Projekt kuchnia na 4DD: funkcjonalność czy ekonomia?

Projekt kuchni jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed architektami wnętrz - przyznali uczestnicy spotkania poświęconego wnętrzom kuchennym podczas 4 Design Days.

Autor: BiznesMeblowy.pl 22 lutego 2017 10:49

W ramach 4 Design Days odbył się cykl spotkań dedykowanych projektantom i architektom pod nazwą „Wnętrza mieszkaniowe”. Jednym z najciekawszych tematów poruszanych podczas nich było projektowanie wnętrz kuchennych.

Projekt wymaga również odpowiedniego skomponowania oferty przez producenta tak, żeby była ona dostosowana do bardzo zindywidualizowanych potrzeb klienta. A te w przypadku aranżacji wnętrz kuchennych są personalizowane jak w żadnym innym pomieszczeniu mieszkalnym.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Projektując kuchnię, cały czas trzeba pamiętać o jej funkcjonalności. To ona ma wpływ na decyzje projektanta i zakreśla obszar jego współpracy z producentem – oceniła Katarzyna Antosik z Ceramiki Paradyż. Funkcjonalność jest kluczowym czynnikiem niezależnie od wielkości aranżowanego pomieszczenia. I to ona decyduje o zadowoleniu inwestora, przekonywali uczestnicy spotkania.

- Rolą architekta jest określenie wielkości funkcjonalnej kuchni w odniesieniu do metrażu, którym dysponuje – podkreślała współpracująca z firmą Halupczok Kuchnie i Wnętrza Małgorzata Mataniak-Pakuła.

Jednym z najważniejszych ograniczeń dla funkcjonalności jest ekonomia, która zakreśla decyzje wyborów inwestora.

- Podstawą projektowania kuchni jest ekonomia. Pamiętajmy, że większość kuchni projektowanych przez polskich architektów to jednak pomieszczenia o niewielkim, wręcz skromnym metrażu – mówił Michał Łój z Deante.

Otwarta czy zamknięta, duża czy mała, multifunkcjonalna czy wyposażona w podstawowe funkcje – to, zdaniem uczestników odbywającej się podczas 4 Design Days dyskusji, największe wyzwania stojące przed architektami.

Wielość dylematów pozostających do rozstrzygnięcia sprawia, że swój udział w procesie projektowym ma także inwestor.

- Rolą inwestora jest wyrazić swoje oczekiwania, a architekta – dokładnie go słuchać – mówiła Małgorzata Mataniak-Pakuła. Wtórował jej Jerzy Mołoń z marki Rust: Dzisiaj projekt jest ostatnim etapem współpracy projektanta z klientem. Najpierw projektant musi otrzymać odpowiedź na pytanie, jak klient widzi swoją kuchnię za kilka lat. Dopiero znając jego filozofię życiową, możemy mu zaproponować odpowiednie rozwiązania.

Polacy lubią różnorodność. Każdy z nas chce być inny i widać to doskonale właśnie w aranżacjach kuchennych – podsumował spotkanie Jerzy Mołoń.

W sesji „Wnętrza mieszkaniowe. Projekt kuchnia” wzięli udział: Katarzyna Antosik (specjalistka ds. kreacji ekspozycji w firmie Ceramika Paradyż), Anna Koszela (architekt wnętrz), Michał Łój (product manager firmy Deante), Małgorzata Mataniak-Pakuła (architekt współpracująca z firmą Halupczok Kuchnie i Wnętrza) oraz Jerzy Mołoń (creative designer marki Rust).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych