Wnętrze inspirowane żeglarstwem i podróżami

Dom powinien być uszyty na miarę – taką filozofię wyznaje w swojej pracy architekt Tomasz Czajkowski.

Autor: HouseMarket.pl 17 lutego 2017 18:17

W jednej ze swoich ostatnich realizacji starał się wykreować idealne tło dla głównych bohaterów projektowanej rezydencji – jej mieszkańców. Inspirował się przede wszystkim inwestorem, którego największą pasją jest żeglarstwo oraz podróże.

Człowiek definiuje przestrzeń

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Właścicielem okazałego domu położonego we wschodniej Polsce jest 50-letni przedsiębiorca z rodziną. Pan domu kocha morze i chętnie oddaje się poznawaniu odległych, także kulinarnie, krain. Architekt Tomasz Czajkowski kieruje się przekonaniem, że centralne miejsce w każdym projekcie należy do człowieka, ponieważ to właśnie on wypełnia i definiuje przestrzeń swoją osobowością. Dlatego w przestronnym domu stworzył doskonałą scenografię, subtelnie i inteligentnie nawiązującą do stylu życia i zainteresowań właścicieli.

Efekt, który udało się uzyskać, można określić mianem domu kolonialnego. Daleko mu jednak do zakurzonego sztafażu, jest reinterpretacją w bardzo nowoczesnej, wyrafinowanej odsłonie. Składa się na nią paleta wykorzystanych barw (m.in. z palety Para Paints), materiały zastosowane do wykończenia podłóg i ścian, a także meble i drobne detale, które razem budują wyjątkowy nastrój. Kolorystykę domu pod Białymstokiem można wywieść od maleńkiego przedmiotu znalezionego na plaży – bursztynu.

Zawiera on w sobie pamięć morza, czyli całej palety delikatnych błękitów, szarości, ale także bardziej burzowych, groźnych grafitów. Wszystkie te odcienie odnajdujemy w opisywanej realizacji. Ciepła karmelowa podłoga w gabinecie została zestawiona ze stalowoszarymi ścianami ozdobionymi obrazami z żeglarskimi motywami. Podobny kontrast obserwujemy w małżeńskiej sypialni oraz łazience, łączącej chłodne i ciepłe kolory szlachetnych kamieni, a nawet w salonie, gdzie bursztynowa barwa, pojawiająca się pod postacią ognia w kominku, towarzyszy delikatnym pastelom na ścianach.

Naturalne materiały wykończeniowe

Architekt postawił na naturalne i wysokiej jakości materiały wykończeniowe, które nadają wnętrzom bardzo luksusowego, wyrafinowanego i egzotycznego charakteru. Na ścianach króluje naturalny kamień: bazalt i trawertyn. Elewację oraz ściany w salonie spa pokrywają tradycyjnie prezentujące się, ale innowacyjne, jeśli chodzi o swoją strukturę, spieki kwarcowe marki Laminam. Podłogi w większości pomieszczeń wykonano z drewna, które stanowi także element konstrukcyjny stolarki drzwiowej, mebli i zabudów. W salonie, gabinecie oraz pokoju kinowym odważono się na tapicerkę z naturalnej skóry.

Nutkę kolonialnej atmosfery udało się przemycić nawet poprzez wybór tapet. Do dekoracji ścian architekt dobrał produkty belgijskiej marki Omexco, produkującej tapety z naturalnych materiałów, takich jak mika, trawy, juki, bambusy, lilie wodne, czy kory drzew: bananowca, jedwabiu, szenilu. W salonie wykorzystano okładzinę ścienną z katalogu Akoya z plasterków miki, w sypialni gospodarzy tapetę z katalogu Lotus, wykonaną z nitek lnianych. Tapety, będące właściwie tkaninami ściennymi, uzupełniają wyszukane tekstylia: wykładzina wykonana z włókna kukurydzianego z oferty Epic Carpets w pokoju kinowym, ciężkie aksamity zasłon i kap, ekologiczne futra dekoracyjnych poduszek.

Elementy stylu kolonialnego

W domu pojawiają się także elementy typowe dla stylu kolonialnego: łóżko z baldachimem oraz efektowny kredens, przywołujący na myśl gablotkę ze słynnych gabinetów osobliwości. Małżeńskie łoże ma jednak bardzo współczesną formę i oprawę (fotel Vitra czy podnóżki z serii Barcelona projektu Miesa van der Rohe). Z kolei nowoczesna, podświetlona i opatrzona dekoracyjnym okuciem witryna w jadalni skrywa nie tylko pamiątki z podróży – intrygujące rzeźby, ale także imponującą kolekcję szkła.

Dom projektu Tomasza Czajkowskiego jest doskonałym przykładem twórczego podejścia do powszechnie znanych trendów i dużej zręczności w nadawaniu im indywidualnego rysu. Partnerem tej ciekawej realizacji jest sieć salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych