Warunki Techniczne 2021? Zobacz, jak ocieplić dom

Nowe Warunki Techniczne oznaczają, że Polacy będą stosować grubszą izolację ścian i dachów, z korzyścią dla portfeli i środowiska. Przyjrzyjmy się, jakie konkretne rozwiązania konstrukcyjne spełnią nowe wymagania.

Autor: housemarket.pl 12 stycznia 2021 11:33

Zacznijmy od dachów, a więc konstrukcji, które tradycyjnie stanowią najbardziej „newralgiczny” punkt z punktu widzenia uciekającego ciepła. Współczynnik UMAX dla dachów i stropodachów zmalał z wartości 0,18 W/m2K do 0,15 W/m2K i obowiązuje zarówno inwestorów stawiających nowy dom, jak i właścicieli planujących adaptację nieocieplanego strychu zakładającą ingerencję w konstrukcję dachową. Nowe przepisy, dosłownie i w przenośni, powinny pomóc w uszczelnieniu strat energetycznych, które w przypadku poddaszy użytkowych mogą stanowić nawet 30 proc. całkowitych strat energii cieplnej z budynku.

Aby spełnić nowe wymania izolacyjności dla dachu płaskiego, wystarczy że zastosujemy izolację o łącznej grubości 250 mm.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W układzie składającym się ze standardowej membrany dachowej, paroizolacji, łączników mechanicznych oraz deski dachowej PAROC ROB 60 o grubości 20 mm i płyty PAROC ROS 30 w dwóch warstwach o grubości 100 i 130 mm, powinniśmy uzyskać U = 0,14 W/m2K - podpowiada Adam Buszko, ekspert firmy Paroc Polska.

Izolacja o podobnej grubości pozwoli także na spełnienie wymagań energetycznych stawianych przed dachami krokwiowymi. Do standardowej płyty z wełny kamiennej wypełniającej szkielet drewniany PAROC UNS 37z o grubości 200 mm warto dołożyć płytę wiatrochronną PAROC WAS 25t o grubości 40 mm. W ten sposób powinniśmy uzyskać dopuszczalne U = 0,15 W/m2K. W przypadku dachów warto jednak pójść o krok dalej i zastosować optymalną kosztowo izolację o łącznej grubości 400 mm, dzięki której uzyskamy U = 0,09 W/m2K.

- Inwestycja ta szybko zwróci nam się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie i komfortowej temperatury poddasza o każdej porze roku - podkreśla Adam Buszko.

Ściany zewnętrzne – fasady otynkowane

Nowe przepisy wprowadzają także wyższe wymagania dla ścian zewnętrznych. Współczynnik UMAX dla przegród pionowych odgradzających pomieszczenia ogrzewane zmalał wraz z nadejściem nowego roku z wartości 0,23 W/m2K do 0,20 W/m2K. Planując grubszą izolację fasady otynkowanej, warto zwrócić uwagę na płyty lamellowe, które w większości przypadków nie wymagają stosowania łączników mechanicznych mogących potencjalnie tworzyć mostki cieplne. Ściana betonowa ocieplona płytami PAROC Linio 80 o grubości 220 mm, wykończona siatką zbrojącą z włókna szklanego oraz tynkiem cienkowarstwowym, uzyskuje współczynnik U na poziomie 0,17 W/m2K.

- Alternatywnie, jeżeli zależy nam na odpowiednim komforcie cieplnym wnętrz przy jednoczesnym „odchudzeniu” ścian zewnętrznych, możemy sięgnąć po energooszczędną płytę PAROC Linio Pro, która charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ = 0,034 W/mK. – Aby spełnić dopuszczalny wskaźnik UMAX dla ściany zewnętrznej o betonowej konstrukcji nośnej, wystarczy tylko jedna warstwa płyty o grubości 16 cm - podkreśla Adam Buszko. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych