Wiosenne przyjęcia. Jak zachwycić gości?

Organizacja idealnego wiosennego przyjęcia to wyzwanie dla każdego gospodarza, który chce wszystko przygotować samodzielnie. Jak udekorować stół i poprawnie ułożyć wszystkie dodatki? Na jaką kolorystykę i tkaniny się zdecydować?

Autor: HouseMarket.pl 05 czerwca 2017 10:46

Kiedy organizujemy przyjęcie w domu lub w ogrodzie, musimy dopilnować każdego, nawet najmniejszego detalu – od usadzenia gości przez menu dopasowane do okazji i preferencji zaproszonych osób aż po sposób udekorowania stołu.

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na kształt stołu – okrągły, kwadratowy bądź prostokątny – oraz liczbę miejsc siedzących. Od formy stołu zależy komfort rozmów prowadzonych między gośćmi. Stół okrągły lub kwadratowy, bardziej niż w kształcie długiego prostokąta, ułatwia konwersacje między zaproszonymi. Znaczenie ma również umiejscowienie stołu – powinien on stać w odpowiedniej odległości od ścian, drzwi czy mebli, aby ułatwić poruszanie się gości w jego obrębie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

O nakryciu

Warto dla każdego z zaproszonych przeznaczyć odpowiednią przestrzeń na stole tak, aby mógł swobodnie spożywać posiłek oraz sięgać po naczynia. Optymalna długość blatu dla jednej osoby wynosi ok. 60 cm.

O obrusie

Najlepiej, aby tkanina zwisała przynajmniej kilka centymetrów (minimum dwadzieścia) z każdej strony stołu. Przy jego dekorowaniu warto również użyć bieżników, mniejszego, dekoracyjnego obrusa lub specjalnych, jednokolorowych podkładek pod talerze – dostępnych w kolekcji Cotton Panama.

O odpowiednim rozmieszczeniu sztućców oraz szkła

Sztućce powinny być ułożone w kolejności ich użycia - przy talerzu sztućce używane jako ostatnie, natomiast najdalej od talerza te używane jako pierwsze. Kieliszek lub szklanka na napoje powinny spoczywać dokładnie nad nożem. Jeśli stawiamy na stole więcej niż jedno szkło, np. trzy kieliszki, możemy je ustawić albo w linii prostej (środkowy kieliszek na linii noża), albo w kształcie trójkąta (podobnie środkowy kieliszek na linii noża).

O serwetkach

Poza pełnieniem funkcji ochronnej stanowią również doskonały element dekoracyjny. Serwetki powinny znajdować się na środku talerza lub po lewej stronie nakrycia.

O dekoracji stołu

Najlepiej, aby dekoracja znajdowała się w centralnym miejscu stołu lub – jeśli stół jest długi – po dwóch jego częściach. Ważne, aby dekoracje wtapiały się w całą kompozycję stołu oraz nie zasłaniały pola widzenia gości.

O kolorystyce

Tkaniny, naczynia i dodatki umieszczone na stole powinny ze sobą współgrać. Warto zdecydować się na maksymalnie trzy kolory główne i kilka neutralnych, jak czarny, biały lub kolor drewna. Przykładem może być połączenie białego, czarnego i różowego w postaci: prostokątnego obrusu Mirella w fioletowo-różowe kwiaty na kremowym tle, czarnej sukienki na krzesło z tkaniny Loneta oraz różowych serwetek.

Zaskocz gości przyjęciem w ogrodzie

Ciekawą alternatywą przyjęcia w domu jest zorganizowanie go w ogrodzie lub na tarasie. W przypadku aranżacji stołu na zewnątrz zasady pozostają takie same. Istnieje jednak kilka kwestii, o których warto pamiętać, decydując się na ten wariant imprezy.

Oświetlenie

W ogrodzie lub na tarasie warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu – szczególnie jeśli przyjęcie planujemy wieczorem. Najlepiej wybrać latarnie, lampiony oraz świeczniki, np. kilka małych świeczników na stole, oraz dwa duże lampiony stojące na ziemi (latarnia Baltimore od Dekoria.pl). Ciekawym rozwiązaniem są również latarnie zawieszone na drzewie.

Dodatkowe miejsca do siedzenia

Organizując przyjęcie na tarasie, trzeba zadbać o wystarczającą liczbę miejsc dla gości – czasami same krzesła nie wystarczą. Interesującym dodatkiem są siedziska, poduszki czy pufy. Warto, aby kolorystyka tkanin na siedziskach pasowała do obrusu i dodatków na stole. Wybierając białą zastawę, można dobrać do niej np. tkaniny z kolekcji Avinon lub Jupiter.

Dodatkowe koce dla gości, gdy zrobi się chłodno

Jeśli przyjęcie jest planowane na godziny wieczorne, trzeba zapewnić jego uczestnikom okrycia, które ochronią ich przed zimnem – idealnie nadadzą się do tego koce. Dodatkowo – zarzucone na krzesła będą pełnić funkcję dekoracyjną.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych