Pompa ciepła - czym kierować się przy jej wyborze?

Na jakie jeszcze korzyści mogą liczyć użytkownicy pompy ciepła?

• Urządzenie jest bezobsługowe – odpowiednio dobrana do powierzchni i kubatury obiektu pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa. Nie ma potrzeby ładowania opału, czyszczenia urządzenia czy jego rozpalania. Wystarczy regularnie opłacać rachunki za energię elektryczną.
• Pompy ciepła są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania obiektu – przy ich użyciu nie ma ryzyka wybuchu, tak jak w przypadku tradycyjnej instalacji gazowej, czy zaczadzenia, jak w przypadku instalacji olejowej czy węglowej.
• Pompy ciepła są gwarancją długiej żywotności – przy odpowiedniej instalacji mogą sprawnie funkcjonować nawet do 50 lat.
• Pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania budynku – ale urządzenie może również współpracować z dodatkowymi urządzeniami grzewczymi – pompę ciepła można łatwo podłączyć do instalacji np. kolektorów słonecznych czy kominka z płaszczem wodnym.
• Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego – co za tym idzie łatwo można uzyskać niskooprocentowany kredyt lub dofinansowanie na tę inwestycję proekologiczną.

- Ekologiczna technologia ogrzewania ma ogromny wpływ na ochronę klimatu. Mając na uwadze ten fakt, zdecydowaliśmy się na przygotowanie kampanii pod hasłem #NACOCZEKAĆ, w której będziemy nie tylko uświadamiać, jak dużą rolę możemy odegrać w zmniejszeniu śladu węglowego oraz ochronie klimatu dzięki zastosowaniu ekologicznych instalacji grzewczych, ale również edukować z zakresu dofinansowań na systemy grzewcze, o jakie mogą starać się właściciele nieruchomości - wskazuje Anna Augustyniak, koordynator ds. komunikacji marketingowej, Vaillant.

Jak wybrać ekologiczną instalację grzewczą na miarę pot- rzeb?

O tym, że ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody przy pomocy pompy ciepła się opłaca, wie coraz więcej osób. Z roku na rok rośnie bowiem liczba użytkowników tych urządzeń. Wielu z nich przed zakupem zastanawia się jednak, na jakie czynniki zwrócić szczególną uwagę, wybierając to urządzenie grzewcze? Aby mieć pewność, że pompa będzie najlepiej spełniała swoje zadanie, istotny jest jej dobór do powierzchni domu oraz związana z tym sprawność i moc urządzenia.

Moc pompy ciepła – powinna być dobrana do parametrów cieplnych budynku oraz ilości zużywanej ciepłej wody. Jeśli dom ma małą powierzchnię, dobrą izolację i mieszkają w nim maksymalnie trzy osoby, najlepiej wybrać pompę o mocy grzewczej 3,6–5,3 kW. Do ogrzewania powietrza i wody w większych domach można wykorzystać pompę o mocy 8–10 kW, a w budynkach wielorodzinnych lub firmach – powyżej 11 kW.

Sprawność pompy ciepła – przed zakupem pompy ciepła warto zwrócić uwagę także na wskaźnik COP. Określa on sprawność pompy, czyli jej stopień pozyskania ciepła ze środowiska w stosunku do zużytego przez nią prądu. Należy jednak pamiętać, że wskaźnik COP jest wartością zmienną i zależy od temperatury górnego i dolnego źródła. Wpływ na wysokość COP mają także urządzenia będące częścią systemu pompy – m.in. sprężarka i zawór rozprężny.

- Należy pamiętać, że wybierając pompę ciepła, nie możemy kierować się wyłącznie jej mocą. Powinniśmy zwrócić także uwagę na elementy budowy pompy ciepła, automatykę, pobór prądu czy współczynnik COP. Pompa ciepła to inwestycja na długie lata, dlatego w trakcie doboru urządzenia warto skontaktować się ze specjalistą, który rozwieje wszelkie wątpliwości - podsumowuje Anna Augustyniak. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych