Rolety rzymskie w dekoracji okna. Jak wybrać najlepszy model?housemarket.pl - 13 sierpnia 2020 14:27


Roleta rzymska to elegancka i efektowna dekoracja okna. Byś jednak mogła cieszyć nią oko przez długie lata oraz skutecznie chronić swoje wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem, musi być idealnie wymierzona. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Co wziąć pod uwagę, by właściwie określić wymiary rolety? Zobacz miniporadnik, który krok po kroku przeprowadza przez etap wymiarowania rolet rzymskich.

Rolety rzymskie to prawdziwy wnętrzarski hit. Ten element wyposażenia doskonale łączy funkcjonalność rolet z dekoracyjnością zasłon. Co więcej, możesz zamontować je we wnętrzu na kilka sposobów. W zależności od tego, na który z nich się zdecydujesz, wskazówki, jak zmierzyć okno będą więc nieco inne.

Jak zmierzyć okno pod rolety montowane do ściany?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pierwszy sposób montowania rolety rzymskiej to ten w którym jest ona montowana do ściany. Aby dobrze wymierzyć ilość potrzebnego materiału:
• Zmierz szerokość wnęki okiennej i dodaj do tej wartości minimum 5-10 cm z każdej strony – w ten sposób otrzymasz właściwą szerokość rolety.
• Zmierzyć wysokość wnęki okiennej (od parapetu lub podłogi do górnej krawędzi wnęki). Dodaj 25-30 cm – to niezbędny zapas, który zagwarantuje swobodne otwieranie okna, gdy roleta będzie podniesiona.

- Roleta montowana do ściany idealnie sprawdzi się np. w kuchni. W tym pomieszczeniu osłona okienna powinna zapewniać łatwy dostęp do okna. Dla uzyskania spójnego efektu warto użyć tego sposobu montażu również w jadalni, jeżeli te pomieszczenia znajdują się w otwartej strefie dziennej.
Roleta rzymska Bari z kolekcji tkanin Pastel Forest, którą znajdziesz w naszym sklepie internetowym, świetnie nadaje się do zamontowania jej do ściany. Jej zaletą jest to, że wzór na tkaninie jest widoczny w całości, nie załamuje się na kanalikach, co wyróżnia ją na tle innych rolet. Wynika to z zastosowania innego sposobu szycia – roleta z tyłu posiada naszytą taśmę, przez którą przechodzą usztywniające słomki. Roleta nie posiada dolnej falbany co sprawia, że po podciągnięciu zajmuje mało miejsca - mówi Renata Mikuś, stylistka sklepu internetowego dekoria.pl.

Jak zmierzyć okno pod rolety montowane do sufitu?

Jeżeli chcesz zamontować swoją roletę do sufitu, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
• Zmierz szerokość wnęki okiennej i dodaj po 5-10 cm z każdej strony.
• Zmierz całkowitą długość okna od podłogi lub parapetu do sufitu. Pamiętaj, że zwinięta roleta zajmuje około 25-30 cm, więc co najmniej taka odległość jest potrzebna pomiędzy górną krawędzią okna a sufitem. To pozwoli Ci bez przeszkód otwierać okno na oścież przy podniesionej rolecie. Zwykle okna nie są montowane wyżej, więc nie powinnaś mieć kłopotu z tym sposobem montażu – ale na wszelki wypadek warto to sprawdzić.

Montaż rolet do sufitu wymaga tylko niewielkiej przestrzeni tuż nad oknami, a jest niezwykle praktyczny. Pozwala na swobodne otwieranie okna, a nawet jego uchylanie.

- Do sufitu można zamontować m.in. roletę rzymską Capri, którą znajdziesz w naszym asortymencie. Roleta rzymska Capri to praktyczny, a zarazem estetyczny element wystroju okna. Bogaty wybór tkanin oraz możliwość uszycia rolety na miarę pozwalają na stworzenie indywidualnego produktu, dopasowanego do wystroju Twojego domu. Roleta jest jednostronna. Sprawdzi się idealnie w każdym pomieszczeniu. Roleta rzymska Capri posiada prosty system regulacji wysokości - mówi Renata Mikuś.

Jak mierzyć rolety montowane na ramie okna?

Kolejny sposób montażu, to założenie rolety bezpośrednio na ramę okna. Będziesz do tego potrzebować specjalnych uchwytów. Największą zaletą tego sposobu montażu jest brak konieczności wiercenia dziur w ścianach.

Jeśli chcesz postawić na montaż tego typu, powinnaś:
• Zmierzyć szerokość szyby okiennej, a do otrzymanej wartości dodać po 2-4 cm z każdej strony. W ten sposób otrzymasz odpowiednią szerokość rolety.
• Zmierzyć wysokość skrzydła okna wraz z ramą okienną – to właśnie wartość, którą powinnaś podać w polu „długość” przy zamawianiu rolety montowanej na ramie okna.

Roleta rzymska zamontowana na ramie okna zasłania praktycznie tylko szybę, zajmuje więc najmniej miejsca. Montaż takiej rolety jest bardzo prosty i bezinwazyjny, ponieważ nie niszczy ramy okna.

Rolety - jak mierzyć modele montowane na karnisz?

Roletę rzymską możesz również zamontować na karniszu. Tutaj sprawdzą się rolety występujące w dwóch wersjach – na szelkach oraz na tunelu. Jak mierzyć rolety do powieszenia na karnisz? Wykonaj dwa proste kroki:

• Zmierz szerokość wnęki okiennej i dodaj minimum 5 cm z każdej strony (w zależności od długości karnisza, pamiętając przy tym, że roleta na tunelu powinna znajdować się pomiędzy wspornikami od karnisza).
• Zmierz odległość od karnisza do parapetu – to będzie długość rolety, której potrzebujesz. W przypadku rolety na szelkach uwzględnij w pomiarze ich długość. Pamiętaj, że po całkowitym zwinięciu roleta zajmuje około 25-30 cm.

- Roleta rzymska na szelkach wyróżnia się najprostszym sposobem montażu – wystarczy ją zawiesić na karniszu rurowym. Do głównych zalet zastosowania rolet na szelkach należą ponadto bardzo szybkie montaż i demontaż, łatwość użytkowania, brak uszkodzeń w ramie okiennej, elegancki wygląd.
Warto podkreślić fakt, że rolety na szelkach są także łatwe w utrzymaniu. Po rozsznurowaniu i wyciągnięciu usztywnień można prać je zarówno ręcznie, jak i w pralce. Pamiętaj jednak, aby nie ustawiać wysokich temperatur prania i dużej liczby obrotów - podpowiada Renata Mikuś.

Rolety szyte na miarę

Poprawne zwymiarowanie to pierwszy krok do stworzenia rolety idealnej. Nie możesz znaleźć gotowej rolety o określonych przez Ciebie wymiarach? A może zależy Ci na tym, by Twoja dekoracja okna była oryginalna i niepowtarzalna? Możesz się zdecydować na opcję uszycia rolet na miarę. Jakie korzyści niesie za sobą to rozwiązanie?

Sprawdź:
• możliwość idealnego dopasowania rolety do okna,
• personalizacja rolety według własnych upodobań,
• gwarancja dobrej jakości materiałów, które sama możesz wybrać.

- Szycie rolet na wymiar to coraz popularniejszy trend wśród naszych klientów. Może wynikać to z faktu, że stale szukamy oryginalnych rozwiązań, chcemy, by nasze mieszkania nabrały indywidualnego charakteru. Konsumenci są także coraz bardziej świadomi. Szukają sprawdzonych, dobrych jakościowo materiałów – chcą mieć pewność, że zakupiony produkt będzie spełniał ich oczekiwania. W naszym sklepie pomagamy klientom na każdym etapie doboru rolety na wymiar. Oferujemy m.in. bezpłatne próbki tkanin, a także konsultacje - podsumowuje Renata Mikuś.