Tradycyjne drzwi przechodzą do lamusa

Dają większe możliwości aranżacji przestrzeni, ułatwiają łączenie pomieszczeń, są przy tym synonimem bezpieczeństwa i wygody. Systemy przesuwne łączą wiele zalet - nie dziwi więc, że tego typu drzwi cieszą się coraz większą popularnością.

Autor: HouseMarket.pl 19 października 2016 12:26

Systemy przesuwne to przede wszystkim wygoda, którą można indywidualnie dostosować do swoich potrzeb.

– Takie drzwi mogą się przesuwać w poziomie lub pionie, przed oraz wewnątrz korpusu meblowego, lub działać w systemie mieszanym. Dostępne są też specjalne amortyzatory, umożliwiające lekkie, łagodne i ciche zamykanie nawet dużych i ciężkich drzwi przesuwnych – mówi Jakub Malinowski, specjalista ds. okuć meblowych firmy Häfele.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wygodę drzwi przesuwanych coraz częściej odkrywają osoby starsze i niepełnosprawni. Powód jest prosty – z punktu widzenia ergonomii łatwiej jest przesuwać niż otwierać. Co ważne, to również wyjątkowo bezpieczne rozwiązanie – przesuwając drzwi nie przytrzaśniemy palców w zawiasie, co ma znaczenie, gdy w domu mieszkają dzieci.

Odmień mebel albo… mieszkanie

Systemy przesuwne mogą zmieniać funkcjonalność mebli, a nawet całych pomieszczeń – zarówno tych dużych, jak i niewielkich. W małych pokojach, gdzie oszczędzamy każdy metr cennej przestrzeni, pozwalają zaoszczędzić miejsce. Ciekawym przykładem jest przekształcenie szafy garderobianej w kino domowe. Dobrze sprawdzają się też w dużych pomieszczeniach, na przykład pozwalają wydzielić wygodne biuro (blat roboczy, monitor i potrzebne materiały chowamy w zabudowie).

– W niektórych miejscach na tradycyjne drzwi po prostu nie ma miejsca - po otwarciu wzajemnie się blokują i utrudniają przejście – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. okuć budowlanych firmy Häfele. – Podstawową zaletą drzwi przesuwnych jest ich funkcjonalność – dodaje.

Rozwiązania przesuwne można z powodzeniem stosować w zabudowie kuchennej - pozwalają na otwieranie drzwi szafek w jednej płaszczyźnie. Dzięki temu unikniemy zajmowania miejsca wokół wyspy przez fronty uchylane po łuku. Łatwiej też będzie zamknąć bryłę kuchennej zabudowy i dopasować ją do charakteru reszty pomieszczenia.

Systemy przesuwne dobrze sprawdzają się również w łazienkach, zwłaszcza z ograniczonym metrażem. Zastosowanie tego typu drzwi prysznicowych pozwala zyskać trochę dodatkowej przestrzeni i ułatwia otwieranie prysznica.

Modnie i wygodnie

Systemy drzwi przesuwnych zapewniają wysoką estetykę. Ciekawym przykładem jest zastosowanie szkła w kuchni otwartej na salon.

– Szkło to popularny i coraz chętniej wykorzystywany materiał w wykańczaniu i aranżacji wnętrz. Dobrze współpracuje ze wszystkimi stylami, przy czym dodaje lekkości. Co ważne spełnia przy tym swoją funkcję, ale nie odgradza od siebie całkowicie poszczególnych pomieszczeń - zauważa Rafał Osiński.

Wykorzystanie szkła pozwala doświetlić mieszkanie, przy czym skutecznie wydzielone zostają poszczególne strefy – kuchni i salonu. To również bardzo wdzięcznym materiał - na taflach można wykonać dowolne wzory czy napisy – dzięki temu doskonale sprawdzą się nie tylko w mieszkaniach i domach, ale również budynkach biurowych. Szkło łatwo utrzymać w czystości, dlatego takie drzwi nie tracą swojego funkcjonalnego znaczenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych