Wszystkie kształty schodów - jakie rozwiązanie wybrać?

Schody, szczególnie w nowoczesnych nieruchomościach, coraz częściej stanowią atrakcyjny element otwartej przestrzeni domu. Zaprojektowane z myślą o komforcie użytkowania oraz wrażeniach estetycznych, przybierają rozmaite, nierzadko niebanalne formy. Jak prezentują się schody o finezyjnych kształtach przypominających litery I, L, U, C, S oraz schody kręcone i spiralne?

Autor: housemarket.pl 17 maja 2022 15:59

W domu o niewielkim metrażu czy w szeregowcu schody zwykle zamykane są w specjalnie wyznaczonej przestrzeni. Inaczej jest jednak w tych miejscach, w których możemy pozwolić sobie na to, aby były jednym z ważniejszych elementów otwartej części domu. Takie schody nierzadko zachwycają, nie tylko materiałami i kolorystyką, ale i nietuzinkową formą.

Po pierwsze: schody w kształcie litery I

Schody jednobiegowe to najprostsza forma, a przy tym – jedna z najbardziej efektownych ze względu na walory wizualne (szczególnie gdy wybierzemy model ażurowy, tj. bez podstopnic). Cechą takich schodów jest duża liczba stopni, brak spocznika oraz wrażenie, jakie dają, przywodząc na myśl spływającą z piętra kaskadę.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Schody w kształcie litery I są proste do wykonania, niemniej nie wszędzie się zmieszczą – ze względu na jednobiegowość, wymagają dość sporej przestrzeni.

Po drugie: schody w kształcie litery L

Schody w kształcie litery L to najczęściej modele jednozabiegowe, tj. takie, które jeden raz zmieniają kierunek, skręcając pod kątem 90 stopni w stronę prawą lub lewą. Ich wykończeniem jest balustrada, która w zależności od modelu może sięgać do samej ziemi lub kończyć się w miejscu, w którym schody skręcają. W pierwszym przypadku świetnie zaprezentuje się szczególnie szklana tafla, która dając wrażenie transparentnej ściany, wpłynie na komfort i bezpieczeństwo podczas korzystania ze schodów.

Poza tym cechą charakterystyczną schodów w kształcie litery L są stopnie, które w miejscu skrętu zmieniają kształt i przyjmują formę wachlarzową.

Po trzecie: schody w kształcie litery C

Schody w kształcie litery C są schodami trójbiegowymi, co pozwala, podczas wchodzenia, na skręt w stronę lewą lub prawą. Co ciekawe, w tym modelu bieg wyjściowy i wejściowy są od siebie oddalone – to wyjątkowa cecha tej formy. W zależności od gabarytów schodów, można je wyposażyć w jeden lub dwa spoczniki oraz jeden lub dwa zabiegi.

Dużą rolę w przypadku schodów w kształcie litery C odgrywa balustrada. Dobrze, gdy ma ona lekką, ażurową formę, która nie będzie przytłaczać konstrukcji, za to doda jej lekkości.

Po czwarte: schody w kształcie litery U

Schody w kształcie litery U, podobnie jak schody C, przyjmują formy lewo- lub prawoskrętne. Mogą występować w układzie dwubiegowym, wówczas biegi rozdzielone są prostokątnym podestem, dzięki któremu stopnie zachowują jednakowy kształt (zastosowanie podestu zwiększa także wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania schodów). Podest można zastąpić stopniami zabiegowymi - takie rozwiązanie stosuje się przy ograniczonej przestrzeni. Tak zaprojektowane schody zachowują wysoki komfort, ale mają zwartą budowę, przez co zabierają mniej miejsca.

Zaletą schodów w kształcie litery U jest ich wysoka uniwersalność i wartości użytkowe. Taki model sprawdzi się zarówno w otwartej przestrzeni, jak i zamkniętej klatce schodowej. Równie dobrze zaprezentuje się w formie ażurowej, jak i wtedy, gdy postawimy na schody pełne, z podstopnicami.

Po piąte: schody w kształcie litery S

Schody w kształcie litery S pozwalają na dwukrotną zmianę kierunku wchodzenia. Takie rozwiązania stosuje się najczęściej w otwartych przestrzeniach, w komunikacji na antresolę. W takim przypadku schody często stanowią jeden z głównych elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybierać modele, które swoją kubaturą nie przytłoczą przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem są schody ażurowe z delikatnymi wizualnie balustradami.

Po szóste i po siódme: zakręcona alternatywa

Opcją dla schodów prostych i zabiegowych są schody spiralne i kręcone. Schody spiralne prezentują się okazale, choć zajmują sporo przestrzeni. Niemniej, inwestor dysponujący przestrzennym wnętrzem, decydując się na spiralny układ schodów, nie będzie zawiedziony. Efekt „wow” w takim przypadku jest gwarantowany.

Wygoda korzystania ze schodów to priorytet podczas wybierania odpowiedniego modelu. Z drugiej strony schody to nie tylko łącznik pomiędzy kondygnacjami budynku, ale jeden z elementów wyposażenia wnętrza, wpływający na jego styl i design. Warto więc dobrze przemyśleć swój wybór, dobierając rozwiązanie do indywidualnych preferencji, wymagań narzucanych przez wnętrze, wygody domowników, jak i ponadczasowych trendów.

Źródło: Rintal Polska

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych