Remont łazienki w duchu less waste

Remont łazienki kojarzy nam się zwykle z ogromnym nakładem finansowym, czasowym i energetycznym. Scenariusz ten niestety może się wydarzyć, przy założeniu, że decydujemy się na całkowitą modernizację pomieszczenia. Jeżeli jednak zależy nam na lekkim odświeżeniu wnętrza, wprowadzeniu do niego kilku modnych elementów lub kolorów wystarczy, że podążymy za zasadą less waste, która zakłada ograniczenie produkowania odpadów. Podpowiadamy jak odnowić łazienkę efektownie i w zgodzie ze środowiskiem.

Autor: housemarket.pl 04 marca 2021 15:54

Łazienka to pomieszczenie, które remontujemy zwykle raz na kilka lub nawet kilkanaście lat. Nie oznacza to jednak, że nawet gdy stylistyka wnętrza zacznie lekko trącić myszką należy przymknąć na to oko, bo na remont jeszcze za wcześnie. Wystarczy odrobina chęci i kreatywności, by odmienić łazienkę i tchnąć w nią nowego ducha.

Stare płytki jak nowe

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kucie płytek to jedna z tych czynności, które skutecznie odstraszają przed remontem łazienki. Jednak zwykłe odświeżenie nie wymaga przeprowadzania aż tak zaawansowanych i skomplikowanych prac. Starych płytek na ścianie nie trzeba skuwać, by uzyskać zupełny nowy, odmieniony charakter wnętrza. Dobrym pomysłem jest przemalowanie ich specjalną farbą przeznaczoną do stosowania w łazienkach, uzyskując w ten sposób jednolitą, minimalistyczną powierzchnię. Do przeprowadzenia tego typu prac nie potrzebujemy ekipy budowalnej ani specjalnego przygotowania. Wystarczy zabezpieczyć elementy wyposażenia łazienki przed pobrudzeniem farbą i można działać! Podłoga wymaga już nieco innego podejścia niż ściany. Narażona jest ona na częstą eksploatację i farba może dość szybko się zetrzeć pod wpływem chodzenia. Aby zatem odświeżyć podłogę najlepiej nakleić nowe płytki na stare za pomocą kleju nałożonego cienką warstwą. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby zrobić to dokładnie należy zdemontować wszelką ceramikę. Innym rozwiązaniem są wykładziny elastyczne, które można swobodnie docinać do oczekiwanego kształtu. Do złudzenia mogą przypominać drewno, beton lub płytki i podkreślać dzięki temu charakter wnętrza.

Kolor do zmiany

Zmiana koloru ściany w łazience wymaga najmniej nakładów czasowych i finansowych, a może sprawić, że wnętrze zmieni się nie do poznania. Kolory znacząco wpływają na nasze samopoczucie, potrafią dodawać energii lub wręcz przeciwnie – nastrajać negatywnie, dlatego z chęcią zmiany odcienia ścian we wnętrzu nie należy zwlekać! Warto jedynie pamiętać o tym, że łazienka to pomieszczenie wymagające odmiennego podejścia remontowego niż salon czy sypialnia. Wilgoć i zmienna temperatura a nierzadko również bezpośredni kontakt z wodą sprawiają, że zwykła farba szybko zacznie odpryskiwać lub pojawią się na niej ślady obecności grzybów czy pleśni. Na rynku dostępnych jest wiele farb o właściwościach wodoodpornych, a te z najwyższej półki jakościowej chronią ściany niemalże tak dobrze, jak płytki czy kafelki. Ściany w łazience pokryć można rownież dedykowaną tym pomieszczeniom tapetą lub postawić na nieco bardziej naturalny materiał, czyli drewno. Coraz częściej deski wykorzystuje się w łazienkach jako dekorację ścian. Wystarczy odpowiednio je zabezpieczyć, by cieszyć się jego pięknem przez lata.

Nowe szaty mebli

Wymiana mebli łazienkowych wiąże się zwykle z dość dużymi kosztami, a nierzadko również z potrzebą zatrudnienia fachowców. Ktoś w końcu musi wnieść nowe a wyrzucić stare meble. Jeżeli jednak meble spełniają swoją funkcję a jedyne pojawiające się zastrzeżenia dotyczą ich wyglądu, warto skupić się na drobnych zmianach, które w konsekwencji mogą znacząco wpłynąć na wygląd całej łazienki.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych