Życie "smart", czyli technologia oswojona

W 2015 roku na jedną osobę przypadały niemal cztery urządzenia komunikujące się w jakikolwiek sposób z siecią. W 2020 roku każdy z nas będzie korzystać już prawie z siedmiu, co w przypadku populacji liczącej prawie osiem miliardów da oszałamiający wynik pięćdziesięciu miliardów urządzeń. Jak mądrze wykorzystać potencjał technologii smart, która nieodwołalnie zajmuje w naszym życiu coraz ważniejsze miejsce?

Autor: HouseMarket.pl 13 lipca 2017 15:11

Do telefonów komórkowych przyzwyczajamy się od lat 80. XX wieku, a mimo to grono użytkowników smartfonów nie może powiedzieć, aby wykorzystywała ich potencjał w pełni. Podobnie jest z laptopami czy tabletami. Zyskujący popularność na całym świecie trend smart living zmienia jednak nasze spojrzenie na technologię.

Koncepcja smart living w ogólnym ujęciu obejmuje każdy aspekt życia i dotyczy m.in. zakupów, zdrowia, pracy czy bezpieczeństwa. To pewnego rodzaju filozofia funkcjonowania w świecie technologii, zakładająca optymalizację codziennych działań przy pomocy nowoczesnych urządzeń oraz aplikacji. Innowacyjne rozwiązania, takie jak płatności dotykowe, aplikacje zamawiające taksówkę czy porównywarki cenowe przejmują od nas część nieprzyjemnych obowiązków i – co ważne – wykonują je precyzyjnie. Zaoszczędzony w ten sposób czas i energię możemy wykorzystać w innych obszarach. Oczywiście trend smart living znalazł swoje odzwierciedlenie w branży nieruchomości. Przykładem są założenia stworzone dla domów inteligentnych. W tego rodzaju projektach działanie elektrycznych elementów wyposażenia jest optymalizowane pod względem użytkowania oraz funkcjonowania.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Synchronizacja to nie wszystko

Synchronizacja urządzeń i możliwość sterowania nimi zdalnie to korzyści, które z pewnością pomagają żyć bardziej „smart”. Do systemów automatycznego zarządzania właściciele podłączają najczęściej zabezpieczenia (55 proc.), oświetlenie oraz instalacje (53 proc.), sprzęt RTV (48 proc.) oraz AGD (43 proc.). To podejście zapewnia przede wszystkim oszczędność czasu, wygodę użytkowania oraz ograniczenie wydatków poprzez ekologiczne wykorzystanie zasobów. Nie dziwi zatem fakt, że zainteresowanie tego typu rozwiązaniami rośnie nieprzerwanie od lat. Największą popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Prognozuje się, że w 2020 roku na całym świecie aż 12 proc. wszystkich gospodarstw domowych będzie wyposażona w automatycznie sterowane inteligentne technologie.

Segment rozwiązań dla domów inteligentnych rozwijany jest od lat. Jednak dopiero teraz można zauważyć pewny stopień oswojenia ze strony klientów. Producenci wykorzystują szansę, jaką daje zmiana świadomości. Yale rozwija ideę smart home, dostarczając użytkownikom nową platformę Smart Living, czyli kompleksową ofertę urządzeń oraz oprogramowania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony. Według tej koncepcji, każdy może samodzielnie zaprojektować, zainstalować i skonfigurować zestaw urządzeń w pełni odpowiadający jego potrzebom. Smart Living obejmuje ofertę inteligentnych alarmów, zamków i wizjerów elektronicznych oraz kamer do aktualnych potrzeb. Urządzenia różnią się wielkością oraz funkcjonalnością tak, aby inwestor mógł bez problemu dopasować je zarówno do dużej inwestycji, jak i niewielkiego domu czy biura.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych