Wymiana kuchenki gazowej. Na co zwrócić uwagę?

Powodów do wymiany kuchenki gazowej jest wiele. Może to być generalny remont, chęć unowocześnienia naszej kuchni, a także prozaiczna wymiana spowodowana starością lub niesprawnością posiadanego sprzętu. Kamila Prałat, ekspertka z firmy Solgaz, podpowiada, co zrobić, by wymiana sprzętu kuchennego przyniosła same korzyści.

Autor: housemarket.pl 01 grudnia 2020 13:44

Wolnostojąca kuchenka gazowa to sprzęt, który można znaleźć w wielu polskich domach. Tradycyjny smak potraw gotowanych na ogniu oraz opłacalność inwestowania w jedno z najtańszych paliw jakim jest gaz, sprawiły, że kuchenki gazowe przez wiele lat były najpopularniejszym rozwiązaniem na naszym rynku. Jeśli jednak stajemy przed wymianą sprzętu, w pierwszym rzędzie odpowiedzmy sobie na kilka pytań, które pozwolą nam uniknąć błędów technicznych, jak i cieszyć się wygodą użytkowania naszej kuchni przez długie lata.

Poznaj swoje możliwości

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wymiana sprzętów kuchennych związana jest z dwiema sytuacjami – zakupem nowego urządzenia i wstawieniem go w miejsce poprzednika lub generalnym remontem, w którym możemy zaplanować całą kuchnię od nowa.

- W przypadku, w którym planujemy tylko wymianę starego sprzętu na nowy, jesteśmy zdecydowanie bardziej ograniczeni możliwościami rynkowymi i powierzchnią, którą dysponujemy. Stare wolnostojące kuchenki gazowe mają zazwyczaj 50 cm szerokości, natomiast nowoczesne rozwiązania produkowane są na wymiar standardowych szafek kuchennych wynoszących 60 cm szerokości. W takim przypadku może okazać się, że wymiana sprzętu na zaawansowane technicznie rozwiązania nie jest możliwa - i musimy wybierać pomiędzy starszymi modelami. W takim przypadku na próżno także szukać wysoce estetycznych rozwiązań, które zachwycą jakością wykończenia - mówi Kamila Prałat z firmy Solgaz.

Sytuacją idealną do wymiany starej kuchenki gazowej jest gruntowny remont pomieszczenia. Mamy wtedy możliwość dostosowania wszystkich elementów pod względem ergonomii, funkcjonalności oraz estetyki wyposażenia. Wymieniając starą kuchenkę gazową na nowoczesne rozwiązanie, musimy pamiętać, że wybierając nowoczesne rozwiązania jedno urządzenie wymieniamy na dwa osobne - płytę grzewczą oraz piekarnik.

- Jeśli decydujemy się na generalny remont kuchni, możemy bez problemu zaplanować wybór sprzętu do zabudowy i puścić wodze fantazji podczas projektowania nowej przestrzeni. W pierwszej kolejności jednak należy wybrać rodzaj sprzętu AGD, który stanie w wyremontowanej kuchni - dodaje ekspertka z firmy Solgaz.

Kupując osobno płytę grzewczą oraz piekarnik warto zdecydować się na zakup u jednego producenta, ponieważ w ten sposób mamy gwarancję stworzenia harmonijnej aranżacji kuchni. To, czy zamontujemy oba sprzęty w słupku, czy zdecydujemy się na inne rozwiązanie projektowe zależą tylko i wyłącznie od naszych potrzeb, jednak różnice w pracy urządzeń czy kolorystyce mogą zaburzyć estetykę.

Czego szukasz?

Wybór płyty grzewczej rozpoczynamy od wyboru rodzaju jej zasilania. Do wyboru mamy płyty gazowe tradycyjne, płyty gazowe bez płomieni, płyty elektryczne oraz indukcyjne. Kolejnym pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć, są kwestie wymiarów i wyposażenia płyty. Musimy zdecydować, ile potrzebnych jest nam pól grzewczych, czy wolimy wystające pokrętła, czy system dotykowy, a także zastanowić się nad funkcjami dodatkowymi.

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych