Światło w szklanej oprawie

Atmosfera jaką buduje w pomieszczeniu szklana lampa jest nie do podrobienia. Światło przenika przez szkło jednocześnie wydobywając jego niepowtarzalny charakter.

Autor: HouseMarket.pl 16 listopada 2016 16:04

Świetlne refleksy dodatkowo cieszą oko. Światło lampy szklanej jest czyste, niezakłócone działaniem innego materiału, najbardziej zbliżone do źródła.

Miesiące prac projektowych

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Praca nad szklanymi oprawami świetlnymi to skomplikowany, długi i wymagający proces, który odbywa się na granicy różnych dziedzin w tym kreacji artystycznej, rzemiosła i technologii.

- Początkowo to zbiór pomysłów i idei, które zostają przelane na papier. Później powstają rysunki techniczne i wykonawcze, które umożliwiają robienie prototypów. Dopiero w tym momencie zaczyna się prawdziwa praca nad szczegółami i drobnymi elementami. Pierwsze prototypy nigdy nie są wystarczająco dopracowane, aby mogły wejść do produkcji. Po wprowadzeniu wszystkich poprawek powstaje pierwsza wersja, która ma szansę dotrzeć do klienta. Najkrócej taki proces zabiera kilka miesięcy, ale nasz żyrandol Sea Flowers powstawał przez dwa lata, prawie tyle samo nagradzana lampa Wave – tłumaczy Edyta Barańska, projektantka i  właścicielka renomowanej manufaktury szkła Barańska Design.

 Przeznaczenie ma znaczenie

 Przy wyborze opraw ze szkła duże znaczenie ma rola, jaką będą one pełniły w pomieszczeniu i miejsce zastosowania. Jeżeli potrzebujemy oświetlenia stołu, przy którym pracujemy to ważne jest przede wszystkim natężenie światła. W domu nikt tego nie sprawdza, a w biurze obowiązują normy określające, ile luxów powinno być na blacie roboczym. Ważna jest tez barwa źródła światła.

- Dobrym przykładem jest model Wave, który łączy dobry design z doskonałym nowoczesnym źródłem światła. Sytuacja jest trochę inna w przypadku lamp spełniających funkcje dekoracyjne lub uzupełniają oświetlenie w pomieszczeniu. Typowym przykładem jest żyrandol Sea Flowers – dodaje projektantka.

W poszukiwaniu trendów

Trudno określić jednoznacznie aktualne trendy w oświetleniu. Najpopularniejszy jest podział na lampy klasyczne i nowoczesne. W lampach nowoczesnych przede wszystkim zaskakują te, które w inny sposób wykorzystują materiał lub nawet podejście do samej oprawy. Dobrym przykładem są lampy z cienkiego drutu lub nawet użycie samych źródeł światła, czyli różnego rodzaju żarówek, które swobodnie wiszą na przewodzie.

- W lampach szklanych też ciągle aktualna jest propozycja modeli kryształowych. Istny renesans przeżywają szklane klosze. Dzięki rozwojowi technologii możliwy jest bowiem rozwój wzornictwa. Dziś można na przykład tworzyć nieregularne kształty przypominające zdeformowane kule – opowiada Edyta Barańska.

Zdaniem projektantki ciekawym pomysłem są lampy, które nie są transparentne. Nie przepuszczają one światła, a elementem dekoracyjnym jest cień, który rzucają na ścianę lub sufit. - Moja manufaktura pracuje właśnie nad dwiema rodzinami lamp, jedną o ciekawym nowoczesnym kształcie i drugą z innowacyjnym wykorzystaniem szkła – przyznaje projektantka.

Warto odwiedzić salon

 W poszukiwaniu ciekawych lamp szklanych warto odwiedzić salony z wyposażeniem wnętrz Dekorian, które rozszerzyły swoją ofertę produktową o oświetlenie. W portfolio nie mogło zabraknąć flagowych lamp z oferty Barańska Design, w tym całej rodziny żyrandoli Sea Flowers. Od małych prostych idealnych nad stół w mieszkaniu, po duże przeznaczone do reprezentacyjnych holi czy rezydencji. Ważną pozycją jest lampa wisząca Wave, którą Edyta Barańska darzy szczególnym sentymentem.

- Chciałam przenieść moje doświadczenia z projektowania tkanin i stworzyć ze szkła zwiewny, falujący na wietrze delikatny, biały szal – wyjawia Edyta Barańska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych