Ogrzewanie pompą ciepła. Fakty i mity

Nowe technologie urządzeń grzewczych, takie jak pompy ciepła, coraz częściej zastępują tradycyjne kotły stałopalne. Przedstawiamy najpopularniejsze fakty i mity związane z działaniem i użytkowaniem pomp ciepła.

Autor: housemarket.pl 18 marca 2021 17:00

1. Koszty zakupu pompy ciepła są bardzo duże

Porównując zakup pompy ciepła z kotłem stałopalnym lub gazowym na pierwszy rzut oka możemy mieć wrażenie, że inwestycja w pompę ciepła będzie większa. Aby obiektywnie to ocenić, musimy jednak uwzględnić również koszty, które redukujemy, wybierając pompę ciepła, oraz obliczyć koszt ogrzania domu. W przypadku kotła gazowego należy uwzględnić dodatkowy wydatek związany z budową komina oraz przyłącza gazowego. Z kolei kocioł stałopalny potrzebuje również dodatkowego pomieszczenia na magazyn opału, a kotłownia jest pomieszczeniem brudnym. Pompa ciepła nie wymaga tych dwóch pomieszczeń ani komina, a maszynownia z pompą jest pomieszczeniem czystym, które możemy wykorzystać także do innych celów.

Dodatkowym kosztem, który często pomijamy, jest czas obsługi urządzenia. Codzienne rozpalanie oraz przygotowanie paleniska pochłania dużo czasu oraz energii. Po zsumowaniu wszystkich wydatków oraz kosztów eksploatacji inwestycja w pompę ciepła okaże się korzystnym rozwiązaniem.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

2. Pompa ciepła nie zda egzaminu w starym budownictwie

Mit ten wywodzi się stąd, że pompy ciepła są najczęściej spotykane w nowym budownictwie. Pompy ciepła dostępne obecnie na rynku przystosowane są jednak do wielu rodzajów budynków: nowych i starych, jednorodzinnych, wielorodzinnych, wolnostojących, szeregowych i mieszkań w bloku. Najważniejszym parametrem jest moc urządzenia. Starsze budynki charakteryzują się większym zużyciem energii, jednak odpowiednio dobrana pompa ciepła zapewni najwyższy komfort również w starym budownictwie.

Przed zakupem i montażem pompy ciepła należy oszacować zapotrzebowanie budynku, a następnie dobrać pompę, która jest w stanie pokryć to zapotrzebowanie. Vaillant posiada w swojej ofercie pompy ciepła do nowych budynków o małej kubaturze, ale również pompy ciepła o mocy ponad 19 kW, które ogrzeją budynek o powierzchni ponad 400 mkw. Urządzenia można kaskadować, a więc zwiększyć ich możliwości.

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że pompa ciepła nie pracuje z grzejnikami, ponieważ w nowych domach stosuje się głównie ogrzewanie podłogowe. Pompy ciepła aroTHERM PLUS przystosowane są do pracy z wysoką temperaturą zasilania – 65°C. Wartość ta jest odpowiednia dla grzejników nawet w czasie dużych mrozów. Najważniejszy jest zatem właściwy dobór urządzenia, dopasowanego do konkretnego budynku.

3. Pompa ciepła to bardzo głośne urządzenie

Jednym z elementów, na który musimy zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła, jest poziom mocy akustycznej wyrażany w decybelach. Warto porównywać te parametry zamieszczone w etykietach energetycznych urządzeń. Jedną z najcichszych pomp ciepła jest aroTHERM PLUS, która w odległości 3 metrów od urządzenia generuje hałas na poziomie 28 dB(A). Oznacza to, że nie jest głośniejsza niż tykanie zegarka! Aby osiągnąć taki efekt, należy wybierać urządzenia sprawdzonych producentów oraz korzystać z usług doświadczonych instalatorów.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych