Wenus kontra Mars. Dwa oblicza łazienki

Bardzo często wchodząc do danego pomieszczenia potrafimy określić jego „płeć”. Musi więc istnieć jakiś wspólny mianownik stylu męskiego oraz stylu kobiecego. W poszukiwaniach tego „tajemniczego składnika” na przykładzie łazienek pomagają nam specjaliści z firmy Złap Projekt.

Autor: HouseMarket.pl 07 marca 2017 13:20

Często wchodząc do danego pomieszczenia mówimy to typowo męski/typowo damski styl urządzania wnętrza. Musi więc istnieć coś takiego jak męskie i damskie poczucie gustu. Tak samo bowiem istnieje męski i damski punkt widzenia – zarówno mężczyźni jak i kobiety spoglądają z zupełnie z innej perspektywy na pewne sprawy. To co dla jednej grupy jest niezwykle ważne, dla drugiej może być błahe i vice versa. Na czym polegają jednak niuanse męskich oraz damskich łazienek?

Łazienka z pierwiastkiem męskim

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Męskie cechy charakteru można odzwierciedlić w łazience poprzez kolor, fakturę, oświetlenie, kształt oraz rodzaj materiału. Męska surowość objawia się w zastosowaniu szarości, matowych powierzchni oraz braku elementów dekoracyjnych.

Męski realizm zauważyć możemy we wnętrzach kubistycznych, o prostych liniach, gdzie przestrzeń jest uporządkowana, ale niekoniecznie symetryczna. Stanowczość jest widoczna w jednolitym wnętrzu, które konsekwentnie wykorzystuje jeden dominujący materiał (np. szkło, kamień itp.) lub jest spójne pod względem tonacji barw czy formy.

Projekt męskiej łazienki jest zachowany w stylu industrialnym o nowoczesnym charakterze. Przestrzeń jest przede wszystkim funkcjonalna: matowa, czarna powierzchnia kryje dużo miejsca do przechowywania i jednocześnie tworzy wnękę pod prysznic bez brodzika. Wnętrze wydaje się przez to być większe niż jest w rzeczywistości. Takie wrażenie wywołuje również tafla szkła w formie drzwi do "kabiny prysznicowej” oraz lustro asymetrycznie powieszone względem półki pod umywalką.

Stonowaną kolorystykę wnętrza ożywia geometryczna mozaika Barcelona firmy Tubądzin. Dużym ociepleniem jest także zastosowanie drewnianych blatów. Każdy element projektu jest w pełni przemyślany i logiczny. Nie ma tu rzeczy zbędnych. Poziomy blat pod umywalką wychodzi z pionowych półek tworząc tym samym integralną całość. Industrialny charakter tworzą szare płytki gresowe oraz charakterystyczny taboret. Nowoczesności dodaje grzejnik Instal-Projekt o oryginalnym kształcie.

Łazienka z pierwiastkiem kobiecym

Żeński typ przestrzeni ma charakter zdecydowanie bardziej zróżnicowany i zmienny. Jak kształtują się łazienki w odniesieniu do kobiecych cech charakteru? Damska delikatność objawia się głównie wrażliwością na rzeczy piękne. Kobiety chcą otaczać się pięknem, lubią luksus, ozdoby, dodatki, jasne i ciepłe wnętrza. Damska emocjonalność jest paradoksalnie zauważalna w naturalnych przestrzeniach, ponieważ kobieta w swoim zaciszu domowym potrzebuje relaksu, wytchnienia i spokoju. Osiągnie to poprzez harmonię, symetrię, dające poczucie bezpieczeństwa obłe kształty oraz naturalne materiały i kolory. Damska upartość jest widoczna w oryginalnym podejściu do wnętrza, w częstych zmianach, przemeblowaniach i w kreatywności, ale również w konsekwencji. Pomysłowa kobieta jest w stanie zrobić coś z niczego (DIY), wykorzystać dostępne materiały, nieużywane starocie, odnowić je, zmienić ich przeznaczenie i wykorzystać we wnętrzu jako dekorację lub funkcjonalny mebel.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych