Od lipca nowe zasady segregacji śmieci

Papier i tektura do niebieskiego pojemnika, szkło do zielonego, metale i plastik do żółtego – tak dotychczas segregowaliśmy śmieci. W lipcu dojdzie jeszcze jeden pojemnik – brązowy. Do niego będziemy wrzucać resztki kuchenne.

Autor: HouseMarket.pl 16 czerwca 2017 12:47

Za niecały miesiąc zaczną obowiązywać nowe zasady gospodarowania odpadami. Teraz będą one rozdzielane na cztery frakcje, a nie jak dotychczas na trzy. Oddzielnie będziemy wyrzucać również odpady ulegające biodegradacji, czyli tzw. resztki kuchenne. Dzięki temu więcej śmieci będzie można poddać recyklingowi.

Jak segregujemy?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Statystyczny Polak wytwarza rocznie około 300 kg śmieci. Według badania przeprowadzonego w ubiegłym roku przez TNS Polska, 54 proc. naszych rodaków segreguje śmieci, 17 proc. twierdzi, że robi to sporadycznie, a 22 proc. wrzuca wszystko do tego samego kosza.

Ci, którzy nie segregują odpadów, jako jedną z głównych przyczyn wymieniają brak dobrej infrastruktury. Około 28 proc. uważa, że w ich najbliższej okolicy nie ma odpowiednich pojemników do selektywnej zbiórki, 18 proc. nie chce się tego robić, a 17 proc. nie segreguje, bo nie wierzy w sprawność systemu zagospodarowania odpadów.

Z kolei 22 proc. twierdzi, że w ich domu nie ma miejsca na segregację. Tym, co mogłoby przekonać badanych do segregacji jest m.in. posiadanie odpowiednich pojemników w domu (23 proc.), pewność, że system zarządzania odpadami działa rzetelnie (22 proc.) oraz instrukcja, która w prosty sposób wyjaśniałaby zasady segregacji (14 proc.).

Najlepsze proste rozwiązania

– Odpady to cenne surowce, które można ponownie wykorzystać – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w Häfele. – Dlatego to tak ważne, aby jak najwięcej z nich było odzyskiwanych i poddawanych recyklingowi. W dodatku segregacja w naszym domu wcale nie musi być uciążliwa. Zamiast do zaadaptowanych chałupniczo wiaderek lub starych reklamówek, posegregowane odpady można wrzucać do specjalnych koszy, które mają oddzielne pojemniki na szkło, papier i plastik, a nawet odpadki kuchenne. Wystarczy wykorzystać do tego celu specjalne kosze.

Dziel na cztery

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które mogą pomóc w sprawnej i wygodnej segregacji odpadów. Jednym z nich jest system 1dwa4 firmy Häfele. – To zestaw pojemników przeznaczonych do szuflad z pełnym wysuwem – mówi Jakub Malinowski. – Można go skonfigurować dokładnie według własnych potrzeb. Bez względu na to, czy potrzebujemy 2, 3, 4 czy nawet 6 pojemników, możemy idealnie dopasować go do swojej szuflady, która po wysunięciu umożliwia wygodne wyrzucenie śmieci. Podobnie skonfigurować możemy 1dwa5 zestaw do segregacji odpadów, który jest równie dobrym rozwiązaniem.

Jednym ruchem

Wygodny system do tego celu można również umiejscowić w szafce z frontem uchylnym. Tu doskonale zda egzamin system 1dwa3.

– Jeśli natomiast najwygodniej nam umieścić pojemniki do segregacji w szafce narożnej, też jest na to doskonały sposób – mówi Jakub Malinowski. – Wówczas warto wykorzystać zestaw 1dwaSlide, który sprawi, że jednym ruchem wysuniemy wszystkie pojemniki i bez żadnego problemu wsypiemy do nich to, czego chcemy się pozbyć z naszego domu.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza, gdy dużo gotujemy, jest pojemnik na odpady organiczne Ninka Bioboy, który możemy zawiesić na drzwiczkach dowolnej dolnej szafki. – Jak widać nie tylko dotychczasowa segregacja śmieci, ale również dodatkowe oddzielanie resztek kuchennych, nie musi być żadnym problemem – podsumowuje Jakub Malinowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych