Okna na zamówienie, okna na wymiar - czy warto?

Wykonując okna na zamówienie możemy dowolnie dobierać dodatkowe elementy ich wyposażenia i sposób wykończenia. Dzięki temu będą one idealnie odpowiadać naszym indywidualnym oczekiwaniom.

Autor: housemarket.pl 27 stycznia 2022 12:38

Okna mogą zostać wyposażone w szereg dodatkowych rozwiązań, które ułatwiają utrzymanie optymalnej temperatury w domu oraz zapewniają wygodną obsługę i bezpieczeństwo. Przy ich wyborze warto wziąć pod uwagę zarówno wymagania domowników, jak i usytuowanie okien.

- Możliwość personalizacji sprawia, że klienci otrzymują okna wpisujące się w ich potrzeby i współgrające z konkretnym projektem domu. Dotyczy to zarówno parametrów technicznych i funkcjonalności stolarki, jak również jej wyglądu. Okna można wyposażyć w pakiety szybowe o różnorodnych właściwościach, np. o zwiększonej izolacyjności cieplnej, bezpieczne, dźwiękoszczelne lub przeciwsłoneczne. Rodzaj zastosowanych okuć przekłada się natomiast na poprawę komfortu codziennego użytkowania i bezpieczeństwo. Dostępne są również rozmaite warianty wykończenia profili, co ułatwia dopasowanie stolarki do koncepcji wizualnej wnętrz i budynku - mówi Marcin Tomczyński, pełnomocnik zarządu ds. Montażu i Rozwoju Produktu Vetrex.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: JAKIE OKAN WYBRAĆ: PCV CZY ALU?

Podwyższona termoizolacyjność

Dzięki odpowiedniej konstrukcji nowoczesne okna skutecznie chronią przed stratami energii cieplnej. By zapewnić wysoką termoizolacyjność, stosuje się pakiety szybowe zbudowane z trzech tafli szkła. Jeśli chcemy dodatkowo poprawić parametry okna, możemy wybrać szyby z powłoką niskoemisyjną. Od strony pomieszczeń są one pokryte niewidoczną warstwą metali szlachetnych, które odbijają ciepło z powrotem do wnętrza domu. Dzięki temu nie ucieka ono na zewnątrz.

Dodatkowo w pakietach szybowych zamiast standardowych, stalowych ramek dystansowych można zamontować tzw. ciepłe ramki. Wykonuje się je z tworzywa sztucznego, które ma niższą przewodność cieplną. W efekcie termoizolacyjność całego okna wzrasta o około 6 proc. Jednocześnie ograniczone zostaje zjawisko skraplania się pary wodnej na szybach od strony pomieszczeń.

Na parametry cieplne wpływa również to, czym wypełniona jest przestrzeń między szybami. Podstawowe wypełnienie stanowi powietrze. Zamiast niego może zostać zastosowany gaz szlachetny, np. argon, który ma lepsze właściwości termoizolacyjne.

Komfort użytkowania

Okna mogą być wyposażone w różnorodne rozwiązania, które zwiększają wygodę i bezpieczeństwo obsługi. Jednym z nich jest blokada błędnego położenia klamki zintegrowana z podnośnikiem skrzydła. Funkcja ta występuje w modelach rozwierno-uchylnych. Blokada nie pozwala na przekręcenie klamki do pozycji uchylnej przy otwartym oknie. Eliminuje to ryzyko wyczepienia się skrzydła z górnego zawiasu. Jednocześnie podnośnik skrzydła ułatwia domykanie okna. Inna przydatna opcja to hamulec w klamce. Umożliwia on zablokowanie otwartego skrzydła, dzięki czemu nie zamknie się ono przypadkowo, np. przy silnym podmuchu wiatru.

Efektywne wietrzenie zapewnia mikrowentylacja i stopniowany uchył. Pierwsza funkcja pozwala na nieznaczne rozszczelnienie okna. Z kolei mechanizm stopniowanego uchyłu daje możliwość uchylenia skrzydła w kilku pozycjach. W ten sposób mamy kontrolę nad ilością powietrza, które dopływa z zewnątrz. Przydaje się to zwłaszcza w chłodniejsze miesiące, gdy chcemy uniknąć nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń. W stolarce z segmentu premium niektóre funkcjonalności są dostępne w standardowym wyposażeniu. Dla przykładu we wszystkich oknach Vetrex zastosowano blokadę błędnego położenia klamki i funkcję mikrowentylacji, a większość modeli ma również stopniowany uchył.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych