Pompa ciepła - czym kierować się przy jej wyborze?

Negatywne zmiany zachodzące w środowisku naturalnym związane z dużą emisją dwutlenku węgla sprawiły, że musimy obecnie znacznie poważniej myśleć o alternatywnych sposobach pozyskiwania energii i ekologicznym ogrzewaniu. Pompa ciepła to urządzenie wyjątkowo przyjazne środowisku?

Autor: housemarket.pl 09 marca 2021 16:21

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku (powietrza, gruntu lub wody) i oddaje ją do instalacji c.o. W ten sposób pozyskuje czystą, ekologiczną energię przy niewielkich kosztach energii elektrycznej służącej do zasilenia sprężarki. Pompa ciepła jest wykorzystywana do ogrzewania budynku, wody użytkowej, a także do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów.

Pompa ciepła – co musisz wiedzieć?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mechanizm pracy pompy ciepła można w skrócie opisać jako odwrotność działania lodówki – w obu urządzeniach zachodzą podobne procesy termodynamiczne.

- Lodówka pobiera ciepło ze swojego wnętrza i oddaje je na zewnątrz do pomieszczenia, w którym stoi. Pompa ciepła czerpie zaś energię ze środowiska za pomocą czynnika chłodniczego i poprzez ogrzewanie wody grzewczej przekazuje je do wnętrza domu. Bardzo istotnym aspektem związanym z pracą pompy ciepła jest fakt, że te urządzenia pracują w sposób nieszkodliwy dla środowiska. W sprzyjających warunkach są w stanie wykorzystać energię z naturalnych, darmowych zasobów aż w 75 proc. Wówczas potrzebują jedynie 25 proc. energii z nieodnawialnych źródeł – wskazuje Marcin Demczuk, Product Manager OZE, Vaillant.

Obecnie na rynku jest dostępnych kilka rodzajów pomp ciepła, które czerpią energię z gruntu, wody lub powietrza. Wśród nich wyróżnia się:

• pompy ciepła gruntowe – które pobierają energię z ziemi za pomocą wymiennika gruntowego,
• pompy wykorzystujące energię z powietrza – będące najpowszechniejszym typem pomp, czerpiącym energię z powietrza, co umożliwia podgrzanie wody w instalacji grzewczej lub powietrza w systemie nawiewnym.

- Pompy ciepła to wydajne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli na ogrzanie wody użytkowej w domu. Dzięki możliwości podłączenia systemu do instalacji grzewczej pompę można wykorzystać również do ogrzania całego domu. Urządzenie pracuje bardzo cicho, więc nie zakłóca codziennego funkcjonowania. Ponadto dzięki układowi płaszczyznowego ogrzewania lub klimakonwektorom może ono służyć również latem do chłodzenia wnętrza budynku – podkreśla Marcin Demczuk.

Zalety wykorzystania pompy ciepła

Czy wiesz, że ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła to jeden z najbardziej ekonomicznych systemów dostępnych na rynku? Zadaniem pompy ciepła jest przede wszystkim minimalizowanie kosztów eksploatacji domu, ponieważ choć jest zasilana energią elektryczną, w dłuższej perspektywie daje wiele oszczędności. Pozwala również na zwiększenie niezależności energetycznej. Jak to możliwe? Wystarczy wspomóc pracę pompy ciepła panelami fotowoltaicznymi zainstalowanymi na dachu. Powstały dzięki nim prąd zasili sprężarkę pompy ciepła i pozwoli zredukować rachunki niemal do zera.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła przeprowadziła analizę inwestycji, w której dokonano termomodernizacji budynku wielorodzinnego. Stare piece węglowe wymieniono na pompy ciepła wspomagane ogniwami fotowoltaicznymi. Co ciekawe, po uruchomieniu nowego systemu wydatki na ogrzewanie spadły aż o 80 proc.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych