Warto zainwestować w ściemniaczeHouseMarket.pl - 03 lutego 2016 15:31


Płynne sterowanie natężeniem światła, wygodna obsługa i komfort użytkowania, a do tego możliwość obniżenia rachunków za energię. Wystarczy klasyczny włącznik światła zastąpić praktycznym, wielofunkcyjnym ściemniaczem.


Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na regulowanie poziomu jasności w pomieszczeniu jest włączanie lub wyłączanie dodatkowych źródeł światła. Metoda ta wiąże się z koniecznością rozmieszczenia wielu lamp w każdym wnętrzu, a do tego nie jest zbyt ekonomiczna. Alternatywą jest zastosowanie funkcjonalnego i wygodnego w obsłudze ściemniacza.

- Ściemniacz to niewielkie urządzenie, które montuje się na ścianie zamiast klasycznego łącznika. Umożliwia ono płynną regulację natężenia światła, zaczynając od jasności na poziomie kilku procent, a na całkowitej iluminacji wnętrza kończąc - wyjaśnia Tomasz Niedziela, konstruktor produktu firmy Ospel.

Na rynku dostępne są różnego typu ściemniacze. Najpopularniejsze są proste w obsłudze modele obrotowo-przyciskowe, a także te na podczerwień.

- Pierwsze z nich można obsługiwać jednym palcem, drugimi można sterować nawet z odległości, za pomocą pilota. Oba rodzaje ściemniaczy znaleźć można m.in. w kolekcji osprzętu elektrycznego Sonata marki Ospel - dodaje ekspert.

Zastosowanie ściemniacza pozwala na szybką i wygodną zmianę natężenia światła w pomieszczeniu, dlatego też rozwiązanie to sprawdzi się w każdym domowym wnętrzu. Urządzenie szczególnie polecane jest jednak do miejsc, w których domownicy spędzają dużo czasu.

- Montaż ściemniacza dotykowego bądź obrotowo-przyciskowego Sonata jest w takim przypadku doskonałym pomysłem. Co więcej, regulowanie intensywności światła w mocno eksploatowanych pomieszczeniach nie tylko przekłada się na wygodę i komfort domowników, ale również pozwala oszczędzać energię. Wystarczy na kilka godzin dziennie zmniejszyć poziom jasności o parę procent, żeby rachunki za prąd również zmalały - wyjaśnia Tomasz Niedziela z firmy Ospel.

Z danych firmy Ospel wynika, że przy regularnym korzystaniu ze ściemniacza obniżka może sięgnąć nawet 40 proc. Warto podkreślić, że stosowanie ściemniaczy wydłuża również żywotność źródeł światła oraz pozytywnie wpływa na bilans energetyczny budynku.