Trendy w oświetleniu wnętrz na 2022 rok

Początek roku to zawsze dobry moment, żeby określić pewne kierunki aranżacyjne we wnętrzach. Jakie oświetlenie wybrać, aby stworzyć ciekawą aranżację, a przy tym zachować pełną funkcjonalność przestrzeni?

Autor: housemarket.pl 02 lutego 2022 10:27

Jak określić co będzie trendem w danym roku? Przede wszystkim należy obserwować i analizować branżę, zachowania i gusta Klientów. Projektanci AQForm pokusili się o zebranie swoich obserwacji i wytypowanie tych kierunków oświetleniowych, które w tym roku podbiją nasze serca. Już teraz możemy Wam zdradzić, że minimalizm i funkcjonalność niezmiennie króluje w naszych wnętrzach

Oświetlenie warstwowe

Nowa rzeczywistość wymusiła na naszych przestrzeniach pewne zmiany. Wkroczyła multifunkcjonalność. Okazało się, że blat kuchenny może służyć jako miejsce nie tylko do przyrządzania posiłków, ale i pracy, czy nauki. Czasem również bywa salonem kosmetycznym… Tak skrajne oczekiwania wobec przestrzeni wymuszają od niej pewnej elastyczności w kontekście oświetlenia. Dlatego tak istotne będzie dzielenie światła na warstwy: ogólną, zadaniową, nastrojową i akcentującą. To one pomogą nam dostosować przestrzeń do aktualnych oczekiwań wymuszonych konkretną sytuacją. Budują nastrój oraz pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nowoczesne rozwiązania technologiczne

Projektowanie wymaga ciągłych poszukiwań najlepszych rozwiązań, często zaskakujących. Obecnie trend idzie w kierunku „uszczuplania”, a to oznacza, że takie ciężkie materiały jak stal czy aluminium są chętnie zastępowane przez tworzywa sztuczne, naturalne, a nawet… karton. Dziś technologia oferuje wiele możliwości, a producenci nie boją się z nich korzystać. Niższa temperatura pracy źródeł światła pozwala odejść od metali i zastąpić je bardziej ekologicznymi komponentami, często pochodzącymi lub łatwo poddającymi się recyklingowi.

Ponadczasowy minimalizm i funkcjonalność

Minimalizm to jeden z tych kierunków w aranżacji wnętrz, któremu jesteśmy wierni od lat. Dotyczy to również wzornictwa, a więc i oświetlenia. Proste w formie, lecz skuteczne oświetlenie, a przede wszystkim skrojone na miarę konkretnych potrzeb zagości w naszych wnętrzach na dłużej. Subtelny kształt opraw doskonale wpasowuje się w styl nowoczesnych wnętrz. Dodajmy do tego coraz większą popularność rozwiązań, które łączą kilka funkcji np. lampa nocna z wejściem USB czy akustyczna oprawa pochłaniająca dźwięk. Tak nowatorskie połączenia w ramach jednego produktu zapewniają większą swobodę użytkowania oraz bardziej precyzyjnie odpowiadają na zróżnicowane potrzeby. Warto zwrócić również uwagę, że granica między oświetleniem do domów, a np. do przestrzeni prywatnych coraz bardziej się zaciera. Potwierdzeniem tego jest rosnąca popularność szynoprzewodów. To dodatkowo udowadnia, że funkcjonalność i elastyczność będą w tym roku zdecydowanie na topie.

Oprawy dekoracyjne – ich funkcjonalność i design

Właściwy sposób świecenia nie ominął.. opraw ozdobnych, których kiedyś jedynym celem było uzupełnienie wnętrza. Dziś do ich dekoracyjności dołączyła technologia. Dzięki temu oprawy tego typu o sporej mocy i dobrej ochronie przed olśnieniem stają się coraz bardziej popularne. Nie możemy zapomnieć o ich designie. Okrągłe kształty już w zeszłym roku podbiły wnętrza naszych domów i to jeszcze długo może się nie zmienić. Zwłaszcza, że pięknie wyglądają solo, ale i w rozbudowanej kompozycji.

Nie bój się kolorów

Z każdym rokiem coraz bardziej lubimy kolory, odważniej je dobieramy, zestawiamy. Do łask wraca dynamiczny pod względem kolorów styl vintage oraz indywidualne podejście do wnętrz. Wiąże się to z większą świadomością ekologiczną oraz zmianą użytkowania przestrzeni prywatnych. Zdecydowanie większy nacisk będziemy kłaść w tym roku na przykuwające uwagę, lecz nieprzesadne dodatki, a ich odważne kolory będą stanowić wizytówkę nowoczesnych aranżacji.

Wiele z tych trendów płynnie przeszła z poprzedniego roku, jednak warto zwrócić uwagę na to, że na znaczeniu zyskują produkty o wielu funkcjonalnościach. Co więcej, nowoczesne technologie pozwalają na odejście od ciężkich tworzyw, umożliwiając zabawę nietypowymi jak dotąd materiałami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych