Wnętrzarskie trendy z Mediolanu okiem ekspertów

Tegoroczne supersalone w Mediolanie było pierwszą okazją od prawie dwóch lat, by globalnie spojrzeć na trendy w projektowaniu wnętrz i wyposażenia. Włoskie targi to najważniejsze tego typu wydarzenie dla architektów i projektantów oraz producentów. Przyciągnęły we wrześniu także obserwatorów z Polski – jakie trendy zauważyli eksperci?

Autor: housemarket.pl 20 września 2021 14:29

- To było długo wyczekiwanie wydarzenie przez wszystkich. Choć skromniejsze i bardziej ograniczone, niż zwykłe Salone del Mobile, dało wiele inspiracji i okazji do przemyśleń. Dla nas była to sposobność do zweryfikowania, czy przez ostatnie dwa lata dobrze nawigowaliśmy i sami wyznaczaliśmy kierunki rozwoju naszego portfolio. Wnioski są optymistyczne - trendy, które zaobserwowaliśmy w Mediolanie z powodzeniem są wdrażane w projektach, które przygotowujemy dla naszych klient - ocenia Katarzyna Drabik, z-ca dyrektora marketingu Grupy Komandor.

Dla polskiego producenta mebli na wymiar wizyta w Mediolanie była interesująca zwłaszcza w kontekście trendów i nowych rozwiązań w zakresie szaf, garderób czy kuchennej zabudowy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Miejski styl w natarciu

Wyraźnie widać coraz mocniejszą dominację stylu industrialnego, miejskiego, loftowego. Wkrada się on coraz odważniej także tam, gdzie dotąd był rzadkością, np. do zabudowy kuchni. Wykończenia ze śladami patyny, rdzy, korozji dotąd średnio przyjmowały się w tym wnętrzu. Dziś metalowe fronty szaf już nie zaskakują. Łączenie stali z kamieniem świetnie sprawdza się jako główny akcent stylistyczny.

- Ważnym elementem wnętrza jest dziś szkło, które pozwala przełamać jednorodność stylistyczną. Jego rola rośnie coraz wyraźniej. Tak jak parę lat temu było tylko dodatkiem do mebli, dziś staje się kluczowym elementem - podkreśla Katarzyna Drabik.

Szkło świetnie uzupełnia również aranżacje w loftowym stylu. Uwagę ekspertów zwróciły np. nowoczesne kredensy ze szklanymi frontami na które nadrukowano wzór metalowej siatki. Doskonale sprawdzało się to w połączeniu z ciemnym korpusem mebla. Półprzezierna tafla pozwala wejrzeć do środka, a zarazem chroniła zawartość przed kurzem.

Łącznie szkła ornamentowego, ryflowanego, z nadrukami, podklejanie czy stosowanie przydymionej odmiany idzie w parze z coraz odważniejszymi rozmiarami takich elementów. Szklane drzwi od sufitu po podłogę praktycznie bez szprosów, a jedynie w prostej, wyraźnej ramie, można było dostrzec na wielu ekspozycjach. Stosuje się je zarówno do odgradzania szaf we wnękach jak też w aranżacji pomieszczeń.

- Dziś takie przeszklenia mogą mieć nawet do kilku metrów wysokości. Wprowadzony rok temu do naszej oferty system przeszkleń Lumi pozwala konstruować przegrody do wysokości 3 metrów oraz witryny do 2 metrów. Połączenie aluminiowych profili i szkła to z pewnością jeden z największych hitów przy aranżacji wnętrz na najbliższe lata - ocenia ekspertka marki Komandor.

Więcej lekkości

Ciekawe zjawiska można dostrzec też w bryłach mebli. Coraz więcej projektów odchodzi od tradycyjnych prostopadłościanów na rzecz innych form. Ciekawostką są na pewno szafy i szafki o kształtach walcowych albo sześciokątnych, przypominające kapsuły.

- Na wystawach w Mediolanie chodziło głównie o pokazanie przede wszystkim możliwości kształtowania materiałów, które dziś wydają się nieograniczone. Ale bardziej organiczne formy, zamiast geometrycznych, na pewno znajdują coraz większe grono odbiorców. Przy czym trzeba pamiętać, że są to rozwiązania przede wszystkim do przestronnych pomieszczeń - ocenia Katarzyna Drabik.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych