Taras na wspornikach

Producenci płyt tarasowych i kostek brukowych cały czas udoskonalają swoje produkty. Zmieniają się jednak nie tylko materiały, ale również metody ich montażu. Wygodnym, prostym i szybkim sposobem na stabilną i trwałą nawierzchnię tarasu jest ułożenie elementów na specjalnych wspornikach.
 

Autor: HouseMarket.pl 09 maja 2017 11:26

Zyskująca coraz większą popularność technologia tarasów wentylowych polega na pozostawieniu wolnej przestrzeni pomiędzy posadzką a podłożem. Efekt taki można osiągnąć, układając płyty właśnie na wspornikach, wykonanych ze wzbogaconego polipropylenu. Na rynku możemy znaleźć zarówno wersje o określonej, stałej wysokości 8 i 16 mm, jak i mechanizmy regulowane, o różnych zakresach wysuwania od 30 mm do nawet 220 mm. Wybór konkretnego rodzaju zależy przede wszystkim od poziomu tarasu, efektu, jaki chcemy osiągnąć oraz rodzaju podłoża.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Ten sposób montażu doskonale sprawdzi się na nowych lub starych wylewkach betonowych - przekonuje Kamil Drewczyński, ekspert firmy Libet. - Nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi i może być przeprowadzany nawet jeśli temperatura otoczenia spada poniżej zera. Nie ma też potrzeby stosowania jakichkolwiek preparatów mocujących, więc nawierzchnia jest od razu gotowa do użytku - dodaje specjalista.

Krok po kroku

Prace rozpoczyna się od przygotowania podłoża. Powinno być ono czyste, równe i stabilne. Na wylewce betonowej należy wykonać warstwę izolacyjną. W tym celu warto wykorzystać papę termozgrzewalną, środki bitumiczne, folie i membrany dachowe. Trzeba też pamiętać o skutecznym odprowadzeniu wody za pomocą odpowiednio wyprofilowanych spadków od 0,5 do 2 proc. (spadek zawsze ukierunkowany na zewnątrz budynku).

Przy zastosowaniu dodatkowych głowic samopoziomujących nakładanych na wsporniki, możemy wykonać taras tak, aby jego wierzchnia warstwa nie odzwierciedlała wspominanego spadku i była idealnie równa. Po przeprowadzeniu takich czynności wstępnych można przystąpić do właściwego montażu.

- Na stopniowo rozstawiane wsporniki układa się płyty w taki sposób, aby każda opierała się na nich czterema narożnikami - wyjaśnia Kamil Drewczyński. - Rekomendujemy zastosowanie dodatkowego, piątego wspornika na środku płyty, co pozwoli później równomiernie rozkładać obciążenia, szczególnie w przypadku dużych elementów - podpowiada ekspert.

Po ułożeniu nawierzchni należy sprawdzić, czy jest równa i usunąć ewentualne odchylenia. Niekiedy na wsporniki nakłada się specjalne podkładki wyrównujące o gr. 1, 2, 3 mm, które pozwalają skorygować różnice lub zabezpieczają warstwę izolacji i membran przeciwwodnych przed uszkodzeniem. W celu wykonania pionowego zamknięcia tarasu zaleca się stosowanie klipsów, umożliwiających szybkie, trwałe i estetyczne wykończenie maskownic pionowych tarasu wentylowanego.

System składa się z dwóch klipsów wykonanych ze stali nierdzewnej, które nakładane są na dolną podstawę i górną głowicę wspornika tarasowego. W miejsce wyprofilowanych mocowań wsuwana jest płyta tarasowa. Każda płyta wymaga wcześniejszego nacięcia wewnętrznej krawędzi. Klipsy mocujące pozostają niewidoczne. Ich wykorzystanie przyczynia się do łatwiejszego i skuteczniejszego montażu tarasów wentylowanych na wspornikach regulowanych.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych