Sektor hotelarski inspiracją dla ekologicznych domów i mieszkań

Polacy przykładają coraz większą uwagę do ekologii w codziennym życiu. Ekologiczne rozwiązania powszechnie stosowane w przemyśle hotelarskim można przenieść na grunt mieszkań i domów.

Autor: housemarket.pl 31 października 2021 12:05

  • Według badania Ekobarometr Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research z 2020 roku, przynajmniej 21 mln Polaków stara się dbać o planetę w codziennych działaniach.
  • Trend ekologii wciąż rośnie w siłę. Coraz więcej “zielonych rozwiązań” widać zarówno na świecie, jak i w Polsce. W eko-rozwiązaniach przoduje sektor hotelarski.
  • Sektor hotelarstwa nie jest w tym wyjątkiem. Doświadczenia przemysłu turystycznego można zaadaptować również w domu.

Polacy przykładają coraz większą uwagę do ekologii w codziennym życiu. Badania* pokazują, że przynajmniej 21 milionów naszych rodaków (ok. 56% populacji) dba o planetę w swoich codziennych działaniach. By infrastruktura pozostała dla nich wartościowa musi odpowiadać na ich potrzeby. Dlatego też hotele (te większe jak i mniejsze) wprowadzają różne zielone rozwiązania, które sprawią, że ich oferta pozostanie atrakcyjna, a odwiedzający będą mogli odpocząć ze spokojniejszą głową.

#PlastikOut

Pierwszym sektorem, na który warto zwrócić uwagę jest zużycie plastiku, a w szczególności jednorazowych opakowań, patyczków do uszu, sztućców. O tę kwestię zadbała ostatnio nawet Unia Europejska, która wprowadziła zakaz sprzedaży produktów pojedynczego użytku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Hotele zaczęły szukać rozwiązań, które pozwolą na zachowanie standardów czystości, a jednocześnie nie obniżą komfortu pobytu swoich gości. W ten sposób w pokojach zamiast plastikowych kubeczków znajdziemy szklanki, pod prysznicem duże, uzupełniane w miarę potrzeby, opakowania na mydło i szampon, butelki z wodą podawane w szklanych butelkach, a w barze papierowe lub makaronowe słomki. Jak zaczerpnąć inspirację od branży hotelarskiej i zmniejszyć zużycie plastiku w swoim domu?

Tak jak szklanki po twoim pobycie są wykorzystywane dla kolejnych gości, tak samo wybierz wielorazowe opakowania, gdy idziesz na zakupy lub robisz kawę w domowym ekspresie na wynos. Jeśli wiesz, że będziesz kupować nabiał, mięso lub inne produkty pakowane na miejscu w sklepie zabierz z domu własne pudełko. Może być ono z grubszego plastiku przeznaczonego do żywności, a może nawet szklane? 

Organizujesz przyjęcie dla znajomych lub rodziny, a boisz się o stan swoich szklanych kieliszków? Zaopatrz się w elegancką, metalową piknikową zastawę, którą często wykorzystują np. firmy cateringowe, i nie martw się o straty podczas imprezy. Gdy goście wyjdą wstaw je do zmywarki i odłóż na półkę, gdzie będą czekać na następną okazję.

W hotelowym pokoju zawsze czeka na nas zestaw higieniczny, a co z Twoimi niezapowiedzianymi gośćmi? Jeśli trzymasz zapasowe produkty wybierz takie, które są przyjaźniejsze planecie – wielorazowe waciki można z łatwością wyprać po użyciu, a zapasowa szczoteczka do zębów może przecież być bambusowa.

Oszczędzanie wody jest proste

W Polsce jesteśmy szczęściarzami pod tym względem – mamy spore zasoby wody. Nie oznacza to jednak, że można je marnotrawić, dlatego zwróć uwagę na to jak Ty i Twoi domownicy z nich korzystacie. Ośrodki wakacyjne przykładają do tego coraz większą wagę, np. przez wymienianie ręczników jedynie po zgłoszeniu, a nie przy każdym sprzątaniu.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych