Smart home. Jakie rozwiązania są najczęstsze?

W jakie technologie warto zainwestować, aby wprowadzić inteligentne rozwiązania do naszego codziennego życia i zarazem zwiększyć jego komfort?

Autor: Housemarket.pl 30 sierpnia 2021 11:02

Smart domy coraz popularniejsze

 Próbując rozeznać się we wszystkich dostępnych rozwiązaniach, bardzo łatwo poczuć się przytłoczonym ogromem możliwości. Ciężko też wyczuć, które z zaproponowanych rozwiązań to tylko efekciarski gadżet, a które realnie wpłyną na poprawę jakości naszego życia. Według badania przeprowadzonego przez firmę Somfy już 40 proc. Polaków korzysta z inteligentnych rozwiązań w swoich domach, a liczba ta w najbliższych latach będzie tylko rosła. Niedługo coraz popularniejsze będzie także kontrolowanie urządzeń za pomocą głosu. Warto się przekonywać do nowości i na bieżąco je wdrażać.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Ludzie często kojarzą rozwiązania technologiczne z domami jednorodzinnymi, a wcale nie musi tak być. Tak naprawdę każde mieszkanie może być smart. Część ludzi ma wątpliwości co do przydatności czy trudności w obsłudze takich urządzeń. Jednak korzyści płynących z wdrożenia rozwiązań smart do naszych mieszkań jest bardzo wiele, a proces ich instalacji wcale nie jest skomplikowany. Zawsze można zdać się na pomoc profesjonalisty – przekonuje Tomasz Bednarek z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Smart gniazdko

 Smart plug to inaczej inteligentne gniazdko. Rozwiązania to polega na podłączeniu do gniazdka wtyczki, którą można sterować ze swojego telefonu. Jest to szczególnie przydatne przy gniazdkach, do których podłączamy sprzęty typu żelazko, grzejnik elektryczny czy toster. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy w porannym pośpiechu wyłączyliśmy je przed wyjściem z domu, wystarczy za pomocą aplikacji mobilnej odciąć zasilanie do tego gniazdka w aplikacji. Niektóre z gniazdek smart plug potrafią wykryć zwarcie w urządzeniu. Odcinają wtedy dopływ prądu, chroniąc tym samym resztę urządzeń podpiętych do sieci. 

 Oświetlenie 

Inteligentne oświetlenie to jedno z najpopularniejszych rozwiązań typu smart. Można nim sterować za pomocą specjalnych aplikacji na smartfonie, tworzonych przez producenta oświetlenia lub wielofunkcyjnych pilotów. Dzięki temu możemy np. dopasować intensywność oświetlenia czy jego barwę. Bardzo przydatne może okazać się zainstalowanie oświetlenia włączającego się poprzez czujnik ruchu. Umieszczenie niewielkich lampek przy podłodze, które w nocy dadzą niedużą, ale wystarczającą ilość światła, aby np. bezpiecznie dojść do łazienki, nie budząc przy okazji innych domowników, to bardzo wygodne rozwiązanie. Możemy także ustawić światło tak, aby włączało się automatycznie o określonej godzinie. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi wstawanie rano o określonej godzinie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy na dworze jest jeszcze ciemno. Wykorzystując inteligentne oświetlenie, możemy także zwiększyć bezpieczeństwo naszego mieszkania poprzez zaprojektowanie specjalnych scenariuszy świetlnych. Wystarczy zaprogramować włączanie się świateł tak, aby dawały iluzję obecności kogoś w mieszkaniu, gdy nas nie ma. Nawet tak prostą czynność, jak zwykłe włączanie i wyłączanie światła, można sobie ułatwić poprzez stosowanie w tym celu aplikacji mobilnej.   

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych