Odpowiednia temperatura w każdym pomieszczeniu. Zalety techniki regulacyjnej

Zdalne sterowanie ogrzewaniem w domu oraz przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej to element wyposażenia smart home. Możliwość w pełni zautomatyzowanego ustawienia preferowanych temperatur pozwala stworzyć otoczenie dostosowane bezpośrednio do potrzeb każdego użytkownika. Jakimi urządzeniami można sterować za pomocą techniki regulacyjnej i na czym ona polega?

Autor: housemarket.pl 24 grudnia 2021 15:04

Technika regulacyjna to przede wszystkim sposób na osiągnięcie efektywnej pracy systemu grzewczego. Pozwala na indywidualne ustawienia nie tylko związane z potrzebami użytkownika, ale też uzależnione od czynników zewnętrznych oraz od właściwości samej instalacji. Zapewnia także wydajność związaną ze zużyciem paliwa potrzebnego do zasilania kotła bądź pompy ciepła, co przekłada się na oszczędności finansowe oraz znaczny zysk dla środowiska.

Czym można sterować za pomocą techniki regulacyjnej?

Przede wszystkim jest możliwe sterowanie pompą ciepła oraz kotłem kondensacyjnym, co jest związane bezpośrednio z uruchamianiem całej instalacji grzewczej. Włączanie lub wyłączanie tych urządzeń sprawia bowiem, że w naszych domach zaczynają działać ogrzewanie oraz grzanie ciepłej wody.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Możliwe jest także zdalne i inteligentne sterowanie zasobnikiem c.w.u. (ciepłej wody użytkowej), rekuperatorem (centralną wentylacją z odzyskiem ciepła), systemem solarnym oraz urządzeniem ambiSENSE.

- Inteligentne sterowanie systemem ogrzewania pozwala na możliwie największą optymalizację pracy tych urządzeń, dzięki czemu mogą one pracować dłużej i wydajniej. System automatycznie potrafi dostosować najlepsze możliwe ustawienia tak, aby zachować komfort cieplny w domu, a także usprawnić działanie instalacji. Bierze pod uwagę takie właściwości, jak temperatura na zewnątrz i wewnątrz budynku czy zużycie konkretnego paliwa. Wspomaga także odzyskiwanie energii z otoczenia, dzięki czemu pozytywnie wpływa na nasze oszczędności – mówi Anna Augustyniak, marketing project manager, Vaillant.

ambiSENSE – na czym polega działanie tego urządzenia?

To bezprzewodowy system służący do regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu, w którym jest zamontowany. Pozwala także na ustawienie przedziałów czasowych, w których użytkownik chce utrzymywać określony poziom temperatury w pomieszczeniach. Można to zrobić także całkowicie zdalnie, za pomocą aplikacji. Tak działające urządzenie służy nie tylko osiągnięciu komfortu cieplnego, ale też wygenerowaniu oszczędności. Z łatwością pozwala bowiem zredukować temperaturę w nieużywanym pomieszczeniu. Dzięki temu zużycie paliwa grzewczego zostaje zmniejszone.

Maksymalne usprawnienie i automatyzacja ogrzewania?

Marka Vaillant w swojej ofercie posiada także możliwość zainstalowania dwóch rodzajów regulatorów: pokojowego oraz pogodowego. Te termostaty potrafią bardzo dokładnie i całkowicie automatycznie dostosować pracę kotła kondensacyjnego bądź pompy ciepła do warunków panujących w pomieszczeniu i na zewnątrz.

Jak działają te dwa urządzenia?

Regulator pokojowy pozwala na wybranie pomieszczenia, które będzie uznane za reprezentatywne - zazwyczaj jest to salon, w którym panują najbardziej neutralne warunki temperaturowe. Na podstawie dokonywanych automatycznie pomiarów regulator pozwala uzyskać komfort cieplny w budynku.

Regulator pogodowy posiada natomiast czujnik zamontowany na zewnątrz domu, dzięki któremu analizuje on temperaturę także poza budynkiem. Po dokonaniu i analizie pomiarów może zoptymalizować pracę urządzeń grzewczych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych