Okna dźwiękoszczelne. Jak poprawić izolacyjność akustyczną pomieszczeń?housemarket.pl - 10 grudnia 2020 11:00


W XXI wieku hałas jest jedną z głównych przyczyn problemów zdrowotnych społeczeństwa, należy więc wiedzieć, jak można się przed nim chronić. W przypadku niewystarczającego komfortu akustycznego w pomieszczeniach, wynikającego z dużego natężenia dźwięków płynących z zewnątrz, warto zadbać o dźwiękoszczelność wszystkich elementów przegrody zewnętrznej - w tym okien.

Dlaczego komfort akustyczny jest tak istotny?

Według statystyk w pomieszczeniach spędzamy aż 90 proc. czasu w ciągu doby, dlatego ważną kwestią jest, by umożliwiały nam komfortowe funkcjonowanie, efektywną pracę i naukę oraz spokojny wypoczynek. Choć człowiek przystosował się do życia w głośnej, miejskiej cywilizacji, to jednak pod względem biologicznym nie jest całkowicie odporny na nadmierne natężenie dźwięków. Długotrwałe narażenie ludzkiego organizmu na uciążliwe odgłosy może być nie tylko przyczyną pogorszenia słuchu, ale także rozwoju chorób układu nerwowego i krwionośnego. Pierwszymi objawami przeciążenia są m.in. szumy uszne, bóle głowy, rozdrażnienie, problemy z koncentracją czy zaburzenia snu.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych wywołanych hałasem, powinniśmy zadbać o komfort akustyczny budynków, które kupujemy, budujemy, remontujemy czy projektujemy, wykorzystując do tego innowacyjne produkty i rozwiązania na miarę naszych czasów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czym jest izolacyjność akustyczna?

Izolacyjność akustyczna Rw dla przegrody zewnętrznej wyrażana jest w decybelach (dB) i określa skuteczność redukcji hałasu przez poszczególne jej składowe – ściany, dach, drzwi czy okna. Im wyższą wartość osiąga ten współczynnik, tym skuteczniejszą barierę dla dźwięków dobiegających z zewnątrz stanowi dany element.

Przy określaniu komfortu akustycznego duże znaczenie odgrywa otoczenie budynku. Jeśli obiekt mieszkalny położony przy ruchliwej ulicy w centrum miasta ma zapewnić mieszkańcom dobre warunki akustyczne, powinien wykazywać izolacyjność dźwiękową na poziomie ponad 40 dB. Z kolei wartość Rw dla takiego samego budynku położonego z dala od miejskiego zgiełku – na przykład na wsi, może wynosić nawet 20 dB i przebywający w nim ludzie nadal będą czuć się komfortowo.

Szyby dźwiękoszczelne - dlaczego warto je zamontować?

Jak zostało wspomniane wcześniej, na przegrodę zewnętrzną składa się nie tylko ściana czy dach, ale także okno. To, jakie przeszklenie wybierzemy, ma bezpośredni wpływ na poprawę lub pogorszenie komfortu akustycznego w pomieszczeniu. Lepszą izolację akustyczną możemy uzyskać poprzez zastosowanie jednolitego szkła o większej grubości, ponieważ jego ciężar będzie absorbował wibracje dźwiękowe. Takie rozwiązanie nie jest jednak korzystne dla zagwarantowania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Lepszym rozwiązaniem niwelującym przenoszenie drgań do wewnątrz jest zastosowanie pakietu szybowego jedno - lub dwukomorowego z odpowiednio dwiema lub trzeba taflami szkła o asymetrycznych grubościach.

Najlepszym wyborem dającym miarodajne efekty jest zastosowanie szyb zespolonych dwukomorowych ze specjalną folią akustyczną w postaci laminatu. Tu warto oddać się w ręce specjalistów, którzy rozpatrzą nasz problem indywidualnie i pomogą wybrać optymalne rozwiązanie.

- W walce z nadmiernym hałasem powinniśmy uciekać się do niestandardowych środków. W celu uzyskania jak najwyższej izolacyjności akustycznej okien, Saint-Gobain proponuje użytkownikom szyby zespolone ze specjalistyczną powłoką dźwiękoszczelną PVB Silence, którą można stosować w oparciu o różne rodzaje szkła dostępne w naszej szerokiej ofercie. W ten sposób uzyskany produkt Stadip Protect Silence pomoże skutecznie obniżyć hałas dobiegający z zewnątrz budynku przez zamknięte okna - radzi Monika Naczeńska, marketing manager Saint-Gobain Building Glass Polska.

Pożegnaj się z hałasem

Przy komponowaniu elementów okna, oprócz dobrania odpowiedniej szyby zespolonej, zwracajmy także uwagę na zastosowane okucia, które powinny mocno dociskać skrzydło do ościeżnicy. Pamiętajmy bowiem, iż każda nieszczelność stanowi dodatkową drogę dotarcia hałasu do pomieszczenia. W skutecznym tłumieniu dźwięku pomogą także uszczelki wykonane z nowoczesnych materiałów. Warto również zadbać o profesjonalny montaż – doświadczeni fachowcy nie tylko zastosują odpowiednie materiały, lecz także zadbają o stabilne osadzenie okna, niwelując wibracje przenoszące dźwięki do środka.