Przestrzeń rzeźbiona światłem

Mieszkanie jak szkatułka, w której kryje się jeszcze kolejne niespodzianki.

Autor: HouseMarket.pl 29 sierpnia 2016 12:22

„Architektura jest mądrą, skoordynowaną grą brył w świetle” powiedział jeden z najwybitniejszych architektów świata – Le Corbusier. Wnętrze zaprojektowane przez Studio Puhalska Design urzeczywistnia tezę francuskiego mistrza. Ciekawe meble, struktury podłogi, faktury ścian nie zaistniałyby bez odpowiedniej oprawy świateł, refleksów, lustrzanych głębi. Odpowiednio skomponowane uwypuklają charakter wnętrza, które najtrafniej opisuje słowo: geometria.

82-metrowe mieszkanie w Warszawie na co dzień zamieszkuje rodzeństwo: brat i siostra, którzy studiują w stolicy. Jednocześnie stanowi ono bazę dla pozostałych członków rodziny, którzy korzystają z niego gościnnie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Ten projekt ma w sobie coś ze szkatułki, w której kryje się jeszcze jedna i kolejna – mówi Tatiana Puchalska, dyrektor kreatywna studia. – Pracując nad nim, musieliśmy spełnić potrzeby jej stałych lokatorów, a jednocześnie uwzględnić fakt, że mieszkanie ma gotowe na częste wizyty gości. Zastaliśmy salon połączony z kuchnią i trzy bardzo wąskie, długie pokoiki.

Designerzy stworzyli z nich ciekawą i zarazem funkcjonalną przestrzeń, w której komfortowo czuje się nie tylko dwójka studentów, lecz również pozostali członkowie rodziny. Dużym atutem wnętrza jest jego wizualna klarowność osiągnięta dzięki dużej dyscyplinie ergonomicznej.

– Udało się wypracować rozwiązania pozwalające na przestrzenną plastyczność. W zależności od sytuacji mieszkanie z łatwością poddaje się transformacjom, w każdym ze swoich wcieleń pozostając równie atrakcyjnym. Na szczęście uniknęliśmy problemu międzypokoleniowego konfliktu estetyki. Wszyscy użytkownicy lokalu są miłośnikami nowoczesnych rozwiązań i tym tropem podążaliśmy – mówi mówi Tatiana Puchalska.

Stonowana kolorystyka

Mieszkanie jest utrzymanej w spokojnej stonowanej kolorystyce. Na ścianach pojawiają się subtelne pastele z palety zgaszonych róży. Na ich tle świetnie komponują się meble utrzymane w szarościach, grafitach i bieli. Poza smaczkami znalezionymi w portfolio polskich producentów (stół na drewnianych nogach z pomysłowym blatem ze schowkiem), większość z nich została wykonana na zamówienie. Ich bryły są wyraziste, ergonomiczne, a przy tym lekkie. Mocnym elementem wnętrza jest podłoga winylowa w miodowej kolorystyce i o wyrazistym rysunku drewna.

Strefa kuchenna

Prawdziwym projektanckim majstersztykiem jest strefa kuchenna. Na pierwszym planie uwagę przyciąga niezwykła wyspa kuchenna, która dzięki wykorzystaniu lustra na froncie zdaje się dosłownie lewitować w powietrzu. Tuż za nią – w zgodzie z najnowszymi trendami – powstał ciekawy moduł kuchenny. Szafki wkomponowano w wyodrębnioną kolorystycznie od reszty ramę-niszę, która nadaje wszystkiemu głębi. Górne fronty szafek zostały pokryte panelami winylowymi imitującymi drewno. Motyw ten powtarza się w kilku miejscach mieszkania, dodając mu przytulności i ciepła.

Na osobną uwagę zasługuje konsekwentna geometria. Wyraziste kształty mebli, tapeta o harmonijnym, powtarzającym się wzorze, liczne płaszczyzny pionowe (szafa schodkowa, pokryta winylowymi panelami ściana w salonie) i poziome (konsola w hallu, stolik kawowy w salonie, biurko), labiryntowa konstrukcja podwieszanego sufitu – wszystkie te elementy tworzą wnętrze o dużej dynamice i energii. Jednak nie miałyby szansy zaistnieć bez tak misternie skonstruowanej instalacji świetlnej.

W każdym pomieszczeniu znajduje się kilka wyrazistych punktów świetlnych. Ponadto, nieco subtelniej oświetlone są krawędzie, załamania, różnice poziomów powierzchni. Światło wykorzystane zostało również w mniej oczywisty sposób poprzez kontrasty powierzchni matowych i błyszczących, a także lustrzane refleksy. Kropką nad i są dekoracje – mocne graficzne reprodukcje, a także wyrazisty zegar ścienny.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych