Sposoby na ciasną kuchnię

Kryje się pod nogami, chowa za drzwiczkami lub w rogu pomieszczenia. Dodatkowe miejsce w kuchni. Jak je znaleźć?

Autor: HouseMarket.pl 28 marca 2017 15:49

Kolejne garnki i akcesoria, rozrastająca się zastawa oraz cała masa produktów, które dla których trzeba znaleźć miejsce – dodatkowe miejsce w kuchni zawsze się przyda.

Chowajmy w cokole

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Planując pojemną kuchnię, z powodzeniem wykorzystujemy górną zabudowę, nie zauważając przy tym tego, co mamy pod nogami. Cokół kuchennych szafek, skutecznie maskuje miejsce, które może posłużyć do stworzenia płaskiej szuflady cokołowej.

– Ta może pozostać przy tym kompletnie niewidoczna – wystarczy bezuchwytowy front, który można otwierać nawet przez lekkie naciśnięcie stopą. Wyposażona w odpowiednie prowadnice szuflada wysunie się bezszelestnie – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć budowlanych w firmie Häfele. W ten sposób zyskujemy idealne miejsce na cięższe lub rzadziej wykorzystywane sprzęty.

Wykorzystaj potencjał wnęk

Nietypowy uskok w ścianie, czy obecna w kuchni wnęka nie muszą psuć estetyki wnętrza. Powinny stanowić inspirację w kwestii wykorzystania dostępnej przestrzeni – odpowiednio duże wnęki posłużą jako znakomite miejsce pod szafę wnękową, w której na pewno nie zabraknie miejsca do przechowywania suchych produktów spożywczych, czy też zastawy. Z kolei niewielkie uskoki i spadki świetnie wykorzystać jako miejsce na otwarte półki, na których można umieścić słoje z przyprawami, czy książki kucharskie, co nie tylko zapewni dodatkową przestrzeń, ale też uatrakcyjni wygląd kuchni.

Wykorzystać kąty

W kuchni nie cierpimy marnotrawstwa – i nie chodzi tu tylko o niewykorzystane produkty spożywcze, ale też miejsce, którego nie umiemy spożytkować. Jednym z nich jest przestrzeń w narożniku kuchni. Jak to zmienić? Remedium są półki wysuwne dedykowane właśnie szafkom narożnym.

– Półkę tworzą dwie niezależnie wysuwane półki, z których każda poradzi sobie z obciążeniem do 20 kilogramów. Łatwa w montażu półka zapewnia pełny wysuw i swobodny dostęp do jej zawartości – mówi ekspert Häfele. To proste, a zarazem eleganckie rozwiązanie, które zapewnia dodatkowe miejsce np. na roboty kuchenne, czy większe garnki.

Pomysł czeka za drzwiami

Dodatkowe miejsce kryje się również za drzwiczkami kuchennych szafek. Te można wykorzystać jako miejsce do powieszenia sortownika na odpady. Ten pojawia się w momencie otwarcia szafki i nie zabiera miejsca, w którym stanąłby tradycyjny pojemnik. Wygoda, funkcjonalność i odpady zawsze pod kontrolą – plus dodatkowe miejsca, na przykład na środki czyszczące.

Miejsce z boku

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem aranżacyjnym staje się połączenie kuchni z salonem. W aneksach dąży się do zastosowania kilku dużych, jednolitych wymiarowo szafek, co wygląda bardzo estetycznie, ale często pozostawia wąską, wolną przestrzeń po ich bokach. To ideale miejsca na zastosowanie niskiego cargo.

– 15-centymerowa szafka z półkami o regulowanej wysokości i szerokości, zapewnia pełny wysuw, doskonały przegląda zawartości i pozwala w pełni wykorzystać dostępne miejsce – zapewnia Jakub Malinowski. Dzięki czemu zyskujemy świetne miejsce do przechowywania np. pojemników próżniowych z suchymi produktami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych