Szyby wielkoformatowe - jakie szkło sprawdzi się najlepiej?housemarket.pl - 28 maja 2021 14:04


Duże przeszklenia zapewniają wysoki komfort. Doskonałe właściwości termoizolacyjne, którymi muszą się cechować, przyczyniają się z kolei do zwiększenia efektywności energetycznej obiektów. Z uwagi na ilość wyzwań, jakim jednocześnie muszą sprostać architekci, w oknach i w elewacji budynku najlepiej sprawdzą się multifunkcyjne szyby zespolone.

Szyby zespolone w zabudowie jednorodzinnej

Obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku Warunki Techniczne wprowadziły zmiany w zakresie termoizolacyjności przegród zewnętrznych, będące sposobem na obniżenie zapotrzebowania domów na energię pierwotną pochodzącą z surowców nieodnawialnych. W ciągu roku nie może ono przekraczać 70 kWh na każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej obiektu. Wynikający z WT21 standard energetyczny narzuca również dopuszczalne wartości współczynników przenikania ciepła dla wszystkich elementów przegrody – im niższy U, tym więcej ciepła zostanie wewnątrz. Dla okien elewacyjnych Uw nie może przekraczać wartości 0,9 W/m2 K, stąd ogromny nacisk kładzie się na parametry techniczne stolarki i szyb zespolonych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kolejną istotną kwestią jest przepuszczalność promieni słonecznych szkła, która dla utrzymania korzystnego bilansu cieplnego domu powinna być na jak najwyższym poziomie. Im więcej światła dziennego przedostanie się do środka, tym będzie w nim jaśniej i cieplej, co pozwoli na znaczne zredukowanie ilości energii potrzebnej na doświetlenie pomieszczeń oraz ich ogrzewanie w sezonie grzewczym. To z kolei pociąga za sobą dalsze korzyści – obopólne dla użytkownika i klimatu, tj. mniejszy ślad węglowy i zmniejszoną emisję zanieczyszczeń do atmosfery, no i oczywiście – niższe rachunki za prąd.

– Standardem zrównoważonego budownictwa są nisko-, a za chwilę – zeroenergetyczne budynki posiadające wielkogabarytowe, energooszczędne przeszklenia, które nie mogą obyć się bez szkła niskoemisyjnego najwyższej jakości. Wychodząc naprzeciw wymogom wprowadziliśmy na rynek szyby zespolone Eclaz produkowane w oparciu o przełomową technologię i w poszanowaniu natury. Okna wyposażone w pakiety dwu- lub trzyszybowe z ECLAZ są gwarancją zwiększonej ilości promieni słonecznych przenikających do pomieszczeń (Lt = 77%), przy jednoczesnym zachowaniu neutralności transmisji i odbicia światła oraz naturalności odwzorowania kolorów - mówi Maciej Mańko, marketing manager firmy Saint-Gobain Building Glass.

Oczywiście poruszone wyżej zagadnienia są istotne nie tylko w przypadku dwukomorowych szyb zespolonych stosowanych w zabudowie jednorodzinnej, lecz we wszystkich nowo powstających obiektach – z tą jednak różnicą, że przepisy dotyczące przeszklonych elewacji budynków publicznych są bardziej restrykcyjne, niż ma to miejsce w przypadku przeszkleń w domach.

Projektowanie budynków – szkło na miarę XXI wieku

Wybór stolarki z odpowiednio dobranymi dwukomorowymi szybami zespolonymi stał się jednym z najistotniejszych aspektów w zakresie projektowania i wznoszenia obiektów. Przeszklona elewacja ma być nie tylko efektowna, ale też efektywna pod względem energetycznym, zaś inwestycja w dwukomorowe pakiety szybowe powinna zwracać się w miarę ich eksploatacji. W kwestii dostępu do światła dziennego, które odgrywa szczególną rolę w utrzymaniu dobrego samopoczucia użytkowników, w nowoczesnych projektach nie ma dziś miejsca na kompromisy. Innowacyjne szkło opiera się zatem na synergii kilku czynników: termoizolacji, wysokiej przepuszczalności światła i optymalnym bilansie energetycznym.

CZYTAJ TEŻ: DRZWI TARASOWE. JAKIE WYBRAĆ? 

Na straży bezpieczeństwa i spokoju

Zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i mieszkalnych, nowoczesne szkło ma za zadanie nie tylko zapewnić użytkownikom komfort termiczny i świetlny, lecz także bezpieczeństwo i ciszę. Uzyskanie dodatkowych funkcji jest możliwe, gdy szkło zostanie poddane procesowi laminowania, który polega na umieszczeniu specjalnej folii z tworzywa sztucznego (jednej lub kilku warstw) między dwiema lub więcej taflami szkła. Tak powstałe szyby do zadań specjalnych zyskują miano „bezpiecznych”. Ich sforsowanie jest sporym wyzwaniem, dzięki czemu skutecznie chronią przed włamaniem, wypadnięciem czy skaleczeniem (w przypadku stłuczenia kawałki szkła pozostają przyklejone do laminatu), a także zmiennymi czynnikami atmosferycznymi.