyspa kuchenna. W mieszkaniach o mniejszym metrażu sprawdzi się półwysep, czyli wyższa szafka z blatem z jednej strony przylegającym do ściany.

Wyspa i półwysep mogą mieścić w sobie zlew, kuchenkę czy piekarnik, jednak to wymaga odpowiednich podłączeń, dlatego przeważnie ten mebel pełni rolę dodatkowego miejsca do przygotowywania posiłków oraz barku śniadaniowego. 

Nowoczesna kuchnia, o ile metraż na to pozwala, powinna mieć wyspę ze względu na wygodę - szuflady lub szafki od strony kuchni mogą mieścić wszystko to, co nie mieści się nigdzie indziej, a od strony salonu wyspa pełni rolę stołu. Osoba przygotowująca posiłki nie jest odizolowana od reszty rodziny, a owa reszta może jeść, dyskutować lub odrabiać lekcje tuż przy rodzicu.

Należy jeszcze wspomnieć, że wyspa może zostać tak zaprojektowana, by jej wzornictwo pasowało i do kuchni, i do salonu. Wówczas pomieszczenie jest spójne.

2. Szafki o białych frontach

Od kilku lat barwą, którą inwestorzy wybierają najczęściej w kuchni, jest biel. Białe fronty są absolutnym hitem i to nie zmienia się, choć co roku popularność na chwilę zyskują odważniejsze odcienie jak czerń, granat czy czerwień.

Biel się nie nudzi, nie ulega zmianom w modzie, bo modna była, jest i będzie, pasuje do wszystkiego, można do niej dobierać dodatki w każdym stylu, nie widać na niej kurzu i, wbrew pozorom, jest nietrudna do utrzymania w czystości… Zalety białych frontów można wymieniać bez końca. Nic dziwnego, że wciąż są hitem. I to bez względu na szerokość geograficzną.

Jaka powinna być nowoczesna kuchnia? Oczywiście biała i prosta. Ale najlepiej, żeby pod farbą kryło się czyste drewno. W 2020 r. trend powrotu do natury jest prawdziwym hitem.

3. Porządne blaty

Czy to na wyspie, czy na typowych szafkach trzeba coś położyć. Opcji jest sporo, a każda ma inne zalety. Marmur to klasyka, ale jest ciężki i trudno go pielęgnować, drewno - piękne, ale łatwo się odkształca, blat okleinowany jest tani, jednak szybko się niszczy.

Świetnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po płyty z konglomeratu np. od TechniStone®. Blaty z konglomeratu kwarcytowego czyści się wyjątkowo łatwo, a gdy wylejemy wino albo sok z cytryny -plamy łatwo jest usunąć. Płyty łączą się  bezspoinowo - nie ma więc mowy o okruszkach czy kurzu zalegających w szczelinach. Są też wodoodporne, a więc higieniczne.

Mają jeszcze inną zaletę - klasyczne marmurowe, lastrykowe i kamienne wzory pasują do każdego wnętrza. I będą pasować, nawet gdy trendy się zmienią. A to oznacza, że inwestycja w taki blat będzie się opłacać - materiał przetrwa lata.

4. Sprzęty przyjazne środowisku

Żyjemy w XXI w. wśród technologicznych nowinek. Budzimy się ze smartfonami w dłoniach, z nimi zasypiamy. Wiemy więcej niż nasi dziadkowie, więc korzystajmy z tej wiedzy. Urządzając nowoczesną kuchnię, zadbajmy o to, by kupić tylko tyle sprzętu, ile jest nam niezbędne i by był on jak najoszczędniejszy - i pod względem zużycia wody, i prądu.

Warto zwracać uwagę na wygląd piekarnika, lodówki czy pralki (jeśli umieszczacie ten sprzęt w kuchni, co się zdarza), ale też na parametry. Jeśli to możliwe, wybierzcie pralkę, a nie pralko-suszarkę, która, choć wygodna, zużywa znacznie więcej wody i prądu.

5. Modne dodatki

Cegła lub beton pojawiają się na ścianach nie tylko w industrialnych wnętrzach. Równie dobrze pasują do nowoczesnych i, o dziwo, pięknie prezentują się zestawione z drewnem, metalem. Pasują też do klasycznego marmurowego albo, modnego od niedawna, lastrykowego blatu. Miks wzorów, faktur, odcieni to coś, co w nowoczesnej kuchni jest mile widziane, choć i tu dobrze pamiętać o umiarze.

Nowoczesną kuchnię warto ozdobić prawdziwymi roślinami doniczkowymi, na ścianach mogą pojawić się grafiki, półki z książkami kucharskimi. Wciąż modna jest także farba tablicowa.