Przesuwne drzwi tarasowe. Jakie wybrać?

Przesuwne drzwi tarasowe prezentują się niezwykle efektownie, a jednocześnie zapewniają komfort użytkowania. Przybliżamy, czym charakteryzują się poszczególne systemy i jakie możliwości projektowe stwarzają.

Autor: housemarket.pl 27 maja 2021 15:44

Moda na wielkoformatowe przeszklenia sprawiła, że dużą popularnością cieszą się obecnie przesuwne drzwi tarasowe. Pozwalają one harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem, zapewniając doskonały widok i wrażenie otwartej przestrzeni. Dodatkowo są bardzo wygodne w użytkowaniu. Po otwarciu nie zajmują miejsca w pomieszczeniu, ponieważ ruchome skrzydło przesuwa się równolegle do przeszklenia stałego. Dzięki temu nie ma ograniczeń w aranżowaniu wnętrz.

- Przy wyborze przesuwnych drzwi tarasowych warto uwzględnić rozmiar planowanego przeszklenia oraz dodatkowe funkcjonalności. Od rodzaju zastosowanego systemu zależy możliwy do wykonania maksymalny wymiar konstrukcji. Poszczególne modele różnią się też sposobem działania i rozwiązaniami poprawiającymi wygodę użytkowania. Drzwi tarasowe, będące jednym z kluczowych elementów dużych przeszkleń, pozwalają podkreślić wyjątkowy charakter budynku oraz wpuszczają do wnętrz więcej naturalnego światła - mówi Marcin Tomczyński, pełnomocnik zarządu ds. montażu i rozwoju produktu Vetrex.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne

Drzwi podnoszono-przesuwne umożliwiają wykonanie największych konstrukcji spośród wszystkich systemów przesuwnych. Ich zaletą jest również wyjątkowa funkcjonalność.

Dzięki zastosowaniu odpowiednio wzmocnionych profili oraz okuć o zwiększonej nośności, system podnoszono-przesuwny cechuje się znaczną wytrzymałością. Pozwala to na tworzenie imponujących, panoramicznych przeszkleń z niewielką liczbą widocznych podziałów. Przykładowo wymiary modelu Vetrex Slide 4-kwaterowego dochodzą do 6,5 m szerokości i 2,7 m wysokości. W zależności od projektu domu drzwi tarasowe mogą zostać wykonane z 2-4 kwater takiej samej wielkości. Do wyboru są też różne opcje otwierania. By uzyskać jak najszersze przejście, można zamontować drzwi w układzie 4-kwaterowym z dwoma środkowymi skrzydłami rozsuwanymi na boki.

CZYTAJ TEŻ: DUŻE PRZESZKLENIA. JAKIE OKNA WYBRAĆ? 

Nawet w przypadku konstrukcji o sporych rozmiarach obsługa drzwi podnoszono-przesuwnych jest łatwa i lekka. Skrzydło można przesuwać jedną ręką. W systemie tym porusza się ono na specjalnych rolkach po szynie umieszczonej w części progowej. By dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo zamykania, drzwi można wyposażyć w opcjonalny system „soft close”. Pozwala on na łagodne domknięcie skrzydła, bez ryzyka przytrzaśnięcia rąk. Drzwi posiadają w standardzie rozwiązanie niskoprogowe, które po odpowiednim zamontowaniu zapewnia duży komfort i bezpieczeństwo.

Drzwi tarasowe przesuwne

Wyróżnikiem systemu przesuwnego jest większa powierzchnia przeszklenia w części nieotwieranej oraz możliwość wykonania drzwi w podziale niesymetrycznym. W tym modelu stały element jest szklony bezpośrednio w ramie, a nie w skrzydle. W efekcie cała konstrukcja sprawia wrażenie lżejszej, a do wnętrz wpada jeszcze więcej naturalnego światła. Atutem jest możliwość zastosowania nie tylko podziału symetrycznego, ale również niesymetrycznego. Część stała jest wówczas szersza niż ruchome skrzydło. System ten pozwala na tworzenie przeszkleń nieco mniejszych niż przy modelach podnoszono-przesuwnych. Dla przykładu drzwi Vetrex SLIDE’UP osiągają do 4 m szerokości i 2,5 m wysokości.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych