Postaw na wygodę i oszczędność – zaprojektuj biuro w swoim domu

Praca zdalna do niedawna kojarzyła się jedynie z freelancerami i początkującymi przedsiębiorcami, których budżet nie pozwalał na wynajęcie powierzchni biurowej. Dziś to się zmienia – zainteresowanie świadczeniem tego typu pracy jest spore, a przedstawiciele rozmaitych branż chętnie tworzą biuro w domu.

Autor: Extradom 24 listopada 2016 10:50

Praca z domu może wynikać z preferencji pracownika, potrzeb pracodawcy lub prowadzenia własnego biznesu. Połączenie przestrzeni domowej z biurową jest dobrym rozwiązaniem z kilku powodów: wygody, oszczędności czasu, mniejszych wydatków. Funkcjonalność pokoju przeznaczonego na biuro warto zaplanować już na etapie wyboru projektu domu, aby pomieszczenie miało optymalny układ i położenie.

Wybór dostosowany do zawodu

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W zależności od wykonywanej profesji, biuro musi być odpowiednio dostosowane do potrzeb przedsiębiorcy. Jeśli w miejscu pracy nie będą przyjmowani klienci, sprawa jest prosta – trzeba jedynie zadbać o dobre wyposażenie. Jeżeli jednak spodziewamy się wizyt gości z zewnątrz, konieczne jest przemyślenie ogólnego układu budynku. Pokój powinien znajdować się możliwie blisko wejścia do domu, aby klient nie był wprowadzany do części mieszkaniowej – wiatrołap i korytarz powinny być jedynymi częściami dzielonymi z domownikami, przez które gość przejdzie. Osadzenie biura daleko od drzwi wejściowych wydłuży drogę klienta, który chcąc czy nie, wejdzie do prywatnej strefy rodziny.

– Mały pokój, do 10 mkw., wystarczy, by zaaranżować domowe biuro – mówi architekt Judyta Rybka, ekspert firmy Extradom. Wszystko zależy od potrzeb, ale uwzględniając podstawowe wymagania, takie jak biurko, krzesło, regał i szafa na dokumenty, większa przestrzeń nie jest potrzebna – dodaje Judyta Rybka.

Niezależnie, czy będą w nim przyjmowani klienci czy nie, otoczenie gabinetu nie powinno być głośne – najlepiej, by nie sąsiadował on z kuchnią czy pokojem dziecięcym. Optymalne jest ciche sąsiedztwo, które nie będzie rozpraszało pracownika.

Biuro dla programisty, krawcowej czy księgowej

Według danych, najwięcej pracowników zdalnych to przedstawiciele branży IT – programiści, informatycy, rozmaici specjaliści projektowi. Wykonując konkretne zlecenia czy sprawując pieczę nad systemem, duża przestrzeń biurowa jest zbędna. Sami pracodawcy często wychodzą z propozycją świadczenia obowiązków z domu. Ogranicza to ich koszty związane z utrzymaniem pracownika, ten zaś w takiej sytuacji może liczyć na wyższe wynagrodzenie. Często przewagą rynkową jest właśnie możliwość pracy z domu, gdyż wiele firm szuka wyłącznie osób, które same zadbają o swoje biuro. Na popularności zyskują także zawody rzemieślnicze, jak np. krawiectwo. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się małe firmy projektujące rzeczy dla najmłodszych. Przygoda takich przedsiębiorstw najczęściej rozpoczyna się właśnie w domowym zaciszu.

Miejsce, w którym można się skupić

Domowe biuro może być użyteczne do wykonywania codziennej pracy, w ramach stałej umowy z pracodawcą, prowadzenia własnego biznesu lub po prostu – jako miejsce działań twórczych, pracownia, gabinet, w którym będzie panował spokój i warunki sprzyjające skupieniu się na wykonywanej pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych