Oświetlenie mieszkania w kilku krokach

To oświetlenie decyduje o klimacie i funkcjonalności wnętrz mieszkania – podpowiadamy, jak dobrać je prawidłowo.

Autor: HouseMarket.pl 17 maja 2017 11:32

Urządzając dom, warto pamiętać, że oświetlenie może zarówno wzmocnić atuty, jak i nieopatrznie podkreślić mankamenty wnętrz. Prawidłowo dobrane optycznie powiększa przestrzeń, czyni ją maksymalnie funkcjonalną i przytulną. Planując oświetlenie należy pamiętać, by uwzględnić jego trzy typy (zwane warstwami): ogólne, akcentujące i punktowe. Czym się one charakteryzują i gdzie najlepiej się sprawdzą?

Jak oświetlić salon?

Oświetlenie ogólne to najpopularniejszy typ oświetlenia – zazwyczaj występuje pod postacią jednej, umieszczonej w centralnym punkcie na suficie oprawy. Dominują szczególnie te, które rzucają światło z góry na całe pomieszczenie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Tego typu oświetlenie pełni funkcję podstawową - ma zapewnić orientację we wnętrzu, zastąpić naturalne światło dzienne. Stanowi również istotny element wystroju wnętrza, jego ozdobę – mówi Beata Bedrij-Wolańczyk, product manager oświetlenia wnętrz w Lange Łukaszuk.

Dobór oświetlenia ogólnego zależy w dużym stopniu od powierzchni i charakteru wnętrza – żyrandole znakomicie sprawdzą się np. w przestronnym i wysokim salonie, z kolei plafony czy reflektory halogenowe to lepszy wybór dla nieco mniejszych przestrzeni. Kluczowe jest przede wszystkim równomierne oświetlenie wnętrza, które można optycznie powiększyć – wybierając oprawy rzucające światło na sufit (co pozwoli na odbicie światła od jego płaszczyzny). Z kolei oprawy z punktowymi snopami światła sprawią, że pomieszczenie wyda się mniejsze przez niedoświetlone kąty.

Rozplanuj oświetlenie punktowe

Równie istotne, a w przypadku niektórych przestrzeni nawet ważniejsze, jest oświetlenie punktowe czy też robocze. Stanowi ono naturalne uzupełnienie oświetlenia ogólnego, które nie jest w stanie dotrzeć w odpowiednim stopniu do wszystkich ważnych miejsc (np. zasłanianych przez naturalne przeszkody na swojej drodze, jak meble czy plecy domownika). – To z reguły źródło bardzo jasnego światła, potrzebne do wykonywania codziennych precyzyjnych czynności, niezbędne przy gotowaniu, czy do komfortowego czytania. To typ oświetlenia, który najlepiej dba o oczy użytkownika – mówi Beata Bedrij-Wolańczyk. Oświetlenie punktowe warto zaplanować zarówno w salonie, jak i kuchni czy łazience. Najczęściej pojawia się: nad blatami kuchennymi, nad barkiem lub wyspą kuchenną, przy zagłówku łóżka lub nad lustrem w łazience albo przy toaletce

W przypadku oświetlenia roboczego znakomicie sprawdzają się halogeny czy też małe lampki halogenowe o punktowych źródłach światła. Można je zaplanować w podwieszanym suficie, w postaci opraw natynkowych, systemów szynowych lub linowych, które oferuje m.in. niemiecki Paulmann. – Systemy takie jak systemy Rail czy Wire to niezwykle efektowne rozwiązanie, pozwalające na uwolnienie naszej kreatywności. Użytkownik może wybierać spośród szeregu różnorodnych spotów czy zwisów zamontowanych na szynie lub lince ciągnącej się nawet przez całe pomieszczenie – mówi Beata Bedrij-Wolańczyk. Takie rozwiązania świetnie sprawdzają się m.in. w wysokich pomieszczeniach ze skosami, gdzie odpowiednio doświetlając wnętrze dyskretnie podkreślają ich ciekawą konstrukcję. Należy jednak pamiętać, że potrafią eksponować nierówności – co będzie atutem tylko w przypadku niekonwencjonalnie zaprojektowanych wnętrz.

Podświetl zdjęcia i schody

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych