Tak dobierzesz kolor ogrodzenia posesji

Ogrodzenie to pierwszy element, jaki widzimy zbliżając się do posesji. Jego wygląd jest niezmiernie ważny, a jeden z aspektów wpływających na odbiór całości to kolor. Zapytaliśmy eksperta, czym kierować się przy jego wyborze, jakie barwy są obecnie modne i ile kosztuje kolor na specjalne zamówienie.

Autor: housemarket.pl 29 września 2020 11:06

Nie bez powodu mówi się, że ogrodzenie to wizytówka domu. Powinno więc nie tylko być piękne i zadbane, ale również warto, by pasowało do otoczenia i architektury budynku. Jak w każdym elemencie przestrzeni, kluczowa dla estetyki jest nie tylko forma, ale również kolorystyka. Wybierając odcień płotu, pamiętajmy zatem, że oprócz naszych osobistych preferencji, liczy się także kontekst.

- Pierwszym punktem odniesienia dla barwy ogrodzenia jest zwykle budynek, który ma ono otaczać. Najprostszym sposobem na stworzenie spójnej kompozycji jest nawiązanie stylistyczne i kolorystyczne do wyglądu zewnętrznego domu. Może to być odniesienie do tonacji, w której utrzymana jest cała elewacja czy pokrycie dachowe, ale warto też zwrócić uwagę na detale. Wystarczy powtórzyć na ogrodzeniu kolor balustrad, ram okiennych czy orynnowania, aby otrzymać naprawdę świetne rezultaty - stwierdza Rober Ziemiński z Centrum Budownictwa Leda, dystrybutor ogrodzeń marki Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Specjalista podpowiada, że dobrze jest też rozejrzeć się po najbliższym sąsiedztwie i zastanowić, na ile chcemy wyróżniać się na tle pobliskich posesji.

Moda na antracyt

Jakie możliwości barwne mamy do wyboru grodząc swoją posesję? W zasadzie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy zdecydować się na płot w dowolnym odcieniu, bez trudu jednak można zauważyć, że w ogrodzeniowej palecie barw powtarza się kilka dominujących.

- W architekturze, również tej mieszkaniowej, mamy do czynienia z panującymi okresowo wyraźnymi trendami. Obecnie bardzo popularna stała się stonowana kolorystyka elewacji w odcieniach bieli i szarości z ciemnymi elementami takimi jak grafitowa dachówka, stolarka otworowa czy brama garażowa. Ma to bezpośrednie przełożenie na kolory ogrodzeń, wybierane przez inwestorów. Zdecydowana większość ogrodzeń, jakie teraz montujemy, ma kolor antracytowy. Choć ostatnio zauważam, że powoli zaczyna wracać do łask brąz - mówi Robert Ziemiński.

O ile na frontach działek niepodzielnie króluje antracyt, to już na ogrodzeniach międzysąsiedzkich, szczególnie jeśli wykonane są z siatki lub stalowych paneli, często pojawia się zieleń, szarość i brąz. Takie kolory lepiej wtapiają się w ogrodową roślinność i przegroda staje się mniej zauważalna.

Jasne czy ciemne?

Czy wybór ciemnego ogrodzenia jest praktyczniejszy? Zdaniem specjalisty duże zainteresowanie antracytem jest raczej wynikiem panujących trendów estetycznych. 

- To nieprawda, że jasne ogrodzenia są trudniejsze do utrzymania w czystości. Wystarczy zastanowić się, czy na czarnym samochodzie rzeczywiście mniej widać zabrudzenia i kurz niż na białym. Jasne barwy są też mniej podatne na płowienie pod wpływem promieniowania UV i mniej się nagrzewają. Nie trzeba się więc ich obawiać. W rzeczywistości dla trwałości koloru i łatwości spłukiwania brudu z ogrodzenia przez deszcz dużo większe znaczenie ma jakość powłoki, którą zostało pokryte - podkreśla Robert Ziemiński.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych